Jídelníček želvy zelenavé - kapusta?
Měla bych dotaz jestli může želva kapustu.Děkuji Pavla.
Změna předmětu, původně: MENŠÍ PROBLÉM (halapremek)
Měla bych dotaz jestli může želva kapustu.Děkuji Pavla.
Změna předmětu, původně: MENŠÍ PROBLÉM (halapremek)
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Může, ale přiměřeně, její zařazení do krmné dávky omezuje obsah antinutričních látek, volné aminokyseliny S-methylcisteinsulfoxidu (SMCO), glukosinolátů a dusičnanů. Pravidelné zkrmování ve velkých množstvích způsobuje, mimo jiné, daleko katastrofičtější problémy, nechutenství.
Jinak pro želví krmení se chodí raději do přírody než do obchoďáku nebo na pole.
Děkuji za radu.Pavla.
V zimě je při nouzi o pampelišky a jinou přírodní potravu a při nemožnosti zimovat (tropický druh, nemocné zvíře atd.) možné použít u větších jedinců čínské zelí (vyvolává plynatost, která může citlivějším mláďatům dost uškodit) a ucházejícím krmením je také Endivie - Štěrbák - salátová čekanka - Cichorium endivia, která má jednak docela slušný poměr vápníku k fosforu, jednak docela slušný podíl vlákniny ve hmotě. Pokud by šlo o některý trávožravý druh (určitě Geochelone sulcata, snad pardalis a chilensis, elegans, Dipsochelys dussumieri, Asterochelys radiata a podobné), pak bych na zimu doporučil nasušit seno jako pro králíky a holt ji nutit, aby žrala právě tohle, hlad je nejlepší kuchař...
Jen bych dodal, že pro několik želv nebo leguána lze natrhat trochu "plevele" prakticky vždy, pokud vyloženě neleží sníh.
Já používám také římský salát, který nemá špatné výživové složení (bohužel jej teď nemám u sebe, myslím poměr vápníku atd.)
A objevil jsme mimo jiné i salát little gem,
bohužel se mi nepodařilo nikde na internetu najít výživové hodnoty. Vypadá jako zmenšený římský salát.
Používáte jej?
Myslím pro tropické druhy jako G.Elegans.
Já používám čínské zelí docela dost a zatím jsem žádné problémy u želv nepozoroval. Jak se dá vypozorovat, že vyvolává plynatost? Aby nedošlo k omylu, tak se ptám zcela vážně , nedělám si z toho srandu.
Ahoj Petře, prosim tě nevíš jak jsou na tom u Endivie šťavelany? Předem ti dík.
Sice nejsem Petr, ale 0,11g/100g
Vůbec nevadí, děkuji ti
Dobrý den,ano používám ho želvička si ráda pochutnává.
Římský salát podle jedné analýzy prvků zas až tak skvěle nevychází.
search
Endivie vychází líp. Ale může být dražší.
Pro Geochelone elegans by měly být vysoké dávky vlákniny, optimálně seno.
Tak dnes jsem prvně zkusil Endivie a moc jim chutnali :)
A dokonce je nyní levnější!
Nakupoval jsem v Makru - Endivie 11.90 zatímco římský salát 18.90 a salát little gem 24.90!
Ale luční směs, která ještě roste je nejlevnější :)
Amos
Makro ještě funguje? Tady Endivii vede snad akorát Kaufland. Luční směs mi bohužel v rozumné vzdálenosti od bytu a bez zasvinění od aut už neroste - místní zahradníci objevili sekačku, co za sebou nechává dvoucentimetrová stébla a následně prašnou polopoušť...
Nápodobně, všechny louky a pozemky okolo posekané nadoraz, dneska jsem třičtvrtě hodiny paběrkoval na kýbl "plevele".
P.S.: Endivie v makru - 11,90 tak to je pro mě dobrá zpráva, musím informovat nákupčí, kde je levná endivie, aby pořád nedržkovala, že to je drahý....
Všude posekáno? Tak u nás a v okolí už od konce léta na všem padlí... nebo co to je.
nákupčí a navíc ženská, tak to s tím držkováním nic neuděláš
Já mám s tím padlý také problém - abych kontrolovala každý lístek, a když to nechám na balkoně a želvám poslední zbytky dám až za dva dny, tak už to tam je také. A natrhlala jsem si malé jahody, zasadila je do tera a do týdne se to tam udělalo, tak jsem je vyhodila:(
A co strouhané brambory a celer jako alternativa přes zimu (zamíchané do směsi nějakého zelí)?
Taky občas dávám šípky a rukolu.
