Kolikrát a jak krmit chameleona?
Dobrý den,
jsem budoucí chovatelka chameleona jemenského, doma ho ještě nemám ale chybí mi nějaké informace o jeho krmení. Na internetu jsem hledala všude možně ale přijde mi že některé informace o tom kolikrát jej za den krmit a jestli obden nebo každý den se rozcházejí. Proto doufám že mi někdo, kdo má zkušenost a praxi poradí jak často za den ho mám krmit, jakou dávkou(kolika cvrčky)-co je nejlepší pro tak malého chamíka, kolik dní po sobě, kdy nechat pauzu na trávení ,) Podotýkám je ještě malý 4 měsíce. Děkuji předem za odpověď!
zeptejte se toho od koho kupujete
já mám více nabídek na chameleona, jistě že se zeptám jen chci mít v tom trochu jasno proto se ptám předem! ,)
Je dobré takto mladé chamíky krmit denně (klidně i dvakrát), množství cvrčků se těžko odhaduje. Řekl bych tak 5-10 cvrčků na jednoho chamíka (podle velikosti cvrčků). Nejlepší je podávat jim cvrčky v hlubší mističce, aby byl přehled kolik sežrali. Případně mít dno bez substrátu (nebo jen malou vrstvičku písku nebo papír), aby byl přehled (pro chamíka i chovatele). Po zvyknutí a rozežrání už to není problém, většinu cvrčků vychytá dřív než mají možnost někam zalézt, ale vždy vidím volné (přehledné) dno jako výhodu.
Dorostence nad půl roku lze už krmit obden nebo také denně, ale jeden nebo dva dny v týdnu hladovka (např. 3 dny krmit, 1 hladovka, 3 dny krmit, jeden hladovka...).
Dospělé (cca roční) krmím většinou 3-4 x v týdnu (výjimečně jen dvakrát) - např. obden - po, st, pá, ne, út, čt, so, po,... nebo po, st, pá, po, st, pá... atd. Pro dobře živené dosp. chamíky není problém i týdenní hladovka v případě nouze, u větších mláďat bych zbytečně nehladovkoval víc než 2-3 dny. U zcela mladých kousků (do 1-2 měsíců) bych vynechával max. 1 den, jednou za čas v nouzi i 2 dny, ale spíš bych se snažil najít někoho, kdo by je obstaral (navíc prcky je stejně třeba denně jemně zarosit kvůli hydrataci a pití).
Moc děkuju, tohle mi pomohlo a už v tom mám jasno ,) Díky moc!
Přesně tak jak píše Krokodýl.Jen malý chameleonky rosíme i 2-3x denně.
Jasně, záleží na větrání atd. Dvakrát denně je lepší, ale nesmí být mizerné větrání, aby tam neměli prádelnu. A chce to rosit s citem (nevyplavit), což ty máš samozřejmě vzhledem ke spektru chovaných druhů zmáklé.
no a mám ale rosit okolní stěny a kytky ne? nebo i ho snad?
jo a ještě jsme se chtěla zeptati moje terárko má rozměry 96x44x44 myslíte že je to vhodná velikost pro samečka? slyšela jsem že sameček se dožívá déle a pro začínajícího chovatele je lepší chovat samečka než samičku, poradíte?
Rosit na rostliny a stěny, klidně i na chamíka, aby se napil.
Pro samostatný chov je lepší sameček (nehrozí nějaká zadržená snůška, je větší, barevnější a déle žije).
To terárko bych zvolil pro dospělce větší nebo lépe řečeno vhodnějších rozměrů, vyšší - řekněme tak 80 x 50 x 60-80(v) cm.
Jasny chapu a myslite že tyhle rozměry jsou příliš nedostačující pro dospělého jedince samečka? terárko už mám objednané, je totiž za výhodnou cenu, jsem student a nějak nemám peníze na nové, větší..pokud ano tak budu muset zvažovat o samičce a nebo na chamíka zapomenout na nějaký čas.. .-(
Tak stačí nestačí, asi by i stačilo, ale rozhodně by pak musely být žárovky a zářivky nad stropem terária, aby aspoň využil celou tu danou výšku. Pokud ale je strop celoskleněný, tak skrz něj neprojde UV a bude to třeba pořešit jinak.
Ano strop je celoskleněný no i tak děkuju za radu, budu uvažovat jak to pořeším. A je velký rozdíl třeba v povaze samce a samičky? jak jsem psala, teď se raději budu přiklánět asi pro chov samičky, nerada bych aby chamík měl nevyhovující podmínky..
