Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Začátečník - chov leguána zeleného

Dobrý den,vím,že takových dotazů máte asi hodně,ale jelikož bych chtěla vědět všechn co by takový leguánek potřeboval radši se nejdříve zeptám než abych mu zaídila nevyhovující podmínky.Jsem v tom naprosto nová a sháním informace.Docela dost jsem si toho už přečetla,ale všude tvrdí něco jiného.Jaké terárium a osvětlení je pro legouše nejvhodnější?Má tam mít i jezírko?a jak často ho mam koupat?Dočetla sem se,že by měl mít v teráriu 35-38 stupnu.Strasne se mi libi a fascinuje me to ale potrebuji neco do zacatku jako asi kazdy z vas kdyz zacinal.predem dekuji za odpovedi a omlouvam se ze otravuji takovymi pro vas stupidnimi otazkami...
Změna předmětu, původně: Začátečník (krokodýl)

Ahoj jsem taky v podstatě začátečník a legoušům se nevěnuji. Přesto už se v teraristice pár let pohybuji a v chovatelství ještě mnohem déle. Proto ti nenapíši konkrétní radu ohledně leguána, ale pár důležitých odkazů.

http://odkazy.seznam.cz/Volny-cas-a-zabava/Chovate lstvi/Teraristika/ (tady najdeš spustu zajímavých stránek, ale musíš si je protřídit sama)

teraria.php(když budeš hledat najdeš tady hodně inspirace na terárko)

paludarium.wz.cz (tady zase návod na to jak to terárko postavit, jde sice konkrétně o stavbu paludárka, ale základ je stejný)

Pokud se budeš teraristice chtít věnovat více, určitě si pořiď nejakou literaturu. Doufám, že ti mé rady trochu pomohou. Jak lega chovat si musíš najít na internetu, v knize nabo se zeptat někoho fundovanějšího.

Dobrý den, pravda to je. Na chov leguána zeleného potřebujete povolení k chovu nebezpečných zvířat (zvířata nad 1 m v dospělosti). Spadá do toho tedy i leguán zelený. Povolení se vyřizuje tuším na krajské veterinární správě a je za to poplatek cca 500 kč za jedno zvíře. Za dvě a více pak už "jen" 1.000 Kč. Já jsem leguány zelené choval bez povolení. Málokdo ví, že ho potřebujete.

Zupgradujte si informace. Na chov leguánů již povolení potřeba není. Vyhláška č.75/1996 sb. stanovující nebezpečné druhy již neplatí a nahradila ji vyhláška č.411/2008 sb. stanovující druhy zvířat vyžadující zvláštní péči. Tam jsou zahrnuti z plazů jen jedovatiny a krokodýli. Takže ani ještěři nad 1m, ani hadi nad 3m již nepotřebují povolení. legislativa Poměrně stará informace, zde již několikrát probraná.

Dík za info. Chovam legoše bez povolení a měl jsem Z toho výčitky svědomí. Tak to je super že to předělali,protože bylo trapné že Leguána zařadily mezi nebezpečné. Přitom to jsou tak mírumilovné a hodné zvířátka které vás vytočí jen málo kdy.Jinak s tím chovem je kříž,protože jsem taky pátral po internetu,a opravdu všude říkají něco jiného.Hlavně co se týče adaptace a jídelníčku.A s těmi teplotami se taky nahledáte než najdete někoho rozumného kdo vám vysvětlí kolik,kde,a proč tam má mít takovou teplotu.

Leguána zařadily mezi nebezpečné. Přitom to jsou tak mírumilovné a hodné zvířátka které vás vytočí jen málo kdy

Videl si uz co dokaze leguan? Schytat ranu chvostom do tvare by som neprial asi nikomu, skrabance od pazuroch sa daju prezit, ale take uhryznutie dospeleho macka fakt celkom slusne boli.....(niektory by mohli rozpravat).

