Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Začátečník - chov leguána zeleného

Dobrý den,vím,že takových dotazů máte asi hodně,ale jelikož bych chtěla vědět všechn co by takový leguánek potřeboval radši se nejdříve zeptám než abych mu zaídila nevyhovující podmínky.Jsem v tom naprosto nová a sháním informace.Docela dost jsem si toho už přečetla,ale všude tvrdí něco jiného.Jaké terárium a osvětlení je pro legouše nejvhodnější?Má tam mít i jezírko?a jak často ho mam koupat?Dočetla sem se,že by měl mít v teráriu 35-38 stupnu.Strasne se mi libi a fascinuje me to ale potrebuji neco do zacatku jako asi kazdy z vas kdyz zacinal.predem dekuji za odpovedi a omlouvam se ze otravuji takovymi pro vas stupidnimi otazkami...
Změna předmětu, původně: Začátečník (krokodýl)

Dobrý den, pravda to je. Na chov leguána zeleného potřebujete povolení k chovu nebezpečných zvířat (zvířata nad 1 m v dospělosti). Spadá do toho tedy i leguán zelený. Povolení se vyřizuje tuším na krajské veterinární správě a je za to poplatek cca 500 kč za jedno zvíře. Za dvě a více pak už "jen" 1.000 Kč. Já jsem leguány zelené choval bez povolení. Málokdo ví, že ho potřebujete.

Iguana iguana Cites II/B-nespada pod povinnost registracie,ale chovatel by mal mat doklad o kupe a viest zaznamy na druhovej karte a môže si požiadat o vydanie evidenčneho čisla chovatela.
Čo sa tyka povoleni na chov nebezpečnych zvierat mala by platit ešte stara vyhlaška z r. 231/1998
9. trieda plazy (Reptilia)
a) kôrnatec (Heloderma): všetky druhy
b) jaštery (Sauria): všetky jedince, ktorých dĺžka tela vrátane chvosta presahuje 1,8 m
c) jedovaté hady: korálovcovité (Elapidae) – všetky druhy, vretenice (Viperidae) – všetky druhy, štrkáčovité
(Crotalidae) – všetky druhy, vodnárovité (Hydrophiidae) – všetky druhy, užovkovité (Colubridae) – všetky
druhy z podčeľade Aparallactinae, Atractaspis sp., Boiga sp., Dispholidus typus, Malpolon sp., Rhabdophis
sp., Thelotornis kirtlandi
d) hady (Ophidia): všetky jedince, ktorých celková dĺžka tela vrátane chvosta presahuje 3 m
e) korytnačky (Testudines): všetky jedince z čeľade kajmankovitých (Chelydridae), všetky jedince z čeľadí
Dermochelidae, Carettochelydidae a Trionyxidae
f) krokodíly (Crocodylia): všetky jedince, ktorých celková dĺžka tela vrátane chvosta presahuje 1 m
Pisal som na prislušnu veterinarnu spravu-doteraz mi neprišla odpoved.Kto určuje dlžku zvierat,resp. neake tabulky kde je dana velkost zvierat sa mi nepodarilo vypatrat...Možno ludia tu z fora pracujuci v Zoo by k takym veciam mali mat pristup,alebo info.

johny mohol by si my to zhrnut vsetko dokopy. co vsetko potrbujem k leguanovy. predajca mi povedal ze mam ziadat cites ale neviem kde? doklad o kupe nemam ziadny ani ziadnu druhovu kartu nemam a nebazpecne zviera som tu niekde cital ze uz leguan nieje. ze tam patria len jedovate hady. dakujem za odpoved mam v tom nejaky zmetok.

Byvaš v Čr alebo Sr?.Doklad o kupe ti mal dat predavajuci,druhovu kartu si stiahneš z internetu a vyplniš.
tlaciva.html
tu maš tlačiva.
Ak nemaš doklad o nadobudnuti zvierata,sed radšej doma. ;-)A ked je predajca taky "mudry" Cites ti mal dat...
Na zaver:
1. v Sr nie je povinnost registrovat Iguana iguana-to sa tyka Cites-u
2. Info o evidencii nebezpečnych zvierat dostaneš na prislušnej Veterinarnej sprave.Toto plati pre Sr.
Do buducnosti: pri kupe akehokolvek zvierata si okrem podmienok chovu treba naštudovat aj prislušnu legislativu.

BYVAM V SR TO JE TAKE DOLEZITE TEN DOKLAD O KUPE? SOM CITAL LEGISLATIVU ALE AZ TERAZ SOM SI UVEDOMIL ZE SME čR A SR. TIEZ SOM MU HOVORIL(predajcovy) ZE CITES NIEJE TREBA ZE TREBA TU EVIDENCIU NEBEZPECNYCH ZVIERAT A ON PRESNE OPAK TVRDIL TAK PRETO SA PYTAM. SKUSIM MU NAPISAT OHLADOM TOHO DOKLADU. to je take ako pokladnicny blok?

Jelikož nemušíš registrovat na odboru CITES, nepotřebuješ ani doklad o koupi ;-)
Na veterinární správě si dohodni termín návštěvy jejich pracovníka, kterej to s tebou sepíše a pak ti přijde vyrozumění, jestli můžeš chovat nebo ne. Myslím, že není potřeba se ničeho bát - většinou ti pracovníci ani neví, na co v tom teráriu vlastně koukají ;-), a podle fotek a popisu máš terárko dobře zařízené, tak to ber spíš jako formalitu (a taky způsob, jak z tebe stát dostane další peníze) ;-)