Samci mohou být v dospělosti víc "dominantní", ale v podstatě to je stejně hodně individuální.
Tohle už jsem někde myslím četla, no budu váhat a jen by mě zajímalo, když takovýho chamíka budu krmit 7-10 cvrčky deně, no prostě se chci zeptat není to finančně náročné? udělat si vlastní chov cvrčků, není to náročné? přeci jen jde o jednoho chameleona..tohle mě ještě trápí
Pro jednoho chamíka je nejjednodušší a nejlevnější jednou za čas koupit větší množství cvrčků a ty přechovávat v plastové bedýnce a postupně zkrmovat.
Záleží jestli máš místo, čas a chuť chovat cvrčky. Já je chovám i pro jednoho chameleona, protože mě nebavilo kupovat polomrtvé ze zverimexů. A zdálo se mi i, že za ně utrácím dost peněz. V krabičce bylo cca 35 cvrčků a to je skore ani né na týden. Tak jsem začal chovat svoje. Mám velikosti jaký potřebuju, něco prodám "známým" takže se mi vrátí aspoň náklady na chov :D. Ale záleží na tobě, určitě je jednodušší jak píše krokouš jednou začas koupit více cvrčků dát je do boxu kde budou mít zřádlo, plata od vajec....a zkrmovat je.
a kolik ta krabička se cvrčkama stojí ve zverimexu? :D No asi to tak vidím, budu to řešit s tím boxem ještě jsem slyšela že je možno je zmrazit a pak že oživnou..jde to nějak?
kupoval jsem za 43kč, krabičku. Určtě je ale lepší cvrčky kupovat na burzách, nebo od velkochovatele než ve zverimexu.
chápu určitě to vyjde levněji no .-) Budu muset se poohlídnout po někom z okolí kdo jej chová
no a muže takovy maly chamik i kobylku? nebo v dospělosti třeba jist ji?
určitě, každě zpestření stravy chamík uvítá, kobylky, sarančata, šváby, smýkaný hmyz, mouchy..... na internetu je spousty informací o chovu chamíka
Jak již bylo napsáno terárko by mělo být situované na výšku, pak by snad i pro samce postačovalo, co se krmení týče, tak se cvrčci většinou kupují na litry a jejich dělitele. Mladej chameleon toho sežere docela dost, hlavně odpovídající velikosti, tam to bude těch 7-10 cvrčků na den. Dospělej samec toho už zas tak moc neslupe. Postačí mu na den 3-5 dosp. cvrčků, záleží na druhu, domácí jsou menší banánoví větší, ale o to nejde protože litr je litr. Cena se běžně pohybuje kolem 300 stovek za litr dospělých, a je to kolem 1000 kusů, zase záleží na druhu. Pro lepší představu doporučuji kouknout třeba na stránky achety.Pokud máš někde v dosahu louku nebo les, tak můžeš 3-6 měsíců krmit zdarma, jednoho chameleona není problém uživit i v zimně za použití stromovejch kapes , či hledáním hmyzu ve spadaném listí a pod kůrou, to chce ale hodně času.
Kamarád mi říká že mám krmit chameleona 1za týden je to pravda... prosím odpovězte mi... Děkuji...;)
kamarada nakopej a v zadnym pripade ho neposlouchej...
Dekuji za odpoved. A jeste semmse chtel zeotat jak casto ho mam krmit a rosit. Prosim napiste mi dekuji.
Dekuji za odpoved. A jeste sem se chtelmzeptat jak casto ho mam krmit a rosit.prosim odpovez te mi.dekuji.