Jinak s tím chovem je kříž,protože jsem taky pátral po internetu,a opravdu všude říkají něco jiného.Hlavně co se týče adaptace a jídelníčku.A s těmi teplotami se taky nahledáte než najdete někoho rozumného kdo vám vysvětlí kolik,kde,a proč tam má mít takovou teplotu.
Toto nemôžeš mysliet važne..a odkial som mal ja info? Vieš kolko druhov svetiel som vyskušal a ešte stale skušam?? :-D
Mike-ove stranky,legoforum-to pre každeho začiatočnika musi byt dost.Umenie je skôr si z toho niečo zapamätat.
Mike -nemusi byt ani 6 kg,stači 3 ročny pubertak,ale to ti ani nemusim... :-D Kvôli takymto nazorom,že lego nie je nebezpečne zviera-vratil spät všetky zakony..Ked ti dieta skonči na chirurgii s dokaličenou tvarou,...ani nechci zažit a ani ti to neprajem. ;-)

Vy jste se nějak rozohnily. Moc dobře znám jak leguán umí zaútočit.Ale vesměs jsou fakt krotcí. To s tím povolením schvaluji,ale nemám rád,cpát peníze do nějakého povolení.Ale je fakt blbost pustit velkého leguána k dítěti.Mají v tom ocase fakt sílu.Dokážou zlomit i ruku.Nemám leguána dlouho,ale můj kamarád ho dlouhé léta choval a byl vždycky můj sen ho chovat.A jeho legoš byl fakt agresivní,zvlášť na jeho manželku a to není na škodu.:-DMám doma sice ještě maleho žďorba,ale ještě na mě ani jednou nevystartoval a ani nekous.A informace jsem zjišťoval přes internet jen ze zajmavosti a to z různých stránek chovatelů.Zvláště se rozcházely v tom.jestli se má legošovi dávat i živočišná potrava.:?:Toť vše co jsem tím svým příspěvkem chtěl říct.

A informace jsem zjišťoval přes internet jen ze zajmavosti a to z různých stránek chovatelů.Zvláště se rozcházely v tom.jestli se má legošovi dávat i živočišná potrava
V pohode..Môžeš mi dat odkaz na neaku?Ja som toho moc nenašiel.Z tych staršich chovatelov snad len 1 alebo 2 -čo sa im dožili legoše vyššieho veku a niečo sa im podarilo aj rozmnožit.Je to tažke,nie je to s kym porovnat.Ja čo som v kontakte s ludmi a maju legoše vo veku od 5-16 rokov,ani jeden z nich myš ani nič živočišne nevideli.;-)

Tak to je super že to předělali

On to stejně nikdo nedodržoval, ale uplně naprd to nebylo. Alespoň to bylo od 18 let, což víceméně schvaluju. Jak u leguánů, varanů tak u např. velkejch škrtičů. Dneska vlastně může i prvňáček legálně chovat třeba velký varany - což je úlet. Já zas tak pro tu represi nejsem, ale diletantství "chovatelů" nemá žádné meze a na rodiče se spoléhat nelze a tak jsem pro to raději stanovit nějaký vocaďpocaď.

řitom to jsou tak mírumilovné a hodné zvířátka které vás vytočí jen málo kdy.

:-D, to si řeknem za pár let, jestli u toho vydržíš. Máš nějaký dospělý zvíře? Taky jsem byl naivní než mi první leguán vyrostl :-). Už na tebe někdy zaútočilo šestikilový hovado v módu "kill, crash n´destroy"? ;-).

A s těmi teplotami se taky nahledáte než najdete někoho rozumného kdo vám vysvětlí kolik,kde,a proč tam má mít takovou teplotu.

Co takhle samostudium? ;-), na co potřebuješ někoho, kdo ti přinese informace na stříbrným podnose - tím, že si necháš od někoho poradit a dál to neřešíš, tak se prakticky nic novýho nenaučíš. Neber to doslova.

