Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomoc s teráriem pro želvy

Zdravím všechny teraristy.
Prosím o radu. Z akvária se snažím vytvořit želvárium. Prosím, jak je nejlepší připevnit plochy pro "suchá" místa. Udrží akvaristický silikon skleněnou plochu, která drží jen na jedné hraně? Nebo je na to nějaký lepší tmel? Ještě prosím, protože je hloupé, aby měli prázdné sklo, vím, že se na povrch těchto ploch dává vrstva štěrku, nebo kamínků. Prosím, čím je dobré ji na to přilepit? Aby to do vody nic nepouštělo.
Jestli je tu už někde na poradně podobný dotaz, prosím, odkažte mě někdo. Asi jsem špatný hledač...:D
A poslední dotaz. To asi spíše pro želváky. Mohu dát k sobě do jednoho želvária po jedné od dvou druhů klapavek? Nevadilo by jim to?
Děkuji moc za všechny odpovědi.
S pozdravem. Chroustal.

Zdravim, mam taky odoratku asi tyden, a jde mi o osvetleni zelvarka. Momentalne tam mam obycejnou bodovku nad kamenem pro vyhrivani a nevim, jestli ji nevymenit za UVA-UVB zarovku. Procetl jsem spoustu diskuzi a nekde pisi, ze je to lepsi, nekde pisi, ze je to uplne zbytecne, ze se odoratky moc nevyhrivaji. Proto bych rad poprosil o vas nazor na vec.

PS: Nebylo by lepsi tam nechat tu stavajici bodovku a k ni pridat UVA-UVB zarivku?

Dekuji za odpovedi, krasne svatky z Olomoucka ;-)

Radek

Ono je to těžký, totiž nic jako UVA-UVB žárovka neexistuje (i když se pod tímto názvem různé zdroje prodávají). Musíte napsat, zda máte na mysli výbojku, kompaktní zářivku nebo lineární (trubicovou) zářivku. Pod kompaktem a trubicí se Vám logicky vyhřívat nebude, protože tyto zdroje žádné účinnější teplo nevydávají.

Omlouvam se, spatne jsem se vyjadril. Mam na mysli dve varianty.

1. Necham tam stavajici obycejnou reflektorovou zarovku 30W a k ni bych dal treba linearni zarivku ZooMed ReptiSun 2.0 15W

2. Vymenil bych tu obycejnou reflektorovou zarovku za nejakou "reflektorovou" ale s UV zarenim

Potreboval bych poradit, co je lepsi a popripade jakou wataz zvolit, jestli tohle je dostacujici na akvaterarko o rozmerech 50x35x25cm (vody mam asi 6cm) a jak vysoko umistit konkretni svetelne zdroje?

Jsem uplny zacatecnik co se tyka zelvicek, ale nechci, aby nejak ta moje zbytecne trpela myma chybama.

Dekuji

patrik.25: já bych tam asi nechal obyčejnou refl. žárovku (ona existuje 30w obyčejná bodovka?::)) pro případ, že by želvu přeci jen napadlo se trochu vypéct a nad terárium bych dal dvojici 18W (60cm) zářivek s denním spektrem (koukejte na podání barev 1A). UVB trubice jsou v tomto případě skutečně zbytečné (neúčinné) a za cenu jedné koupíte třeba 4 kvalitní "plnospektrální" zářivky.

jak vysoko umistit konkretni svetelne zdroje?

Tak, aby na ně nestříkala voda a aby pod nimi byla akorátní teplota (bodovka)- to si musíte vyzkoušet s teploměrem.

Existuje, sam jsem na to hledel :D ... tady je odkaz www.elektro-paloucek.cz

jinak ja ji kupoval normalne v Hornbachu. Potreboval jsem co nejkratsi kvuli misto nad akvaterarkem a tahle mi vyhovuje, tak jenom doufam, ze neni nejaka nevhodna, snad ne no. Uvidime, jak se tam bude zelvicce libit a popripade udelam vymenu.

Zatim to teda necham tak a uvidim podle umisteni akvetararka u pritelkyne a kdyztak bych tam dal nejakou tu linearni zarivku s dennim svetlem.

Kazdopadne dekuji za rady