Za tutospravu se omlouvam psal jsem rychle (ta prvni)
Moc vammdekuji. :* :*
Abych nezakládal další téma, přidám dotaz sem. Mám teď od včerejška doma chameleona kobercového. Má 5 cm v těle, prý žere malé cvrčky či kobylky. Dnes večer ho mám v plánu poprvé nakrmit. Problém je, že nevím jak. Terárium (původně určerné pro jemeňáka) má rozměry 70x45x110 a je tam hafo větví a rostlin. Dá docela práci tam chamíka vůbec najít. Když tak na něj koukám a na terárium, nedokážu si představit, jak tam dokáže najít cvrčka... navíc je to terárium se zašupovacími dvířky, takže cvrček by dokázal mezerou bez problému utéct, což mě vůbec neláká. Z ruky aktuálně moc nadšený není, tak nevím, jestli se mi podaří krmit pinzetou. Za jakékoliv nápady předem díky
vyšší krabičku/kelímek/něco do toho cvrčky (obalené ve vitamínech) umístit do terárka tak aby si toho chamík všiml a viděl na ně. Chamíka nechat v klidu měl by si pro ně přijít Nejlepší by bylo dát chamíka než trochu vyroste do nějakého menšího prostoru (plastový box) či něco, tak cvrčky najde snáz ale veřím ža krabička s cvrčkama zabere
No s chamíkama moc zkušeností nemám, ale tuším, že při 5 cm velikosti těla dostřelí na 5 cm(myslím, že jsem to někde četl)? Takže mi přijde, že ta krabička by musela být tak malá, že z toho zas cvrčci dokáží utéct? No asi mi nezbyde než to vyzkoušet :)
Tak to nedopadlo nijak slavně. Z pinzety to nešlo, příliš se bála. Zkusil jsem rozštípnout špejli a vložit cvrčka do takto vzniklé "pinzety". To už bylo nadějnější, po chvíli jednoho mikrocvrčka snědla. Bylo ale vidět, že se furt hodně bojí. Další pokusy už jen coufala před špejlí. Možná kdyby ta špejle nebyla tak zářivě světlá? S kelímkem jsme se nedopracovali nikam. Bojí se ho. Kelímek jsem tam nechal, snad si na něj zvykne a mohl by pak fungovat. Poslední pokus byl s živým cvrčkem položeným nedaleko. Po tom, co jsem se stáhl, začala být aktivnější a šla si za ním. Jak ale šlápla na list, cvrček spadl a skončil na některé větvičce v jednom z deseti nižších pater, ale nepodařilo se mi ho najít. Jelikož terárium není cvrčkotěsné, tak jsem tento pokus již neopakoval. Výsledek dnešního snažení byl tedy jeden mikrocvrček. Nebýt strachu, tak bylo vidět, že by i žrala, ale takhle nic.
kelimek nainstaluj tak, aby byl pod hlavni vetvi, kterou chamik nejcasteji obyva, aby na cvrcky videl. Zaroven do kelimku dej zezhora nejakou mensi vetev tak, aby na ni chamik mohl vlezt, ale cvrcci ne. Az chamik uvidi, jak se tam na dne krabky cvrcci mrcasi, tak mu to neda. Nemuzes ale samozrejme cekat, ze pujde po kelimku hned jak mu ho tam das.
jen bych doplnil JaBulu - nedávej tam těch cvrčků moc,stačí pár a kdyžtak doplnit.....větší množství ho může zmást nebo i vylekat...
Když byl můj jemeňák prcek, měl jsem takovou 3mm nízou větší misku na kterou jsem připevnil mřížku ze špejlí, líbilo se mu to, chodil po špejlích a baštil
Není to překlep? To vážně jen 3 mm okraj? To přece cvrčky nemůže zastavit, ne?
Jinak s kelímkem zatím moc úspěšnosti nemám. Předevčírem jsem dokázal nakrmit pomocí pinzety z naštípnuté špejle (je delší,takže moje stresující ruka je dál) 10 hodně malých mikrocvrčků. Včera ale zas jen 2 a pak začala zdrhat, prostě to nešlo. Do terárka se při rosení dostala muška, ale nežila moc dlouho, takže hlad asi má dostatečný Doufám, že si na tu mističku brzy zvykne.
Pardon, 3cm
Dobrý den chtěla bych se zeptat kolikrát mám krmit chameleona ve středním věku a hlavně kolik bych mu jich měla dávat. A kdy je mám obalovat v těch vitamínech a zase kolik mooooc prosím o rychlou bleskovou odpověd dekuji
Asi tak do 1 roku se krmí denně kolik sežere... klidně 10-15 cvrčků. Každé krmení, všechny cvrčky obalit ve vápníku. 1x týdně použít nějaké vitamíny (reptivite, roboran atd). Ideálně taky 1x týdně zařadit půst.
Když je chamík straší, tak přidat navíc ještě nějaké půsty - 2-3x týdně půst.
