Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krajta královská-naše Elvíra

Dobrý večer, chtěla bych poprosit o radu, splnila jsem si sen a pořídila konečně krajtu královskou (orange ghost barvy), má pěkné velké terárium a musí si připadat jak v Interhotelu, protože ji mám od chovatele, který ji choval pouze v plastovém boxu na odchov mláďat, takže když vylezla poprvé na lianu, tak hned spadla. Po třech dnech dostala menšího potkánka, na kterého 3 hodiny nejprve koukala z větve a když jsem ji rukou sundala dolů(nekousla), tak ho do třech minut ulovila a zbaštila. Dnes(po třech dnech od krmení) mě ta malá potvůrka docela vystrašila, protože jsem se rozhodla vzít ji z terárka do ruky a pěkně vystartovala, mám ji doma teprve 6 dní, proběhlo to tak, že jsem přišla domů, už měla zhasnuto v teráriu, zrovna se napila, pak na mě začala koukat přes sklo. počkala jsem chvíli, pak otevřela terárko, pomalu ji pohladila, jen se trochu nakrčila(žádné zabalení do kuličky) a když jsem se jí dotkla po druhý, pěkně sekla-až polovinou těla vykoukla ven z terária,jen tak-tak jsem ucukla. Vím, že to asi byla moje chyba, nevím kdo z nás se teď bojí více, krajta se údajně narodila říjen 2009 a dlouhá je přes 70 cm, je to možné? Kamarád má údajně stejně starou také krajtu královskou (ale pastelové barvy)a ta je dlouhá asi 45 cm, obě jsou od stejného chovatele. Před manipulací s krajtou si myju ruce mýdlem, napadlo mě, jestli není zase hladová, protože hodně šmejdí po terárku. Prosím tedy o radu Vás tady zkušené chovatele, přeci nemám zrovna já ,,štěstí'' v tom, že jsem si pořídila kousavku. Díky moc...

Podle mě byste na krajtu po zhasnutí žárovky moc sahat neměla. V té době po Vás vystarutje spíš, než při svícení. A ještě druhá věc - myslím si, že šest dní je docela málo - není zvyklá na nové prostředí, možná ani na manipulaci, po dvou třech týdnech si zvykne (možná jo, možná ne :-D). Nejsem zkušený terarista, třeba mě někdo opraví ;-).
Honza

Dnes(po třech dnech od krmení) mě ta malá potvůrka docela vystrašila, protože jsem se rozhodla vzít ji z terárka do ruky a pěkně vystartovala

Ani se ji nedivím, tři dny trávení je docela málo, vzala bych ji nejdříve po týdnu. A určitě bych ji nechala zabydlet se déle a "neotravovat ji" Po měsíci začít brát do ruky a zvykat. Mě krajta zpočátku taky kousala, ale časem poznáš kdy si můžeš dovolit ji vzít:-) Např.ležící krajtu na topném kameni je risk brát(alespoň u mě), vezmu ji až když si špacíruje;-) Takže žádné strachy, myslím, že si časem zvykne, ale chce to s ní trpělivost.

No, nedivte se, ze vystartovala :) Ono, cely dosavadni zivot zila v bezpeci maleho prostoru, vlastne v ukrytu, kam ji davali mysi, a ted je najednou v divocine, kde muze byt kdekoliv rpedator - dosposud terarko neznala! No a co se tyce velikosti v tomhle veku - pri dobrem krmeni si myslim ze vklidu.

VH

To by ji asi nebrala vůbec, když takový prtě by mělo dostat myšku cca jednou týdně :-)
Co se týče toho utočení jako takového. Mám podobně starou (červen/červenec 2009) a žádnej problém jsem neměl, ikdyž ji beru až po zhasnutí, protože celý den je zapletená v lijáně kvítku, takže to by byl problém ji odtamtud dolovat. Ze začátku měla trošku strach tak byla v kouli, ale ted se většinou omotá kolem ruky a kouká na televizi:-D
Nejsem expert přes hady, ale pokud má to tero zbytečně velký, tak možná to její stres akorát umocňuje.