Brambory a celer nebrat. Jinak není nutné se snažit o příliš velkou pestrost. Optimální (ale většina želv se nad tím vošklíbá) je seno (samozřejmě nikoli plesnivé). Jinak je zapotřebí, aby krmení obsahovalo slušný podíl vápníku proti fosforu (například se dá složení najít na té stránce o pár odkazů výš), slušný podíl vlákniny, pokud možno minimum kyseliny šťavelové (velké dávky jsou třeba v rebarboře, šťovíku, v řepě, rajčatech, paprice a jiné zelenině a ovoci), ne moc cukru a pro mladata aby nepodporovalo tvorbu plynů v zažívání, to trochu dělá potíže u čínského zelí.
Jinak, ta choroba není padlý, ale Padlí - Perenospora potentillae, Spharotheca fuliginea, Spharotheca aphanis a hafo dalších houbových původců, taky se to plete s infekcí rostlin Plísní bělostnou - Albugo candidans.
Ale na druhou stranu, když to jde, tak jen houšť. Teď obrážím zoo často, abych natrhal aspoň něco a tak používám ke krmení mimo pampelišky i všechen ostatní "plevel", prakticky všechno, co má lupen (mimo třeba šťovík) a želvám chutná. Jen tak z hlavy to počítám a používám v menší míře asi 20 druhů bylin. Nejlepší strávníci jsou sulcaty a v závěsu za nima pardálisky, těm můžu naškubat, co chci, včetně množství trávy.
U nás je naštěstí zatím pampelišek dost. Zrovna dnes ráno jsem byl na lovu a byly k mání klasické pampelišky, ale dost trsů mělo takové připláclé přízemní růžice s hodně vykrojenými listy. Už jsem si toho všiml mnohokrát. Jde o různé druhy pampelišek či je to jiná bylina? Želvám je to jedno, ale mě by to zajímalo.
Nevím přesně, co máte na mysli, může jít jen o různě staré smetánky (známá věc, říkáme pampeliška, myslíme smetánka lékařská - Taraxacum officinale), ale spíš půjde o jiné druhy (zřejmě stejně dobré) - pampeliška podzimní (Leontodon autumnalis) nebo mléč rolní (Sonchus arvensis) aj.
Podle Klíče květeny ČR má rod Taraxacum asi třicet druhů, podobně Leontodon (ty mají podobné složení, jen asi víc celulosy). Splést se to dá i s Jestřábníkem (Hieracium), některé druhy mají podobné listy, ale jiné květy, krmit se tím dá taky, Sonchus vypadá o dost jinak a splést to snad nejde, zkrmnit ale ano.
Samozřejmě druhů je víc (psal jsem ty nejběžnější). Mám obavu, že většinu druhů rodu ani běžný člověk nerozezná, pro nás obyč nebotaniky je to prostě smetánka, pampeliška... Ale hlavně, že to želvám chutná.
Děkuji za odpovědi. A měla bych ještě jeden dotaz, mám želvu zelenavou a na předních i zadních nohách má jen čtyřy drápky, mé želvě je rok.
A jste si opravdu jistá druhem své želvy?
Čtyři drápky u Testudo hermanni ssp. (nejspíš u nás poddruh boetgeri) nejsou nic neobvyklého. Mělo to tak 25 % populace na Pelješacu (Chorvatsko). Pak to měli také kříženci T. hermanni boetgeri a T. horsfieldii, které mi ukazovali, neviděl jsem ale jejich rodiče, takže těžko říct, zda to bylo "dědictví" po horsfieldii, nebo to měli oba rodiče.
Pravda, některé mají jen 4.
Ano jsem si jistá že je to želva zelenavá.Myslela jsem že má 4 drápky jen želva Stepní
Ještě k tomu jídlu: minulé jaro jsem na zahrádce natrhala asi 20 různých květin a plevelů - většinou jsem je neznala, tak jsem se předtím, než jsem to dala želvám, podívala do chytré knížky, co to vůbec u nás roste, a zjistilä jsem, že většina toho je jedovatá - tak jsem to zase vyhodila. Želvy sice sežvýkají i takový pryskyřník, ale jedovaté rostliny (a že je každá druhá!) se jim bojím dávat.
Nerous - pokud uvedete přímo druhy těch nebezpečných kytek, můžeme si to rozebrat. Strach mít nemusíte, na běžných CZ loukách nic tak strašného neroste a pokud snad se něco připlete, želvy to buď vynechají a nebo jim to nevadí. Ne vše co vadí člověku vadí želvě a ostatním býložravcům. Volná pastva skotu a ovcí také spoléhá na vrozenou odolnost býložravých zvířat.
U rodu Testudo je to zcela běžné."Palce" předních končetin bývají často přítomny jen jako rudimentální zbytky. Počet prstů na končetinách se nedá použít jako určující markanta druhu.
