Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Geoemyda spengleri

Zdravím,
stal jsem se čerstvým majitelem dvou asi půlročních spenglerek. Jsou uchvatné, jsem z nich nadšený. Rád bych se zeptal těch, co tyto želvy chovají či v minulosti chovali na pár věcí.
1. Jaký substrát používáte v teráriu.
2. teplota chovu
3. pohlaví jste rozeznali v jaké velikosti?
4. krmení
Abych zamezil případným poznámkám o lenosti “něco si vygooglovat”, předem oznamuji, že jsem si problematiku na netu prostudoval a na základě těchto poznatků, jsem se zařídil. Teď chci zjistit, jak je to v reálu u jiných chovatelů.
Já osobně je momentálně mám v malém teráriu o rozměrech 45x25, jsou totiž ještě hodně malé – 4,5cm, pak půjdou do velkého. Jako substrát mám vlhkou hlínu+písek+lignocel. Uvažuji ale o rašelině s pískem. V terárku jsou úkryty z kokosových skořápek a kmen, umělá kytka, mělké misky s vodou. Mám tam malou žárovku. Zespoda mám top. folii a udržuji teplotu termostatem okolo 24C, na opačné straně terária je 20-21. Chovatel od kterého je mám mi doporučil, aby u mláďat nebyl pokles tep. pod 20. Krmil je holátky a dost často, mě žerou take každý den, mám je ale zatím jen 3dny, nabídl jsem jim cvrčky, žížaly a svlečeného moučného červa – všechno berou, jsou žravé a nejsou vůbec plaché. Chci je krmit hodně šneky, uvažuji, že bych si pořídil dospělé achatiny a krmil jejich drobotinou. Krmíte i plži z přírody, třebas vodními(plovatky), nebo jen tím co vychováte doma?
Předem děkuji za příspěvky k tématu

loading...

Ahoj, paráda, jsou moc pěkné. Já mám samce od r. 2005, byl to nějaký dovoz, samice mi odešla po týdnu, on měl taky nějakou plíseň, to jsme zvládli a od té doby je OK. Jen nějak sháním samici, ale upřímně až letos trochu úporněji - z různých důvodů. Mám ho v terárku (80x35) na směsi lignocelu, hrabanky, kůry a rašeliníku, vlhko, ale teplota dle místnosti - přes den i 30, v noci i pod 20, přírodní úkryty a kytky (nic origoš, zelenec a epifyta, co se mi teď úplně vykouřil název), přichyceno různě na stěny, svítím slabým UV. Občas ho vidím ve vodě (bazének cca 10x15x5). Občas má vnitřnosti, tu a tam myše, ale úplně nejvíc miluje žížaly - nic nechovám, vše kupované (v zimě), v létě vše z přírody. Kdyby někdo věděl o samici... Jeden čas jsem u něj měl terrapenku a hrozně ji miloval;-) Přeju hodně radosti

á je mám na rašelině. Z kůry mají úkryty, které hodně využívají. Teploty mám mnohem nižší. Mám je v chladné chodbě, teď přes zimu mají pod dvacet°C v noci to klesá tak k patnácti, v létě to jde tak k 23°C. Na druhou stranu, kamarád je má v teplém pokoji celoročně a taky mu fungují dobře, takže těžko říct jak na ně. Jestli je ten člověk odchoval a radil ti držet je v teple, tak bych dal na jeho rady. Moje teď přes zimu skoro vůbec nežerou a celkově mají útlum.

Krmím různě vším možným co se hejbe. Žížaly, myšata, moučný červy, slimáci. Šneky dávám míň. Většinou jim jen ukousnou část vylezlou z ulity a zbytek nechaj.

Jestli můžeš hoď sem foto. Rád bych se pokochal prckama.