Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problémy s Chamíkem

Zdravím,
mám docela vážnější problémy s chameleonem jemenským.
Mám asi rok starého chamíka (samce) a z ničeho nic se mu začali křivit nožičky. Vitamin D mu ale dáváme při každém jídle, lampičku má taky, jenže teď se to začalo stupňovat do toho, že ani nepokouše potravu a šváby mu padají tlamky. Dokonce mu i jeden živý šváb zalezl živý do krku! Nemůžeme se mu nic stát? Vůbec nevím co s ním mám dělat, zda ukončit jeho trápení, nebo nějakým způsobem mu pomáhat při krmení.. Prosím pomozte..

Zdravim,
co si predstavit pod tim, ze dodavate vit D pri kazdem jidle?v jakem pripravku?Normalni mineralni smes pro plazy nebo ve forme kapek?
Pokud dotujete mineralni smesi, je dulezite UV zareni, ktere pomaha pri pouzivani vit D, bez toho je to prakticky jako by jste jej nedodavali.
Pokud dotujete kapkami D3 a dotujete tak kazde jidlo, doslo nepochybne k predavkovani timto vitaminem, coz ma za nasledek opacny efekt nez by melo mit pri spravnem podavani. A to takove, ze vapnik se vyplavuje z kosti, cimz vznika rachitida, tedy Vami zminovane krive nohy, nasledne se vapnik usazuje v mekkych tkanich.

Jak bylo vyse zmineno, nebyla by spatna fotka, ale obavam se, ze chamik to ma spocitane. Tyto zmeny jsou ve velke mire nevratne...

Přidám se s podobným problémem.
Chamča nevystřeluje jazyk na dálku..
Jinak je celkem vitální, v terárku má cca 28-30 stupňu v prostoru, osvětlení žárovka + úsporná zářivka. Myslel sem že se to spraví samo, ale trvá to už cca 3měsíce. Krmím ho cvrčkama, chytá si je ale jen tak, že k nim příjde a sežere na vzdálenost cca 1cm. Připadá mě že jazyk nemůže víc vystřelit. Je to pro něho podle mě strašně vyčerpávající. Většinu dne stráví "naháněním" cvrčků. Vitamíny sypu na cvrčky (vitamix, nastrouhanou sépiovou kost..) a nebo je aspoń sypu cvrčkům na žrádlo.

OK, koupim mu ještě UV-B.. Poradíte ještě něco k tomu bližšího? Nejjednodušší by pro mě bylo něco se závitem. .. to kapátko, kapat mu ručně do tlamy, nebo jako zavěsit a že si s tama bude pit sám? Mám vysledované, že mě chodí na vodu i z misky. Jaké je mu nejlepší dávat vitamíny? Vyhovovalo by mě něco spíš mu kapat, práškové jsou problém.. Dík za odpověď.

Prvne by jsi se mel nad sebou zamyslet Ty,kdyz soudis lidi,kteri Ti radili.Mimochodem,mel jsi o tom zvireti neco vedet,
Zarid se podle vyse zminenych rad,dotuj vitaminy, AD3 maximalne kapku za mesic.Porid nejake UVb,ktere je overeno praxi,ne nejaky shit,co Ti doporuci ve zverimexu lidi,co tomu nerozumi.Pak uz zbyva jen se modlit,aby to cham rozdychal.Popr se nenechat odradit prvotnim neuspechem,studovat na www.sanchez.wz.cz a zkusit to znovu.Good luck

reptigla jsou E27. Pokuď chamík nemůže vystřelit jazyk, bývá to nedostatkem vit a min látek, nebo naopak zvíšený přísun. (jestli má rachitis tak spíš ten nedostatek). Tenhle stav může vést až k frakturám z nedostatečné pevnosti kostí. Osobně bych to řešil klidně i násilným podáváním vápníku chameleonovi. Biomin H rozpuštěný ve vodě (může být jiný kalciový přípravek, sépiovku bych k tomuto účelu nepoužil)do inj stříkačky do tlamky a jednou za týden AD3 kapku. Jestli má problém nahánět cvrčky tak prášení nepomůže za půl dne na sobě cvrček nemá skoro nic. Je vhodné taky cvrčky podávat v plastovém kelímku vyšší na pochoutkové saláty cca 250ml ke krmení používám já. Cvrčci neutečou a nemocný cham s disfunkcí jazyka je v podstatě zakousne v kelímku. Hladový chaeleon s tímto způsobem krmení většinou nemá problém. Samozřejmostí je UVB! Při manipulaci s chameleonem postupovat velice opatrně aby nedošlo ke zlomenině. Násilí většinou není potřeba stačí chameleona naštvat až otevře tlamku tak mu vodu do ní vpravíte. Popřípadě se dá takto i krmit pinzetou zabitým cvrčkem obaleným ve vit min preparátu.

Kapka AD3 týdně::), co to je pro Boha za pí.ovinu, to je nejrychlejší způsob, jak chamíka odrovnat (obzvlášť ještě s UVéčkem B dohromady), ale pokud má ten chamík víc než kilo, tak se do toho pusťte;-).
Jen pro pořádek, doporučovaná dávka D3 (bez uv B zdroje) je u heliofilních ještěrů 1000-1500 MJ / kg, u leguánů ale i až 4000-5000 MJ / kg (Gábriš), v jedné kapce (považujeme-li za směrodatné, že výrobce combinalu AD3 udával u klasického balení ve skleněné flaštičce s kapátkem, že 20 kapek je cca 1 ml) je u klasického mnou dříve používaného combinalu AD3 1000 MJ (20 000 MJ v ml), nevím, jak silný je dnes vyráběný kombisol AD3, ale předpokládám, že rozdíl velký nebude (tuším, že má 25 000 MJ v ml), tudíž je jasné, že kapka týdně asi opravdu ne. Navíc dávkovat, cokoliv tak silného a snadno předávkovatelného pomocí "opravdu přesné jednotky objemu" KAPKY je krajně nevhodné.

CHovám chamíky (jemeňáky, pardálise) už 3 roky a nikdy jsem neměla ani jeden problém. Pokusím se jednoduše vysvětlit podmínky chovu.
- D3 v kapkách jsem NIKDY nedávala, protože se bojím, ře to neodhadnu
- podklad písek s malým množstvím rašeliny, NE lignocel
- UVB žárovku repti glo 5 nebo 10 - normální závit, nebo zářívku
- normální žárovka 40 V jako zdroj světla a tepla
- rosím ráno, večer, když zapomenu, tak zapomenu
- pijou rovnou z postřikovadla nebo s kapek na rostlinách, mládˇata pijou jako vzteklý
- obaluji ve směsi Roboran, Plastin a čistej vápník veškerou potravu
- dávám pampelišku, salát, banán, jahody - pouze ale 1x, 2x týdně ,ovoce velmi měkké
- a hlavně v létě s nimi VEN na sluníčko
V životě žádný nebyl nemocný. Ale možná mám jen štěstí.
Mějte se!
T

to POPI. Tak to jsem ráda.
Ještě mám jeden poznatek. Moji jemeňáci, ne furcíci, občas chtějí vyloženě ven z téra. Pak se procházejí po stole, po místnosti a na přibližném místě se vypráznějí, pak je dám spátky a jsou spokojený. V létě, když vidějí, že je veku hezky, tak se vyloženě sápou z téra, aby už byli na sluníčku. Dělají to chudáčci i teď, když je minus 20, ale do okna svítí občas slunce.