Ahoj při každé dávce obal vitamínama nejlépe nutrimix sní kolik mu dáš ale max 6malích a nebo tři velké aby nebyl přejedený jinak mu bude špatně. Krmit je nejlepší 2x deně. A každý den ros rostliny rád se z nich napije a dá mu to i vitamíny;)
To jsme tady v blázinci, nebo jak? Jak takovouhle blbost můžete vyplodit?? To snad neni pravda. Někdo se tady těch kravin chytne a je hotovo. Fakt má někdo místo mozku kostku....
Kludne mu predkladaj zive krmivo denne, v nejakej vhodnej plastovej nadobe, nasmykany hmyz vysyp tiez do plastovej nadoby,z toho to polezie a bude si to chytat. Vitaminy, o tom tu je toho popisane uz mnoho,len hladat.
Strucne denne obalit zmesou napr. roboran H + biomin h(plastin,..), 1,2x tyzdenne napr.Reptivit. Inac pre pre Radep, roboran je vitaminovo-mineralny pripravok,ten sa moze podavat denne, tak vapnik 1x tyzdenne urcite nie!Ak si myslel cisto vapnikovy pripravok, ten je v dennej zmesy, tak zbytocne samostatne ho riesit.
Blbost!Proč ještě Reptivi!! Základ je vápník.Takže klidně každý den obalovat v biomin H a obden (Roboran H + Plastin). Popř namíchat 2/3 vápníku a 1/3 Rh + Pl a obalovat každý den. Smýkaný hmyz stačí pouze ve vápníku. Pokud budete krmný hmyz krmit kvalitním krmením + vitamíny, tak je obalování možno eliminovat na minimum.
A pisal som nieco ine? Nie. O vapniku som pisal urcite, vhodna zmes tiez. Reptivitom urcite sa nic nepokazi, nevravim ze je nutny, pisal som ak..tak 1,2x staci. Urcite sa da vynechat uplne, nie je uz podstatny pri podavani vhodnej zmesy, vhodneho krmenia,.. No mnohi nevedia kde spada vapnik, tak napisu kravinu, 1x tyzdenne. Ako rozpis 6 cvrckov strednych,alebo 3 velke ( to pre zmenu pobavilo mna)!!
Ok. Neřeším! ALe ten počet cvrčků mě dostal taky,.. "aby mu pak nebylo špatně!!!" To je fakt rada na ránu!
Bez tejto rady by mu mohlo byt "spatne"! Tak presne 3ks, alebo 6 malych, pripadna hladovka 3x do tyzdna! Hehe. Tak tieto rady su vazne na pousmiatie, no zial su tu taketo rady. Ved tu poradis o horskom t.pfefferi dotycnemu co ich uz ide kupovat,zhana ich.. a o vlakno dalej da ten isty terarko pre calyptrata s vodopadom, s lampou vo vnutry- vodorovne na konary namierenej rovno do oci, s dalsim svetlom uplne na "zemy".
Jj. Možná by se to tu mohlo trochu pořešit.Například nějak zvýraznit ty, kteří mají zkušenosti a fakt umějí normáně poradit. Protože když neznalec radí kraviny ještě většímu neznalci, tak je to potom napováženou!!
Asi to vzdy bude o tom istom. Kupi calyptrata, ma ho 3 mesiace a uz radi pocet cvrckov na jedno zviera, inac bude mu tazko. A vapnik tiez len 1x, viac ani nahodou! A potom to konci "hypokalcemiou", nervovych prenosy maju poruchy a zrazu..moj chamik zle striela jazykom, neudrzi sa na konary.
Oprava: nervove procesy maju poruchy../preklep
"roboran je vitaminovo-mineralny pripravok,ten sa moze podavat denne"
Pozor... Roboran (pro plazy) obsahuje vysoké dávky vit D3 - 100 000 MJ/kg. Ve srovnání takový Reptivite (s D3) obsahuje jenom 22 880 MJ/kg - tzn asi 4x méně.
Když obaluješ každé krmení Roboranem, tak se zaručeně dostaneš nad doporučenou dávku vitamínu D3 (a to i bez UVB lampy) - tzn 1 MJ/1g/6 týdnů.
Při kvalitním zdroji UVB záření, by teoreticky nemělo být vůbec nutné dopovat D3 vitamínem.
Nutno taky říct, že k předávkování vápníkem přirozenou cestou (krmením) snad nemůže nikdy dojít. Přebytek je neškodně vyloučen, případně z krve odbourán ledvinami (což už tak neškodné není a zřejmě můžou mít problémy s ledvinama na stáří).
