Chersina angulata
CHcel by som sa opítať ako je to s chovom tejto kory v čechách. Viem že ju chová p. Pžikryl,zaujímalo by ma všetko o chov.skúsenostiach aj od iných chovatelov a ako je to s dostupnosťou na českom či europskom trhu. Dakujem.
Změna předmětu, původně: chrestina angulata (MadMike)
Mrkni sem: http://www.svet-zelv.cz/index.php/zelvy-konkretne/ chersina/100-chersina-info tyhle želvy se dají sehnat, ale sáhneš si hluboko do kapsy...
skús aspon naznaciť ako hlboko a ci sa dajú niekde u vás kúpiť.
Být tebou tak zkusím pana Přikryla. Jaká je cena za prcky si netroufám odhadnout, ale viděl jsem dospělý kolem 30 000 Kč. V Hammu je šance, že je budou mít...
opravuji odkaz:
http://www.svet-zelv.cz/index.php/zelvy-konkretne/ chersina-angulata-zelva-rytirska
Dakujem za odpovede.Clánok na www.svet zelv so prečítal aj 2x ale chcel som vedieť niečo bližšie o chove v našej péči od nejakého chovatela,ktorý takúto koru už má. Tiež ma napadol p. Pžikryl ale má ich aj niekto iný,a chce sa podeliť so svojími skúsenosťami?
Co vím, tak v Čechách je nikdo jiný nemá.
Kdepak má je poměrně dost lidí, ale úspěchy s nima jsou spíš jen dočasné ( pokud vím tak Zdenkovi P. se je dařilo množit spiš zezačátku, ted uz o není zádná sláva). Podle mě bývá hlavní potíž snaha obrátit jim léto za zimu ( vzhledem k faktu, že jsou z jižní polokoule).
Pisete, ze je ma dost lidi v CR, da se k nim dopatrat?
Neznám sice v EU chovatele který by skupinu Ch.a. udržel více jak 10-12 let, ale zkuste www.euzelva tam chovatel uvádí, že chov jihoafrických želv se zbytečně démonizuje a že na tom nevidí nic těžkého. Třeba přišel na nějaký přijatelný způsob. Zkušenosti ostatních jsou spíš takové rozporuplné v tom smyslu, že když máte pocit že již víte, že se želvy i množí, najednou vás nemile překvapí.
Je to tak, konkretně p. Junek má skupinu ikdyž podle mých informací se mu nemnoží. H. Haltuf má nebo měl také pěknou skupinku, ale podle posledních info také žádné úspěchy. O Z. Přikrylovi se tu už mluvilo, Jakub Bednář je má/měl již delší dobu, ale nemám aktuální info jak je na tom. A pokud vím tak je má i KHor ne ?
Zajímalo by tě něco konkrétně? Já je nemám, ale mohu mrknout do článku o jejich chovu a odchovu od T. Bauera.
V podstate som sa o chove nikde nič nedočítal. p. Pžikryl píše iba tak všeobecne,takže čo najviac,tj.všetko čo sa dá.
Stručný výtah z článku.
Autor chová 2,2 skupinu. Samci 20, 21 cm. Samice 17, 19 cm. Samice má pohromadě, samce kvůli značné agresivitě chová každého zvlášť.
Samce přidává několikrát do roka k samicím na 4 dny vždy po nakladení vajec.
To má zlepšit oplodněnost vajec, neboť systém kdy se samec připouští jen jednou do roka vede k malé oplodněnosti vajec.
Želvy jsou chovány od dubna do října ve venkovním výběhu, kde mají skleník pro studenější dny. Přes zimu
jsou indoor opět chovány odděleně. Želvy nezimují, pro simulaci chladnějších podmínek je autor nechává déle (do konce října) ve venkovním výběhu.
Páření probíhá v průběhu celého roku, snůšky samic jsou nejčastěji po přesunutí do venkovního výběhu. Počet vajec na snůšku je malý, často jedno vejce, někdy dvě. Počet snůšek až 6 do roka. Vejce inkubovány 27-30°C, 85% vlhkost. Klubání za 110-125 dní.
Při vyšší teplotě inkubace byla velká mortalita.
Krmení klasicky jako suchozemky. Trávy, pampelišky atd. občas mrkev, okurka. Ovoce nedává vůbec.Sype jim potravu vitamínovým přípravkem Korvimin ZVT, také mají k dospozici sépiovku.
Více podrobností v ARTNER, H., FARKAS, B., LOEHR, V.: Turtles - Proceedings: International Turtle and Tortoise Symposium Vienna 2002
Keeping and breeding CHERSINA ANGULATA
Thomas Bauer str. 451
Pokud jsem na něco zapomněl dej vědět, mrknu do článku.
vrelé vdaka