To by ji asi nebrala vůbec, když takový prtě by mělo dostat myšku cca jednou týdně :-)

Právě proto jsem to provozovala a provozuji takto: nakrmím, nechám týden trávit, pak vezmu hada na proplázku a tentýž den ještě předhodím myšku:-)nechám zase trávit atd.... jednoduché;-)

má pěkné velké terárium a musí si připadat jak v Interhotelu, protože ji mám od chovatele, který ji choval pouze v plastovém boxu na odchov mláďat

Zdárný příklad uvažování nad potřebami zvířete z pohledu člověka. Nezavrhujte plastové boxy, věřím, že pro ni ten "Interhotel" byl spíše ten boxík. Radši ji tam dejte pár úkrytů, nechte ji si zvyknout a příliš ji nestresujte. ;-)

krajta se údajně narodila říjen 2009 a dlouhá je přes 70 cm, je to možné]krajta se údajně narodila říjen 2009 a dlouhá je přes 70 cm, je to možné

V pěti měsících měly moje krajtičky něco přes 60cm a to byly "popelnice".

Děkuju všem za rady-porady :-), úkryty samozřejmě v terárku má, jsou z kůry a je v nich ráda, ale úplně nejraději je stočená na liáně nahoře vedle lampy. Vypadá, že je v klidu, dalšího potkánka jí tedy dám po týdnu. Ještě jsem se chtěla zeptat, nebude třeba šetrnější vyndávat ji manip. hákem (rada od chovatele) a potom ji dát k ruce, že by ji to míň stresovalo? Dám jí čas.....holce jedný...

Já mám krajty královské dvě 1,1 (odděleně). Jsou to mírní hadi, ale snadno mohou podlehnout stresu, takže je zásadně nevyndávám z terárka jen tak. Obecně jsem proti zbytečnému tahání hadů. Ty moje krajty mají ovšem období, kdy se chtějí "protáhnout". Většinou to bývá večer po zhasnutí světel (po 18 hod), začnou se plazit kolem dvířek a snaží se procpat mezi skly ven. Pak stačí jen otevřít a nastavit ruku (spíš rukávem, před holou rukou někdy cuknou), pak se natotají na ruku a jsou venku. Sednu si s nima na gauč a nechám je volně po něm plazit, jen usměrňuji, aby někam nezalezly. Samec se vydrží plazit třeba hodinu po nohách sem a tam aniž by se snažil utéct. Je z importu a o venčení začal projevovat zájem tak po měsíci a půl klidu v terku, bez jakéhokoliv tahání ven. Samice je odchov SR, ta chtěla ven hned druhý den. Je třeba týden, kdy chtějí ven každý den, pak měsíc nic, tak jsou v klidu.
Pouštím je takto po jednou a pak se jim většinou nechce zase zpátky.
Takže doporučuji zkusit tento "nenásilný" postup:-).

Dobrý den,
nenasilné venčení určitě zkusíme, určitě ji nechceme stresovat. Mám ještě pár dotazů: krajta má v terárku několik úkrytů - kůru 2x, kořen na různě temperovaných místech... může si vybrat, přesto je neustále na liánách v okolí světla a dokonce z nich zkouší i lovit. Na zem slézá jen v případě pití. Předpokládám tedy, že se jí na liánách líbí a nijak jí to nestresuje...
Včera jsem jí koupil vzrostlou bílou myšku, sice jí trvalo půl hodiny než ji z lián chuděra ulovila, ale nakonec se povedlo. Hned jak myšku spolkla, lovila pořád dál... Co s tím? Vzala by ještě jednu myšku? Nechci ji překrmovat... Po hodině číhání to vzdala a teď tráví.
Děkuji Vám za názory.