Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zelva za sebou taha nohy

pred par dny jsem dostala od zname zelvu zelenavou,je ji 6 let a bohuzel za sebou taha nozky,trosku se urcite snazi je zvedat ale nejde ji to moc.ochrnute je urcite nema,je to klasicky spatne zivena zelva,bez UV,vapniku,a vtom pripade i D3.ma jakoby zeseknuty zadni cast krunyre.viz.foto aje rostla do kulata.zajimalo by me ale,cim by mohlo byt zpusobene to tahani nozek,chybi ji naky vitamin?diky

Popis by seděl na poškození ledvin (plus na hafo dalších potíží včetně poškození páteře vinou nedostatečné kalcifikace), řekl bych, že to bude nejpravděpodobnější příčina, léčbu by musel určit veterinář. Při úplném selhání ledvin je prognoza 0 %. Z fotky bych tipoval na ne úplně správný tvar krunýře, takže ještě cokoli, co se rádo druží k rachitidě. U samice to mohou být zadržená vejce (bylo by vidět na rentgenu) nebo folikulární stáze (pozná se z pitvy). Zánět střeva taky může v pozdějším stadiu mít tenhle vedlejšák. Pokud se hýbe, ale nohama nezabírá, mohlo by se jednat o klouby poškozené dnou. V podstatě se dá říct, že bez rozboru krve se nedá říct nic moc určitého...

Fotka je sice prtava, i tak je na ni videt dost nepekne "zborceni" krunyre. Zelva ma evidentne dlouhodobe rozhozeny metabolismus s neblahymi dusledky na mnoho jednotlivych organovych soustav (viz odpoved Petra). Naprava nebude jednoducha, chtelo by to upravit metabolismus vapniku, zjistit jestli neni problem s vajicky ci folikuly, udelat biochemku krve a podle toho pak cilene zakrocit.

Při krmení vajíčky budou téměř jistě zasažené ledviny, otázka je, jestli je to jen ta jediná potíž (nepravděpodobné) a v jaké míře jsou ledviny poškozené/zničené - při úplném renálním kolapsu se nedá dělat už vůbec nic. Experimentálně se ho podařilo u hermanek údajně docílit jednostrannou stravou - luštěninami.
Takže se to dá shrnout - biochemie krve + rtg snímek + konzultace veterináře. Domoléčba je předem bez šance a takhle je to fifty-fifty. Bráno z racionálního hlediska - dát předchozímu majiteli(majitelce) pěstí do zubů málo...