Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Utratit hada ?

Jak řešíte nevyléčitelně nemocné hady? Akutně hrozí zavlečení nákazy do chovu. Utratili byste hada nebo ho jen izolovali a nechali dožít? Uvažuji o utracení dvouletého hroznýše a nemůžu se odhodlat. Jde o podezření na IBD, matka pošla na rakovinu ve čtyřech letech a jeden sourozenec IBD prý asi taky měl. Had už se sám vůbec nesvléká, nežere a má pohybové potíže, občas je jako gumový, bez tonusu. Taky mu neadekvátně reagují zornice. Někdy je nedokáže vůbec zúžit. A jak byste to nejhumánněji provedli? Rovnou mrazák nebo předtím lednice nebo veterinář a sedace? Díky za vaše názory.

Zdravim,
zarazi mne, jak si posledni doobou kazdy mysli, pri prvnich priznacich nejake nemoci, ze se jedna o IBD...Nedavno jsem konzultoval stav, kdy had blil natravenou potravu a podobne travici problemy. Veterinar rekl majiteli, ze jde o IBD a doporucoval utraceni. Majitelce byl problem trochu osvetlen a nejnovejsi info je takove, ze had zije, neblije a je naprosto v pohode. Byt Vami uvazoval bych nad necim jinym, nez je IBD, podle mne v tom problem nebude.

Byt Vami uvazoval bych nad necim jinym, nez je IBD, podle mne v tom problem nebude.

Taky mám pocit, že dnes každý vidí za vším IBD... chtěl bych vidět, jak ten výše zmíněný vet IBD diagnostikoval na živém hadovi...

Jinak k tématu výše, zažil jsem usmrcení hada "injekcí" a vůbec pěkný pohled to nebyl (křeče, agónie a to vše několik minut a dostal větší dávku než 40 kg vlčák), opravdu je asi lepší ten mrazák...

Utrácel jsem hada injekcí jen jednou a zkušenost není tak špatná.Hroznýš královský,přes 2m dlouhý dostal dávku podle váhy a bez křečí a jakých koliv dalších příznaků usnul a já pak provedl kremaci.Veterinář s tím neměl žádné zkušenosti a já mu jen řekl kam to píchnout.Myslím,že místo vpichu je dost důležité,tak jako při aplikaci jiných léčiv injekčně.

Máš pravdu :) já teď si budu nechat utratit hada. Vet. mi řekl ze dejte ho do mrazáku, je to rychlá účiná bezbolestná smrt, prej ze had se podchladí...a usne. No a ve spánku zmrzne a umře. takže si myslím ze je to jednoznačně krásná smrt akoráď teda nevím jak dlouho ho nechat v tom mrazáku....

Pokud budu u veterináře a rozhodl by o konci, tak asi injekci, ale pokud bych měl řešit skon doma, tak mrazák.
Nedokážu určit jak rychle dochází k úmrtí studenokrevných zvířat, ale je prokázáno u teplokrvných živočichů (konkrétně u lidí :) ) , že smrt podchlazením je nejméně bolestivý způsob umírání. Tělo při podchlazení ve stadiu tuhnutí vyplavuje endorfiny a člověk prostě usíná. Kdysi jsem měl na toto téma debatu s kamarádem - praktickým (dříve vojenským) lékařem.

jednou jsem dávala na mrazák starou regínu a už bych to neudělala, ten had se tam ještě po 20minutách usilovně snažil prorvat z toho pytle. Přestože to bylo přestárlé zvíře, které už dlouhodobě nežralo a bylo v mizerné kondici bez naděje na vylepšení, za normálních okolností jak hadr. Když jsem ji dávala na mrazák, tak se v tom pytli nijak nebránila, ale po kontrole za 20 minut o život bojovala fest. Pak jsem to rači zavřela, dala si panáka a otevřela až druhý den, to už byla komplet zmrzlá. Ale rozhodně nevypadala, že by pomalu usínala, spíš vypadala, že jí byla zima a že se odtamtud chtěla mermomocí dostat. Podle mně když někdo umírá postupně na podchlazení, tak je to o něčem jiném, než když se z teploty chovu vrazí na mrazák. Takže pokud mrazit, tak ho předtím dát nejdřív do chladna a vychladlého, už "uslého" teprve na mrazák...