Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva nádherná - uvb

Zdravím
Želvám asi koupíme nové terárium velikosti 160x60x60cm a chtěli bychom to nějak vyřešit s uvb žárovkou.
Našel jsem si ,že by tam šla :

Bright Sun UV Desert 70W ,v jaké vzdálenosti od želv by měla být ? Můžu ní svítit celý den myslím ,že by šla i jako výhřívání ne ?

Nebo by šel i Osram ultra vittalux ?

Čekám ,že my asi napíše Madmike ,který je na tohle specialista.:))

Určo...
ohledně zdrojů - buď budeš mít zaplou Vitaluxku celej den (300w) asi 0,5/1m nad souší, nebo ji budeš spínat v kratších časových intervalech a v době, kdy nebude zaplá budeš mít v terárku tmu - samozřejmě pokud nechceš použít další výkonnej zdroj, kterej bude svítit, když bude Vitalux off.
Bright Sun je podle mě v tomhle konkr. případě lepší volba.
- výdej viditelného světla jé téměř stejný jako od Vitaluxu, pouze to spektrum je ještě mnohem kvalitnější, navíc je to 70W, takže spotřeba je uplně někde jinde
- tyhle želvy žádné brutální hodnoty UVB nevyžadují, takže BS bohatě stačí, navíc má lepší světlo
Zápory jsou, jako vždy, asice mnohem ryhlejší pokles UVB (za rok už to bude použitelný pouze jako zdroj světla) a navíc je potřeba si uvědomit, že jako metalhalidová výbojka potřebuje BS ke svému provozu předřadník, takže cena se ti trochu vyšplhá a celé zapojení je složitější.

18 měsíců vydrží UVB na 100% (mělo by za tu dobu klesnout max o 30% oproti nové lampě), na Terabazaru jsme u 2 roky jedoucí staré rejky naměřili vyšší hodnoty UVB než u nové ;-), cože samozřejmě nikdo nezaručí a může to být vyjímka
Ovšem obdoba Bright Sun - Mega-Ray 70w Metal Halide není na trhu myslím ani rok a půl, takže tam objektivně nelze nic zaručit. Lepší zdroj sem ale v rukách ještě neměl - což mi tady samozřejmě nemusí nikdo věřit ;-)

Jestli to má i vyhřát tak určitě normál verzi a 70w. Desert. Originální předřadníky jsou Bright Control a Bright Control PRO viz google. Dají se samozřejmě použít neorig. předřadníky (stejné kvality, ale mnohem levnější), pak by byla ale případná reklamace vadného výrobku asi složitější.