Iguana iguana Cites II/B-nespada pod povinnost registracie,ale chovatel by mal mat doklad o kupe a viest zaznamy na druhovej karte a môže si požiadat o vydanie evidenčneho čisla chovatela.
Čo sa tyka povoleni na chov nebezpečnych zvierat mala by platit ešte stara vyhlaška z r. 231/1998
9. trieda plazy (Reptilia)
a) kôrnatec (Heloderma): všetky druhy
b) jaštery (Sauria): všetky jedince, ktorých dĺžka tela vrátane chvosta presahuje 1,8 m
c) jedovaté hady: korálovcovité (Elapidae) – všetky druhy, vretenice (Viperidae) – všetky druhy, štrkáčovité
(Crotalidae) – všetky druhy, vodnárovité (Hydrophiidae) – všetky druhy, užovkovité (Colubridae) – všetky
druhy z podčeľade Aparallactinae, Atractaspis sp., Boiga sp., Dispholidus typus, Malpolon sp., Rhabdophis
sp., Thelotornis kirtlandi
d) hady (Ophidia): všetky jedince, ktorých celková dĺžka tela vrátane chvosta presahuje 3 m
e) korytnačky (Testudines): všetky jedince z čeľade kajmankovitých (Chelydridae), všetky jedince z čeľadí
Dermochelidae, Carettochelydidae a Trionyxidae
f) krokodíly (Crocodylia): všetky jedince, ktorých celková dĺžka tela vrátane chvosta presahuje 1 m
Pisal som na prislušnu veterinarnu spravu-doteraz mi neprišla odpoved.Kto určuje dlžku zvierat,resp. neake tabulky kde je dana velkost zvierat sa mi nepodarilo vypatrat...Možno ludia tu z fora pracujuci v Zoo by k takym veciam mali mat pristup,alebo info.

johny mohol by si my to zhrnut vsetko dokopy. co vsetko potrbujem k leguanovy. predajca mi povedal ze mam ziadat cites ale neviem kde? doklad o kupe nemam ziadny ani ziadnu druhovu kartu nemam a nebazpecne zviera som tu niekde cital ze uz leguan nieje. ze tam patria len jedovate hady. dakujem za odpoved mam v tom nejaky zmetok.

Byvaš v Čr alebo Sr?.Doklad o kupe ti mal dat predavajuci,druhovu kartu si stiahneš z internetu a vyplniš.
tlaciva.html
tu maš tlačiva.
Ak nemaš doklad o nadobudnuti zvierata,sed radšej doma. ;-)A ked je predajca taky "mudry" Cites ti mal dat...
Na zaver:
1. v Sr nie je povinnost registrovat Iguana iguana-to sa tyka Cites-u
2. Info o evidencii nebezpečnych zvierat dostaneš na prislušnej Veterinarnej sprave.Toto plati pre Sr.
Do buducnosti: pri kupe akehokolvek zvierata si okrem podmienok chovu treba naštudovat aj prislušnu legislativu.

BYVAM V SR TO JE TAKE DOLEZITE TEN DOKLAD O KUPE? SOM CITAL LEGISLATIVU ALE AZ TERAZ SOM SI UVEDOMIL ZE SME čR A SR. TIEZ SOM MU HOVORIL(predajcovy) ZE CITES NIEJE TREBA ZE TREBA TU EVIDENCIU NEBEZPECNYCH ZVIERAT A ON PRESNE OPAK TVRDIL TAK PRETO SA PYTAM. SKUSIM MU NAPISAT OHLADOM TOHO DOKLADU. to je take ako pokladnicny blok?

Jelikož nemušíš registrovat na odboru CITES, nepotřebuješ ani doklad o koupi ;-)
Na veterinární správě si dohodni termín návštěvy jejich pracovníka, kterej to s tebou sepíše a pak ti přijde vyrozumění, jestli můžeš chovat nebo ne. Myslím, že není potřeba se ničeho bát - většinou ti pracovníci ani neví, na co v tom teráriu vlastně koukají ;-), a podle fotek a popisu máš terárko dobře zařízené, tak to ber spíš jako formalitu (a taky způsob, jak z tebe stát dostane další peníze) ;-)