Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dendrobátky

Zdravím. Chtěl bych se zeptat ohledně vytápění terária s těmito žabkami. Už dlouho se chystám si pořídit párek nějakých pralesniček. Terárium mám už kompletně připravené k chovu, literaturu prostudovanou ale mám docela zásadní problém který mi dělá starosti, je jím vytápění -vzhledem k tomu že mám terárko umístěné přímo u okna, rozhodl jsem se místo žárovkou vytápět topným kabelem který je rozložený pod teráriem. Při zkušebním zapnutí kabelu se zdálo být vše ok, teplota vzduchu byla kolem 26°c ale když jsem položil sensor teploměru na štěrkové dno terária bylo tam přes 35° -hned jsem si vzpoměl že všude píšou že teploty nad 30 jsou pro pralesničky likvidační .... :( jak řešíte vytápění vy????

Mám topný kabel připevněný na střeše (jeden 40W kabel na 3 terárka) kontrolovaný termostatem.

Terárko pro žabky by nemělo být umístěno u okna, hrozí přehřátí.

kabel je pod zářivkou
[http://i3.photoblog.com/photos6/38843-1250087132-4    .jpg]

A např. Epipedobates tricolor žije v horách a spokojí se s pokojovou teplotou.;-)

Většina pralesniček opravdu nepotřebuje žádné přitápění, pokud tedy nebydlíte v jeskyni, chce to jen dobré osvětlení, spíše pro kytky. vyhovuje pokojová teplota. některé, jak E. tricolor, snesou teplotu max. do 25 stupňů, nejlépe 22, D. aureatus snesou i větší teploty, jednou mi odešel termostat na topení a 35 stupňů celej den v pohodě zvládli, oproti tomu D. leucomelans popadaly všechny až na jedno mládě během jednoho teplého letního dne, při teplotě 31 stupňů. Horské druhy snesou nižší teploty.

Dobrý den,
nechci tvořit další vlákno a tak se Vás zeptám čím vytopit paludárium o rozměrech výška 1m x šířka 1m x hloubka 0,5m. V současných klimatických podmínkách udržím při rozsvícených zářivkách (20w Glo 2.0 a Glo 5.0 - 61cm) pouze 20°C a v noci 18°C. V budoucnu bych zde chtěl vytvořit vhodné podmínky pro chov pralesniček. Je mi jasné že horské druhy snesou i nižší teplotu, ale 18°C v noci mi příjde opravdu málo.

Přemýšlel jsem jestli nemám na zadní stěnu (zvenčí) přilepit nějaký slabší topný kabel či podložku, která by přes zadní sklo a pozadí (cca 3cm PU pěna posypaná lignocelem) zvýšil teplotu.

nebo na strop paludárka připevnít http://www.robimaus.cz/cs/keramicke-zarice/589-top eni-do-objimky-keramicke-40w-015561220446.html keramické topení

nebo klasickou žárovku v keramickém květníku http://www.robimaus.cz/cs/zarovky/1214-zarovka-e27 -42w-terarijni-halogenova-r63-5410288231235.html

Pokud opravdu chcete vytvořit paludárium, zřejmě tam chcete mít i živé rostliny. Proto bych použil světlo vhodné pro růst rostlin, které by zároveň sloužilo i jako vytápění. Pro tak velké paludárium by byla vhodná zřejmě slabší výbojka.