našel jsem užovku obojkovou
Našel jsem užovku obojkovou. Je to mládě velikosti tužky a je letargická. Jen leží a má vyplazený jazyk a otvírá tlamu.Můžu jí ňákým způsobem pomoct. Už mám doma užovku černou, kdyby se snesly rád bych je dal k sobě. Moc děkuji za odpověď.Chovatel
Chovateli všechny druhy našich plazů jsou chráněny zákonem, takže je rozhodně k sobě dát nemůžeš. Najdi vhodné místo a pust ji. Ta otevřená tlama a letargie může být thanatóza.
a nebo je jenom "zmrzlá" a ač se to nesmí , dal bych ji pod kůru na noviny do nějaké dózy a do tepla a uvidíš (jestli začne zavánět, thanatóza to nebude ) a pak buď
1) odevzdat do "záchranné" stanice
2) pokud bude ještě některý den teplo tak na vhodné lokalitě kol poledne pustit
3)opatřit do jara a pak pustit (a ač se to NESMÍ, pro tu hadici asi nej jistota jak přežít 1. zimu )
Ty jo, zaopatřit je sice hezké, ale to už ji radši dej do té stanice. Tohle není mládě narozené v zajetí, myslím si, že bys s ní měl hodně potíží.
A co takhle ji dát zpátky? Myslíte, že obojkovku dokážete udržet? Vůbec nemluvě o tom, co zde padlo a to, že už teď jste v rozporu se zákonem. Tak šup na sebe budičku a s užovkou zpátky.
Jasně nejlepší bude ji vrátit tam kde se našla, chyba bylo ji brát! V tuto dobu už je většina jedinců zazimovaných!
To bych zas tak nehrotil, nikdo nechodí po barácích a nekontroluje terárka.
Ale je fakt, že je zákonem chráněná a nemělo by se to, je jim nejlépe v přírodě!
PS: Pokud jsem to pochopil špatně to "hodně potíží", a bylo to myšleno s chovu, tak to je pravda.
Ano, ty potíže byly myšleny na chov, nikoliv na kontrolu.
Obojkovky jsem choval několik let. V období cca 82-84. Tehdy jejich ochranu nikdo neřešil, já tím tuplem. 3 kusy, nejmenší nějakých 30 cm, největší kolem metru. Na chov naprosto pohodový zvířata, aktivní. Celý den dokázaly šmejdit po terárku. Bez problémů braly žáby (ropuchy obecné i zelené, hnědé skokany, kuňky odmítaly), karasy, plotice, kusy kapřího masa, občas zblajzly nějakou nemocnou guramu nebo rájovce a dokonce kuřecí pokapané rybím tukem.
Zimoval jsem je v lednici při nějakých 5°C a v pohodě.
Po těch zhruba třech letech jsem je z nedostatku místa pustil.
k případu vlastnímu: bez vidění těžko soudit. Na jednu stranu je pravda, že pustit ji bude asi nejlepší, ale stejně si myslím, že tuhle zimu nedá. V přírodě je to normální.
druhá varianta by byla, zkusit ji podržet do jara, jak někdo psal. Malé akvaterárko, krmit akvarijníma rybkama případně pulcema od nějakého žabochovatele. Na jaře pustit.
Ale nechci nikoho navádět.
Záchranné centrum bych neřešil. Maximálně by se Karel Bobál blýskl v televizi.
Tak to jsem nečekal, myslel jsem, že nebudou chtít baštit nic. Obzvlášť pokud byly odchyceny z přírody.
Nic to ale nemění na faktu, že bych ji pustil.
Krmit užovku v zajetí (ač chycenou z přírody), ropuchou zelenou? I když, tehdy jich bylo asi ještě víc.
Mozna je vhodne uzovku zazimovat a v breznu za slunecneho dne pustit zpatky. V techto teplotach si uz asi stejne zadny vhodny ukryt na zazimovani sama v prirode nenajde. Je to nezakonne, ale pro uzovku-jedince asi nejlepsi. Rozhodne se ji ale nesnaz chovat, pac je to technicky nelehke, jak tady psali zkusenejsi. Zakon jsem kdysi s domacimi druhy hadu porusil taky. Z nekolikalete hromady listi, likvidovane coby odpad, jsem pred par lety prenesl do teraria pod zarovku nekolik desitek vajec, ktere tam jiste kladly uzovky ze sirokeho okoli. Z temer vsech se vylihli male uzovky obojkove, podplamate a stromove, ktere jsem pak vypustil do prirody. V tvem pripade se sam rozhodni, na co stacis. Ale nezapomen, ze zadnou uzovku obojkovou doma nechovas, nikdy jsi nechoval a chovat nebudes! To se nesmi!
Mohu se zeptat, kde se ta několikaletá hromada s vejci stromovek, podplamatek a obojkovek nacházela? Každopádně v tomto případě bych volil radši nějaké příhodné místo k zazimování venku. Tento způsob samaritánství, zdá se mi poněkud nešťastným.
Na Slovensku, kousek od Bratislavy. Uz je to par let, tehdy jsem tam byl na studiich. Hadata jsem pak vypoustel po celych hrstech a byl to supr zazitek
Z hlediska populace je toto samaritanstvi s uzovkou samozrejme nestastne. Zviratko mnelo zustat na miste nalezu, jakakoliv byla jeho kondice. Paklize uz ale uzovcicka byla vzata z prirody, samaritan by mnel udelat vse pro to, aby se o tohoto tvora v nouzi postaral. Si myslim...z moralniho hlediska. Pochybuju, ze clovek umi nalezt prihodne misto k zazimovani venku. Sklep je lepsi. Kdyz uz se do toho clovek jednou vlozil.
Já bych to s tím místem na zimování neviděl tak tragicky, pokud bude vypuštěna na vhodné místo, pak si něco určitě najde.
Jako ideální bych viděl, vrátit ji přibližně na místo, kde byla nalezena, dokud jsou teploty ještě poměrně slušné (přes den až okolo 10 st.C ve stínu), našel bych nějakou hromadu tlejícího materiálu (nejlépe starý kompost) a tam ji vypustil, aby si mohla zalézt. Doma ji samozřejmě lze chovat poměrně snadno, ale vyžaduje trochu odlišnou péči než korálovky a hroznýšové. Já bych ji ještě dokud je čas vypustil, každý den navíc v nevhodných vysokých teplotách ji ubírá zásoby, které by ji umožnili dozimovat do jara.
Bohužel nejsem stejného názoru. Plně se v tomto ztotožňuji s Ondrou.
edit: Aby to nevypadalo jako kázání vody a pití vína. Také jsem měl část minulé zimy obojkovku v péči, ale za naprosto odlišných podmínek. V tomto případě bych opravdu volil variantu vypuštění v blízkosti nálezu na vhodné místo k zimování.
Samozřejmě vhodné místo lze nalézt poměrně snadno, ale nalezne ho spíš člověk, který ví, co hledá.
Tak já dnes našel taky obojkovku.Odpoledne na silnici.Znám jedno šikovný zimoviště,tak jsem ji tam odnes.Nebylo to letošní mládě,měla asi půlmetr.Ale skutečně bylo dnes teplo.Fčely,mouchy,atd.
Teplo je (relativně), ale jak vidíš, tak to jen blbne přírodu.
tak tyhle dny (včera) by šlo vypuštění v poho
napíše nám "chovatel" jak to nakonec dopadlo ?
Taky doufám, že se dozvíme, jak to mimčo dopadlo.
Jo, abych nezapomněl, tak to určitě nedělej