Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomoc s teráriem pro želvy

Zdravím všechny teraristy.
Prosím o radu. Z akvária se snažím vytvořit želvárium. Prosím, jak je nejlepší připevnit plochy pro "suchá" místa. Udrží akvaristický silikon skleněnou plochu, která drží jen na jedné hraně? Nebo je na to nějaký lepší tmel? Ještě prosím, protože je hloupé, aby měli prázdné sklo, vím, že se na povrch těchto ploch dává vrstva štěrku, nebo kamínků. Prosím, čím je dobré ji na to přilepit? Aby to do vody nic nepouštělo.
Jestli je tu už někde na poradně podobný dotaz, prosím, odkažte mě někdo. Asi jsem špatný hledač...:D
A poslední dotaz. To asi spíše pro želváky. Mohu dát k sobě do jednoho želvária po jedné od dvou druhů klapavek? Nevadilo by jim to?
Děkuji moc za všechny odpovědi.
S pozdravem. Chroustal.

Zdravím, akvaristický silikón určite udrží sklo lepené iba hranou. Lepia sa aj samonosné akváriá a teráriá, ktoré držia bez regálu iba na skle a silikóne a majú často aj pár metrákov.
Jedna fotka na lepšiu predstavu, ako by to mohlo vyzerať je na fotke. Sklo je šikmo, v ňom piesok alebo štrk, výstup je zo šikmo vlepeného skla a pásikov slúžiacich ako schody :-) Ak dáš ostrov vodorovný, kamienky tiež môžeš prilepiť silikónom.
Čo sa týka klopaviek, nemuselo by to vadiť, ale to ti poradí skôr wufeng.

Mohu dát k sobě do jednoho želvária po jedné od dvou druhů klapavek? Nevadilo by jim to?

O jaké druhy jde? Pokud budou velikostně podobné a nebudou to dva samci, tak by to mohlo vyjít. Radši to chce členitější nádrž a možnost, aby si slabší zvíře mohlo vylézt ven.

Děkuji moc za reakce a hlavně výborné rady. Vám oběma. Jedná se o klapavku pižmovou (Sternotherus minor) a ta druhá je tuším k.obecná (Sternotherus odoratus). Nemůžem se s přítelkyní domluvit, který druh je ten pravý:). Ale možná ji ještě ukecám.
Dočetl jsem se, že hloubka by měla odpovídat dosahu želvy na hladinu. Znamená to, že když budu mít 5 cm klapavku, hloubka vody by mohla být třeba jen 4cm? Já teď nevím, jakej mají dosah... A ty plošiny by měli být v jaké výšce? Želvy přecejen porostou. Asi jednu níž a druhou víš, že? Dobré...
Přiložený obrázek je nádherný... ale když kupuju drobečky, tu pláž na případné kladení ještě nepotřebuji, ne?
Až vám se mnou dojde trpělivost, někam mě pošlete a já hold budu víc a víc číst:D
Díky moc!:beer:

Pokuď to dobře chápu, tak je ještě koupené nemáte. V tom případě se rozhodněte pro jeden druh. Sternotherus minor bude v dospělosti o dost větší a mohla by odoratku šikanovat. Pokud jde o mláďata, tak si myslím že by spolu dohromady být mohly. Vodu dejte tak, aby když se želva postaví na zadní nohy, dosáhla k hladině. Pro tyhle klapavky by vám zatím stačilo akvárko s pár kameny uvnitř, na které by si mohly vylézt.

Jéé, prosím nevykejte mi, jsem mladej šušeň.
Souhlasím, děkuji. Třeba se mi povede i páreček. V jakém věku se to dá už rozlišit? Abych těm drobečkům taky neublížil. No, jedu pro ně teprve ve středu. Já mám teď spoustu materiálu nachystaného, tak to připravím, i když to hold bude nad hladinou. Teď mi nejde o estetický dojem, ale aby se jim dobře rostlo. A s těmi kameny to bude super, i ten estetický dojem, o který mi tolik nejde, to podpoří:D.
Moc díky!
Doufám brzo přidám na Pochlubte se nějaké fotečky:).
S pozdravem z Olomouce. Mějte se.

Záleží kde bude terárko umístěné. Jestli bude na nějakém světlém místě, tak svícení není třeba. Lampa kvůli vyhřívání mi přijde zbytečná, ikdyž jsem jí jim dříve nabízel, nikdy toho nevyužívaly. Pokud ale bude někde, kde světla moc není, tak nějaké osvětlení určitě potřeba bude.

Zdravim, mam taky odoratku asi tyden, a jde mi o osvetleni zelvarka. Momentalne tam mam obycejnou bodovku nad kamenem pro vyhrivani a nevim, jestli ji nevymenit za UVA-UVB zarovku. Procetl jsem spoustu diskuzi a nekde pisi, ze je to lepsi, nekde pisi, ze je to uplne zbytecne, ze se odoratky moc nevyhrivaji. Proto bych rad poprosil o vas nazor na vec.

PS: Nebylo by lepsi tam nechat tu stavajici bodovku a k ni pridat UVA-UVB zarivku?

Dekuji za odpovedi, krasne svatky z Olomoucka ;-)

Radek

Ono je to těžký, totiž nic jako UVA-UVB žárovka neexistuje (i když se pod tímto názvem různé zdroje prodávají). Musíte napsat, zda máte na mysli výbojku, kompaktní zářivku nebo lineární (trubicovou) zářivku. Pod kompaktem a trubicí se Vám logicky vyhřívat nebude, protože tyto zdroje žádné účinnější teplo nevydávají.

Omlouvam se, spatne jsem se vyjadril. Mam na mysli dve varianty.

1. Necham tam stavajici obycejnou reflektorovou zarovku 30W a k ni bych dal treba linearni zarivku ZooMed ReptiSun 2.0 15W

2. Vymenil bych tu obycejnou reflektorovou zarovku za nejakou "reflektorovou" ale s UV zarenim

Potreboval bych poradit, co je lepsi a popripade jakou wataz zvolit, jestli tohle je dostacujici na akvaterarko o rozmerech 50x35x25cm (vody mam asi 6cm) a jak vysoko umistit konkretni svetelne zdroje?

Jsem uplny zacatecnik co se tyka zelvicek, ale nechci, aby nejak ta moje zbytecne trpela myma chybama.

Dekuji

patrik.25: já bych tam asi nechal obyčejnou refl. žárovku (ona existuje 30w obyčejná bodovka?::)) pro případ, že by želvu přeci jen napadlo se trochu vypéct a nad terárium bych dal dvojici 18W (60cm) zářivek s denním spektrem (koukejte na podání barev 1A). UVB trubice jsou v tomto případě skutečně zbytečné (neúčinné) a za cenu jedné koupíte třeba 4 kvalitní "plnospektrální" zářivky.

jak vysoko umistit konkretni svetelne zdroje?

Tak, aby na ně nestříkala voda a aby pod nimi byla akorátní teplota (bodovka)- to si musíte vyzkoušet s teploměrem.

Existuje, sam jsem na to hledel :D ... tady je odkaz www.elektro-paloucek.cz

jinak ja ji kupoval normalne v Hornbachu. Potreboval jsem co nejkratsi kvuli misto nad akvaterarkem a tahle mi vyhovuje, tak jenom doufam, ze neni nejaka nevhodna, snad ne no. Uvidime, jak se tam bude zelvicce libit a popripade udelam vymenu.

Zatim to teda necham tak a uvidim podle umisteni akvetararka u pritelkyne a kdyztak bych tam dal nejakou tu linearni zarivku s dennim svetlem.

Kazdopadne dekuji za rady