Děkuji.
ještě mám radu kde sbírat pampelišky atd. nezaneřáděné od psích výkalů pro ty, kteří bydlí ve městě jako já - na hřbitovech :)
i když dnes tam bylo přelidněno. Nejlepší jsou staré zapomenuté hroby - tam najdete výběr :)
Mě ještě rostou na zahradě tak je tam trhám.
Ale bacha, teď o dušičkách jsou hřbitovy pod dohledem policie kvůli grázlům, tak abyste nemuseli vysvětlovat cože to tam děláte jinak u nás na vsi pusto prázdno, už skoro nic neroste, sousedi jsou vzorní a sekají kde se dá, jenom my děláme ostudu s neposekaným trávníkem, ale i tam už jsem všechno vybral...začíná sezona čínskýho zelí, rukoly a polníčku
Nezapomeň na Endivii (štěrbák).
Zdravím, měl bych takový dotaz, má někdo zkušenosti s tím, že by v terariu želvy zasadil semínka třeba jetele nebo jílku? Aby to rostlo přímo v něm? Mohlo by to být nebo ne?Díky
Mohlo by to být?
Já osobně pěstuji více či méně úspěšně želvím miminům zelené v truhlících, přímo v terku bych to prakticky nezvládla, asi by to spásla dříve než by se to zazelenalo
šikovný na pěstování jsou tyhle
64397-zelvi-stul
snadno se to vymění...
Já jak se tady nad tím zamýšlím, tak mi přijde, že to nejde dohromady. Jestli by se takhle mělo dařit výsevu, viz fotka výše, tak tam musí být více vlhko než je pro želvy dobré. Občas (v létě) přihodím do terárka drn trávy, kterej tam nějakou dobu vydrží, ale udržet tam trvale trávník zelenej vyžaduje víc vlhkosti, než v otevřeném terku je. Třeba se ale pletu. Já osobně bych se na trvalé pěstování čehokoli v teráriu vykašlal.
Pro huňas: Jak dlouho to tam takhle s tou želvou máš? Moje by to převálcovaly za pár hodin, tak mi přijde divný, že to tam máš takový učesaný. Nedals tam tu želvu až teď při focení?
Pakliže mají možnost výběru proč ne, máte pocit, že v přírodě roste trávník na suchém podkladu? Kam myslíte, že se želvy nejraději zahrabávají na noc (pod drn). Právě proto je nutné mít otevřenou nádrž, aby se tam drasticky nezvedala vlhkost a přitom mohl být vlhký substrát, který je ale díky kvalitnímu (dostatečně silnému) zdroji tepla a dobrému větrání na povrchu rychle osychající. Ovšem ty výměnné truhlíky jsou šikovnější vzhledem k rychlosti žraní a dovednosti želv cokoliv zlikvidovat. A mezi likvidací jednoho truhlíku je dobré obhospodařovávat další 2-4 na obměnu.
S těma truhlíkama bych tomu rozumněl. Předpěstovat to jinde a pak to tam šoupnout, než to zničej a chcípne to. To je i případ toho drnu, jak jsem psal výše. Ale když koukám na ty čerstvý lístečky na fotce tak se mi nezdá, že by takhle mohly růst v otevřeným prostředí právě kvůli tomu rychlému vysychání. Když jsem takhle doma něco vyséval, mělo to už takhle problém se suchým vzduchem v pokoji. Když u toho praží ještě žárovka a vysychání ještě urychluje, tak to podle mně v otevřeném prostoru nemůže dlouho prosperovat. To by se to terárko muselo zavřít, aby se tam udržela větší vlhkost, ale to už mi přijde zas pro želvy moc. Nehledě k tomu, že to může začít plesnivět atd.
Já bych se taky přesně obávala těch plísní, ale sama jsem to nezkoušela... Já mám truhlíky v místnosti kde se netopí a přímou u okna a z toho želvíkům trhám, ve větším teple mi to totiž roste vyčouhlé, pokud to rovnou neuhyne kvůli nedostaku světla a vlhkosti. Mám želvíků více, kdybych jim poskytla celý truhlík, během chvíle by jej totálně spásli a už by asi neobrazil...
Nedostatek zeleného v zimním období řeším klasicky hlavně pekingským (čínským) zelím,ale hlávky ze spodu mírně seříznu a postavím na okno, pod kterým se netopí, do misky snízkou hladinou vody... Když vybledlé listy zezelenají, tak je zkrmuji... Dělám to už takhle několik let, a myslím že je to lepší,než skrmovat ty vybledlé světlé listy
V terariu mám nádobu, ve které je vlhký substrát a která je přes 3/4 teraria, zbytek je suchý. Terarium je ze shora celé otevřené (něco jako želví stůl), takže ventilace vzduchu je vysoká. Želva pokud chce, tak to okusuje, ale moc po tom nechodí.
Mna tak napada, da sa skrmovat rastlinou Soleirolia Soleirolii (casto nazuvana aj domace stastie)?