Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem druh hada

Dobrý den,
rada bych Vas poprosila o radu s urcenim druhu hada na ktereho jsme narazili behem dovolene v Amazonii. Jedna se hada dlouheho cca 2 m (+-), tmave zeleny - temer cerny hrbet a svitive zlute bricho. Podle indiana, ktery nas pralesem provadel, ucinkuje jeho jed do 15 minut. Marne se snazim najit o jakeho hada se to jednalo :-/

Tak to ano,ale písal som to pretože proste zelený jedák,2metrový z Amazonie proste neexistuje.
Ked zobereme do úvahy ,že had mohol v pralese hýrit vplyvom svetla či tienov roznymi farbami,tak by to kludne mohli byt B.atrox,B.jararaca -niektoré jedince dorastajú značných rozmerov,alebo aj taký Durissák-nie?Lachesis?
Tiež to ale nemusel byt jedák,a domorodec to proste len prikrášlil.Skoda,že nie je fotka.

Tak vzhledem k te velikosti pripadaj jako moznost jedine Lachesisove, ale ten to 100% nebyl. Pak uz zbyvaj jenom B.atrox (ten to nejspis bude, castecne to odpovida i popsanemu zbarveni, ale zase nemivaji kolem 2m, spise kolem 150cm), jararaca, jararacussu (tihle 2 zase ziji vic na jihu Amazonie a nemivaj tmave zeleny zbarveni, ale zase tam sedi to zluty bricho), asper(ten zije hlavne ve St.americe a do J.ameriky zasahuje jen na jejim severu) a popr. ten C.durissus (ten by to taky mohl byt, ale jako spravnej chrestys by asi dost chrestil). Ono by to chtelo vedet, kde to v Amazonii bylo, protoze to je hodne sirokej pojem. Chce to vedet oblast v jake ho videli.

edit: jeste me napadl B.leucurus, ten taky muze dorust pres 150cm, ale tam zas nesedi zbarveni no...

Já bych zas tak úplně nebral ten popis vážně, nehadaři (i spousta hadařů) mají dost rybářskou míru a metr dvacet může být skoro dva metry:-). Taky popis bývá všelijak interpretovaný. Vůbec to nemuselo být až tak jedovaté, mohlo jít o nějakou z nemála užovek (nejedovatých i jedovatých), namátkou mě napadá třeba nějaký Chironius apod.

Mockrat vsem dekuju! :)
fotka bohuzel neni, velmi rychle jsme od mista kde lezel utikali. Neda se vyloucit ze byl o neco kratsi - bala jsem se ho, takze jsem mi mohl zdat delsi :) jedovaty byl asi urcite podle reakce pruvodce - nebyl to jedinny had, ktereho jsme potkali, ale jen tohoto se viditelne bal. Take rikal, ze jako jeden z mala se neuklidi z cesty (vsichni ostatni to delali), ale zautoci. (Pak povidal jeste neco o tom, ze krome toho ze ustkne tak jeste nejak tu svou obet svihne, ale to uz bylo trochu ztraceno v prekladu...)

Oblast byla cca 200 km severovýchodne od Manausu, kolem reky Urubu