Přebytek vápníku je právě nebezpečný s nadbytkem vitamínu D3, ten umožňuje tu regulaci (+ další hormony). V případě nadbytku D3 (Hypervitaminosis D) dochází k zavápnění organismu, selhání ledvin, tvorbu pakloubů atd atd...
Takže toto mi spíše, jak to chápu já (a můžu se mýlit samozřejmě) přijde spíše jako předávkování D3.
Nějaké zdroje:
07FebWheelock.html
vitaminy.htm
Krom toho, nevyvratitelný argument je, že hmyz obsahuje špatný poměr Ca:P. Dotováním vápníku, se tento poměr obrátí v potřebný 2 Ca : 1 P.
Hrubým odhadem je dávka při Roboranu... ale tady je to hodně diskutabilní samozřejěm, nechci se hádat o setiny gramu
0.01g x 10ks x 7 x 6 x 100MJ/g = 420g
0.01g - bulharská konstanta množství zachyceného Roboranu na 1 cvrčku (experimentálně jsem to vážil na vzorku asi 20 cvrčků obalených v roboranu, pomocí lékařské váhy na setinu gramu, tzn před obalením a po obalení)... Přesnost samozřejmě mizivá... +-200%, ale pro představu to stačí Navíc se ti cvrčci taky samozřejmě hodně oklepou časem. Ale tak ono mi to taky nevycházelo 0.01, ale asi 0.015-0.02 nějak. No prostě, kdybych zvážil 1000 cvrčků, tak je to přesně, takhel je tam velká chybovost, statisticky.
10ks - 10 cvrčků denně (obvyklá dávka mláděte cca)
7 x 6 - 6 týdnů
100MJ/g je dávka D3 v Roboranu.
Takže pro takové množství by váš chameleon musel mít třeba 400g... bez jakéhokoliv zdroje UVB záření a jiných suplementů D3..
Mimochodem, při použití Reptivitu se to jeví jako v pořádku.
Berte to jako zajímavost, ne jako fakta Sám nevím jestli se nesmazat
Jenom jsem si to kdysi podrobně počítal, protože jsem měl podezření na pře/pod dávkování mého chameleona.
Roboran H, od zaciatku sme tento spominali, ako sucast vhodnej zmesy. Snad kazdy komu sa doporuci roboran H, bude podavat H. Roboran pre plazy som naozaj nestudoval, tak ak mas pravdu s D3, dobre varovanie. Predavkovanie vapnikom nehrozi, ten sa vylucuje v stolici, nieco v moci, zlcnikovym aparatom. Skor je problem ak nieje, telo si ho zacne "stahovat" z kosti, do bunkoveho a krvneho aparatu. Priznaky nedostatku uz vieme, chamik zle striela jazyk, nekoordinuje pohyb,..
Psal jste, že roboran je možné podávat denně. Tak aby se toho zase někdo nechytnul případně vy neměl zbytečně problémy. Roboran je docela silný přípravek.
Mezi Roboranem H a Roboranem pro plazy není žádný rozdíl v dávkách D3 a vápníku. Liší se až pro slepice, ale ten obsahuje jiný poměr Ca:P.
Urcinie nie. Ved podozrenie na predavkovanie vapnikom mate len vy..
Reptivit prave ze v poriadku az tak nie je. Inac ake druhy chameleonov ste vraj predavkovali? Normalne ma to zaujima..Ked ze je davno osvedcena zmes na "denne" obalovanie, vo vhodnom pomere. Za roky som nemal jediny problem s tym.
Trošku se v tom už ztrácím, alr myslím, že podezření předávkoání bylo ne vápníkem, ale D3...
Já psal:
Vy:
Tak jenom upozorňuji, že podávat Roboran denně není dobré a předávkujete ho... Jestli to smícháte znovu s vápníkem (biomin, plastin), tak se to snad redukuje, ale nevím nevím. A osobně bych necpal do zvířete každý den vitamíny (ledviny).
A proč se ptáte na předávkování, když sám píšete toto:
To je pak asi jasné, že ta směs není v pořádku... já na předávkování vápníkem rozhodně podezření nemám, já mám podezření že vy jste předávkoval D3. Příznaky co píšete jsou přesně ono... podívejte se na odkazy.
