Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem G. sulcata - neroste

Zdravim,

Mám tak trochu problemy s mojí sulcatou. V květnu ji budou 3 roky a ona váží pouho pouhých 700g . Poradte mi někdo, kde dělám chybu. Přes to, že je malá je, ale aktivní, žravá a má krásně rostlý hladký krunýř. Přes leto je ve venkovním výběhu a krmí se výhradně lučníma bylinama ted přes zimu je v terárku o rozměrech 100x50cm a krmim ji smesí čínskeho zelí a mrkve plus seno. Přidávám ji roboran a k dispozici mi stále sepiovku, kterou s chutí ožírá. Svitim ji obyč. 60w žárovkou plus UVB světlo.

Děkuji

Nikdo se k tomu nemá, tak zkusím něco napsat já. Čím víc toho o želvách vím tím víc zjišťuju, že spousta věcí nefunguje podle tabulek a nedá se naplánovat. Některé želvy rostou rychle a jiné ve stejných podmínkách nerostou skoro vůbec. Zkusil bych kontrolu na parazity, zkontroloval teplotu pod zdrojem a pro každý případ se obrnil trpělivostí - dost možná, že zrovna tahla sulcátka prostě poroste pomalu bez zjistitelného důvodu.

Myslím,že to bude tím letním výběhem venku.Mám teď malé pardálky a chovatel mi radil ať je zatím ven nedávám,(asi až tak od tří let), jinak se spomaluje růst kvůli kolísajícím teplotám. To je jedna možnost. Nevím kolik by měla vážit sulcata ve třech letech, ale myslím, že pomalejší růst je lepší než příliš rychlý a s deformacemi krunýře.

Souhlasím spíš se Syslem, každá želva je prostě jiná. Já mám dvě pětileté sulcaty, jedna váží osm kilo a druhá přes šest. Jsou odmala venku od jara do podzimu, jen na studené deštivé noci je dávám domů. Vlhko a zima jim opravdu nedělá dobře, ale výběh je nutný (s vytápěnou boudou). I v zimě žerou jak malý zájezd a doma dělají strašný rámus, když se strkají pod žárovkou. Už se těším, až je vyhodím ven. Ta vaše je asi velikostně opravdu pod "normou". Možná dehydratace v útlém mládí a následné poškození ledvin, ale to jen hádám, těch příčin může být mnoho. Snad to dožene.
[http://img44.imageshack.us/img44/3813/p9130008a.jp g]

Děkuju moc za odpovědi n odoufám, že to dožene. Chtěla jsem si pořídit ještě jednu, ale bojim se, že dělám někde chybu a odnesla by to další želva :(

K té dehydrataci proč myslíte? Vodu má k dispozici stále plus vlhký kout . Nikolasy Vaše želvy jso uprostě nádherne nemám k nim co dodat ..

aa ted jsem si zpomněla na užeh co jsem ji zpusobila hned druhý den co jsem si ji dovezla od chovatele. Kdy zustala na přímem slunci bez možnosti stínu a když jsem ji našla tak zběsila běhala a měla pěnu u tlamy... Mohlo to být zpusobene i tím?

Psala jsem si s chovatelem co má teměž stejně staro usulcatu a ta jeho je dokonce ještě o fous menší jeho druhá sulcata roste bez problemu v uvozovkách standartně..

Tu dehydrataci jsem jenom tipoval, jednou jsem měl od "chovatele" tři mladé elegansky, které držel na kukuřičné drti v naprostém suchu asi půl roku. Dvě z nich vůbec nerostly a do roka bylo přes veškerou péči po nich. Ta třetí to nakonec rozdýchala, ale pořád je i v dospělosti menší než ostatní. Tak držím palce, pokud roste a žere, tak to snad dožene.

Ahoj

Letnenie je OK už od malička. Korytnačka si vytvorí imunitu a neskôr si nebude ťažko zvykať na nové prostredie. Treba len dávať pozor na nízke teloty v noci alebo skoro ráno. Stačí in urobiť domček kde si zalezú na noc. tam umiestniť vykurovanie spojené s termostatom. Pokiaľ klesne teplota pod 15 C automaticky sa zopne kúrenie. Treba už len korytnačky vždy večer skontrolovať čí sú v domčeku a všetko bude ok.
Pomalý rast a kolísanie teplôt je to najlepšie čo sulcata môže mať! Veď v prírode to majú normálne preto by sa to malo aj v zajatí dodržovať.

...k dispozici mi stále sepiovku, kterou s chutí ožírá. Svitim ji obyč. 60w žárovkou plus UVB světlo.

sulkáty nemám, ale k sepiovce (špatný poměr Ca/P, ale dobrá na obroušení "zobanu") bych přidal nastálo vaj. skořápky...
můžete upřesnit zdroj UVB ? (značku + výšku nad karapaxem )
třeba je zakopanej "pes" ve zdroji Ca + UVB
ale je fakt, že do melounů, žen a želv se nevidí :-)
na foto vypadá "bez závad" ;-)

Zdravím, když jsem tu bylanaposled před 2 roky tak želva vážila 700g tak pro představu dnes , kdy je sulcata 5letá tak váží 1,5 kg ...
Nevím co s ní je přitom krunýř má stále krásný tvrdý a hladký..
Lupus - Já mám všechny v sezoně venku mají k dispozici celý dvur ( je zděný a běhá tam pes co tam žádneho dravce nepustí a sám jim neublíží) na noc zalezají do dřevěne boudy. Želva je krásně aktivní žravá i přes zimu to se cpe ve velkem domácím senem...
V zimě je v terárku , kde má UVB reptiglo 10 vim, že je na prd, ale když je jinak venku ? Hned jak to jde tak ji vystavuju z časneho jara prvním slunečním paprskum a želva je hltá..

Já osobně bych ten kompakt vyměnila za nějakou kvalitní výbojku. To Repti Glo 10 je na želvy opravdu dost slabé a troufnu si tvrdit, že to na sulcaty působí tak, jako by tam žádný zdroj UVB ani neměla. Sice dostává přes léto to nejlepší - sluníčko, ale pokud je v teráriu déle jak 1 měsíc v roce (což určitě je), tak bych nějaký kvalitní zdroj koupila.

Ahoj.
Tak jak rostou Sulcaty? já mám dvě dvouleté a jedna váží 900g a druhá 1000g, měří obě 17cm. Rád bych s někým porovnal zda jestli je váha a velikost ok. Čekal jsem, že porostou rychleji, ale raději se je snažím držet zkrátka.

Porizena jako mlade 50g,byla akcni,nabirala co tyden,kazdy leto vybeh s pardalkama,v zime sama,protoze s pardalkama se boji,furt zakezla.jinak hobliny,reflexni zarovka 40w,uv ne,krmeni -seno,peking.zeli,sepie,nutrimix tydne .obcas jabko,mrkev.stalá miska s vodóu.

dle mého názoru jste ji už mladou podtrhl..., karanténa nebyla asi taky žádná, kdoví co od pardálek chytla
heliofilní afričance svítit umrněnou 40W, bez UVB 8 měsíců v roce...
u mládětě stačí pár dnů k nevratným poškozením...
zdroj UVB NULA, zdroj Ca špatnej (sepiovka), žrádlo nic moc - po čem by chudák měla prospívat ?
je div že tuto "péči" vydržela 3 roky...:x: