Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon pardálí- specifika chovu

Ahoj lidi chtěl sem se vás zeptat jestli máte nějaké zkušenosti s tímto druhem chameleona...(např...v čem je náročnější než jemeňák,a v čem se liší chov tohoto druhu).Na netu jsem o nem našel pouze to kde žije a jak se rozmnožuje ale o chovu nic moc...
Předem díky za odpovědi.....
Změna předmětu, původně: Chameleon Pardálí (Aurifer)

--hoj hele chci se te teda zeptat okolik a v čem je náročnější pardalis???Mám jemeňáka a uvažoval sem i o pardálovi...všude se uvádí že naročnější na chov tk by mě zajímalo v čem konkrétně atd...(jaky je rozdíl v chovu pardalise X jemeňáka)....Díky

**ahoj , je náročnější na teplo a světlo a na prostor pro někoho i na finance jen vitamíny pro něj stojí700 uvb 600 ale jak říkám pro někoho je to finančně náročnější já jsem s ho koupil z toho důvodu že jsem měl jemenáka ale ten pošel po roce a pardális je ted už větší jak on a to má teprve 7měsíců :-)

--já mám právě teď mladého jemeňáka a uvažoval sem že bych si koupil i pardalise terárko by mohl mit na výšku 100-120 cm délku 80 cm a hloubku 50 cm (to kdybych ho dal na místo kam si ho představuju kdyby to bylomalo musel bych vymyslet nové místo..)..v tom terku co mám teď mám zářivku 15W, Repti glo 5.0 26W a neodymovou bodovku 50W ale příště budu volit výbojku 125W+zářivku...teploty mám u zdroje okolo 38 stupňů dole u dna 20 stuňů...u toho pardalise bych musel asi koupit nejakej halogen kvuli světlu a nějakej mlhovač kvůli vlhkosti...jen se snažim nejdřív zařizovat a studovat abych byl připravenej a ne jak tady Nějaký JARINI řešej všechno až pak...
Díky za info...

**jj není zač :-) jsou to nádherní ještěři který se dají krmit z ruky můj má 12cm v těle a žere cvrčky pokud by jsi chtěl ještě něco tak napiš :-)

--Jestli by jsi nemel pár praktických rad jako třeba jaký teploty udržuješ, jak velký terko atd.prostě něco co bych měl vědět..jo a jaký vitaminy používás...já mám doma reptilin (kapky) a roboran pro plazy (prášek)
Ještě jednou díky moc

**jak jsem psal je mu osm měsíců má terárko 30x30x45 a stačí to zachvíli bude mít nové které bude mít už na pořád vitamíny mám přimo pro chamíky od firmi zoomed reptilivite , teplota je kolem 35 pod žárovkou dole tak 25 rosím ráno a večer ( pije vodu z kapek )

--oki díky...tk jak na to koukam tk ono se to od jemeňáka moc neliší..
Díky moc

**no taky se mi zdá :-) není zač

:-);-)Tk CO LIDI JE TO OK???;-):-D

Chov je podobný. Ze zkušeností mohu říci, že je i lehčí na chov F. pardális než Ch,calyptratus.Terárium pro samce min 40 X 40 X 80 cm pro samičku stačí menší.Potřebují trochu větší vlhko než jemeni.40 w žárovka + zářivka nebo spořivka.Uvb nedávám jen léto slunce v zimě jednou za měsíc vitamínové kapky combinal ad+3.Jinak každý den podávat poprášenou potravu plastynem a
roboranem H.
[http://i176.photobucket.com/albums/w198/donSoldier /A.jpg]
Na nějaké info a fotky můžete kouknout zdewww.teranimal.wz.cz
Pokud budete chtít mláďata staší písnout:-)

Jsou opravdu krásní! Chov je malinko jiný od jemeňáků (vyšší vlhkost, lepší odvětrávání), a jsou hlavně strašně rychlí! Měla jsem jednoho F.P. nosy be, a ten byl nádherně modrej, tyrkysovej, fakticky krásnějšího jsme neviděla. Chovala jsem je několik let, ale pak jsme se vrátila k jemeňákům. Jsou mi prostě bližší.

Mně zas učarovali pardáli, ale hrozně se mi líbí i rohatí. Na ty ale zatím nemám podmínky. Jemeňáky jsme bohužel museli zrušit. Už jsem nedokázala sehnat fakt kvalitní chovný materiál. No je mi to líto, tak to nebudu moc rozebírat. Pardálové u mě vedou i z toho důvodu, že existuje více barevných variant a každý si může vybrat podle vkusu. Já si nevybrala, tak jich mám víc :-)
Jinak s tou vlhkostí bych to moc nepřeháněla. Každý se pak snaží pořizovat nějaké nesmyslné fontány a mlhovače. Stačí je dvakrát denně narosit a to tak, aby v terárku voda nestála. Pardális oproti jemeňákovi daleko více pije. Dospělci se krásně naučí na pipetu, což je praktické.

To je pravda, chlastaj jak duhy.A když se naučí pít z rozprašovadla, není nutné ani rosit 2 x denně. Barevně na ně opravdu žádný jiný chamík nemá. Když jsem je dávala ven na přímé slunce, tak jeden byl oranžovej jak výstražná vesta s černým lemováním. Krása. Ty barvy mají a mění úžasně.

cauky,ja mam parecek a uz kdyz sem je koupila,tak vegetili spolu v terarku.. a nejsou na sebe vubec agresivni... tak nevim jak poznat kdy se pari,nebo jestli se parili nebo ne a jestli je samicka gravidni... jsou uz oba dospeli a mam je vice jak pul roku.
diky za radu,jestli se nekomu chovaji podobne....

ok,dekuji,tak jsem ji dala do druheho teraria. ale stejne zajimave je,ze kdyz byli spolu,tak meli oba krasne jasne barvy a vetsinou vzdycky spavali telickem pritisknuti k sobe. ale spis otazka je ,jak poznam,ze by se chtela parit,kdyz u normalnich chameleonu,kdyz samicka nechce tak je agresivni.. a ona ne.

Asi nemá moc smysl vám vysvětlovat, že pardalis nahodí jasné a krásné barvy až ve stresové situaci (setkání s jiným chameleonem/predátorem) nebo při námluvách... Chameleoni nejsou morčátka...to, že po sobě lezou nebo spí na sobě, neznačí to, že by se měli rádi. Takhle smýšlení plazů nefunguje. Spíš se jim to prostě oběma zdálo, jako to nejlepší místo na spaní...
Samice pardalise, která je připravená na páření, změní barvu na jasně oranžovou.