V prvom rade vnimajte o com pisem,v druhom rade som nepisal o sebe, ale ako odpoved na tieto vecne dotazy: " nestriela jazykom, nedrzi sa na konary"!V tretiom rade tieto priznaky (nie moje) su nervoveho povodu, z nedostatku krvneho vapnika a urcite nie z predavkovania! Vnimajte a tak piste a spochybnujete davno zname fakty.. Ani ste nepochopili o com pisem, ze vapnik je potrebny aj pre nervovu sustavu,nervove prenosy.Aj je jeho NEDOSTATOK v krvy, sposobi to tieto priznaky zlych prenosov.., hypokalcemia!!!Taktiez ak je ho malo,zacne sa "odoberat","trasportovat" z kosti, co sposobi deformacie klbov,sanky..!
Ne, jenže bohužel nepoznám, kdy vy mluvíte k "věci" a kdy mluvíte za "imaginární" třetí osobu... To se na mě nezlobte (moje chyba, předtím jsem si nevšimnul slova "zrazu", ale už byla půlnoc včera ).
Ano máte pravdu, když někdo vůbec nepodává vápník tak to takhle skončí. Samozřejmě... Ale s tím jste přišel Vy, ne já. To vy jste mi oponoval, že podávat čistý vápník je zbytečné.
Já tady s vámi řeším, že bych lidem rozhodně nedoporučoval denně podávat Roboran. Což je na trhu přípravek s nejvyšším množstvím vit D3. A jak jistě víte, podle příznaku se nedá poznat jestli došlo k předávkování D3, nebo nedostatku vápníku (potažmo D3). Zvláště, když v dnešní době kvalitních zdrojů UVB záření, skoro není potřeba dopovat zvíře D3.
A to je jedno, stejně jsme to tady zbytečně zaneřádili aby si z toho zase někdo nevzal něco co nemá...
Já osobně dávám ke každému krmení vápník a 1-2 týdně místo něho ten Roboran + kvalitní zdroj UVB.
Vapnik 1x tyzdenne bol mysleny ironicky ( myslim ze 1x tyzdenne odznelo v prispevku vyssie, no roboran 1x tyzdenne radite vy, zaujimalo by ma na zaklade akych poznatkov, no vo vhodnom pomere moze byt sucast "kazdodennej" zmesy ). Z mojich prispevkov vyssie to je jasne. No ono nervove poruchy su len z nedostatku vapnika, tak to sa da poznat jednoducho. Poculi ste o nervovych prenosoch, na ktorych sa podiela vapnik urcitym percentom? Roboran stale opakujem, moze byt podavany denne, no ako sucast vhodnej zmesy, nie sypat ho samostatne! Samostatny vapnik(biomin,..) suhlasim, kludne denne. V sezonne krmim bradypodiony,..smykanym hmyzom, tak nepodavam naozaj skoro nic, su vonku v sietovych terariach.
Já třeba krmný hmyz neobaluju vůbec, nebo jen v mletém vápenci. Páč řada zvířat mi obaleného cvrčka prostě nevezme. Ale zase ho dobře krmím a 1-2x týdně tak hoďku před zkrmem mu dám třeba strouhanou mrkev s Roboranem H + Plastinem, nebo jedním, nebo druhým, podle toho co zrovna mám a jak moc jsem líná namíchat si směsku obojího . takže preparáty jsou pak vevnitř v hmyzu...jinak smýkaný hmyz neobaluju vůbec ničím, ten v přírodě žere dostatečně bohatou stravu na to, aby byl plnohodnotný. však on těm zvířatům ty motejly v přírodě taky nikdo vápníkem neobaluje
Přesně... ideální
Někdy bych se chtěl pustit do "gutloadingu" cvrčků... ale ještě jsem neměl sílu poschánět směs.
Jinak cvrčky jsem taky krmil směsí od Eypy + vápník + ovoce, zelenina. Ale teď mám sarančata a s nima to je horší.
Já to tak taky dělám, saturuju cvrčky vápníkem a vitamínama. Sarančata obaluji cca 2/3 vápník 1/3 Roboran + plastin. UVB nepoužívám (v létě sluním, v zimě tekutý Déčko).
Prosím, čím krmíte sarančata? Já jim dávám směs od eypy pro cvrčky (ale pochybuju, že to žerou). Čerstvý salát a seno.
Topíte jim něčím? Zatím u nich mám jenom LED osvětlení, ale zdají se mi takové málo aktivní, asi by potřebovaly více tepla.
Salát určitě ne (dusičnany), radši činské/pekingské zelí.
ach, já si spletl zelí a salát (s dusičnany). Dávám jim oboje... dobře, salát vypustím. Budu dávat jenom zelí, mrkev atd.
Sarancatum jeste ovesne vlocky a ty berou. Sarancata neobaluju vubec a mam je vzdy hozeny na terarku, kde jsou vyhrejvany ze spodu a vydrzi dlouho. Obcas jim narvu pampelisku, travu, peking zeli, jablko.
Mně saranče nejlíp baštily obyčejnou trávu, resp. ještě obyčejnější ostřici (doufám, že to určuju správně), kterou jinak v podstatě nic nechce, jinak v zimě hlavně pěkné travní seno + nějakej ten lupen číny nebo kus jablka a nějaké kočičí granule (tak nějak nepravidelně, když na to vzpomenu). Když jsem měl dřív energii, tak jsem jim pěstoval v zimě osení (zelené výhony pšenice), ale nestíhal jsem pěstovat, jak to rychle žrala, tak jsem se na to časem vybodnul, ale viditelně jim to svědčilo, takže pokud je prostor s dostatkem světla, tak doporučuju.
Abch to upřesnila, já sarančata obalovat musím. Dávám mému starmu chamovi 1 x týdně, takže kdybych je neobalovala, neměl by dostatečný příjem. Jleikož nic jiného nežere.
Mockrát děkuji takže až bude starší tak přibližně po 4 až 5 měsících mu mám dávat ty cvrčky ve vápníku? a jednoho nebo kolik ještě prosím sem totiž začátečník A jaký přípravek těch minerálů vápníku atd.Konkrétní značka všichni známí mi doporučují nějáký NUTRIMIX. Poprosím opět o rychlou odpověd prosím Děkuji
Nevím co je nepochopitelné na větě: " Každé krmení, všechny cvrčky obalit ve vápníku. 1x týdně použít nějaké vitamíny (reptivite, roboran atd). "
Toto platí celý život chameleona.. neustále.. vždy...
Jinak jak jsem psal vedle: rozdrcené vajíčka, Biomin H (lékárna), rozdrcený vápenec, Plastin... cokoliv z toho
A tím do 1 roku myslíte jako až mu bude 1 roček nebo do 1 roku jako po měsících. A to když je v tom středním mláděcm věku tak to ho mám i tak krmit denně že Protože já si ho koupím ve zverimexu a tak nevím jestli to jsou mládata nebo né a proto si myslím že jo protože tam přece nebudou prodáva dospělé né? Děkuji
Ve zverimexu si chameleona nikdy nekupuj. Nejen, ze ve zverimexu mají dvojnasobné ceny zvířat, ale bála bych se zdravotního stavu. Prodavačky tam vědí kulový. Najdi si chovatele. Ten ti pak i eventuelně poradí. Ve vápníku obaluj VŠECHNY cvrcky. Pro mládě i pro dospelce. Nejlepší je obyčejný mletý vapenec pro zvířata, nebo biomin H z lékárny. Jednou nebo dvakrát týdně obal cvrcky místo ve vápníku ve vitaminech. Například reptivite. Dokud chameleon roste, neomezuj ho a davej mu denně, kolik sežere. V dospělosti můžeš třeba jednou za tři dny dát půst.
Prosím ještě se chci zeptat kolikrát mám kapat vodu chameleonovi do tlamičky
http://tera.poradna.net/file/view/12103-chameleon- jemensky-doc
Hele nechci se tě dotknout, ale jak tak sleduju tvé otázky a psaný projev, porid si radši morče. Pokud se ptáš i na takový věci, jako je pití a podobný kraviny, tak chov chameleona nezvladnes. A nebo bych před tím hooodne dlouho četla a četla...
Přesně: 0x
Přesně, vodu do tlamičky chameleonovi nekapej nikdy, není k tomu žádnej důvod. Napije se sám s porosenejch listů, když bude chtít.
Než si chameleona pořídíš, tak si tady na poradně vyfiltruj všechny vlákna z kategorie "Chameleon jemenský", a ideálně je VŠECHNY přečti, nauč se nazpamět to, co ti poslal Milde, podle toho si zařiď i terárko, a pak si najdi chovatele, kterej ti chameleona prodá a řekně ti přesně, jak je starej (takže budeš moct ze svýho slovníku vypustit slovní spojení "chameleon ve středním věku", protože nic takovýho ani neexistuje), a navíc ti i poradí, když ti něco nebude jasný. Na zverimexy zapoměň - viz to, co psala Réza.