Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousatá osvětlení

Dobrý den, jsem zde nový a předem upozorňuji že několik hodin hledám a nenašel jsem to co chci.
Budu si pořizovat agamky, ale nevím si rady se správným osvětlením, a protože chci aby se jim u mě hodně líbilo,
tak se radši zeptám vás. budu si stavět terárium na míru(120x50x60)z dřevotřísky a skla, uvnitř bude polystyrenová stěna (dekorativní) (s její výrobou už nějaké zkušenosti mám od hadů), na dně písek. na dno terária přijde topný kabel (asi 25w). s osvětlením si nevím rady, a proto žádám vás skušené chovatelé o radu, představoval sem si nějaké dvě žárovky(Žárovka Solar Glo 125W a nějakou k tomu) + mírné osvětlení na noc (Žárovka Infrared Heat Glo 50W nebo diody). předem děkuji za vaše reakce.

upozorňuji že několik hodin hledám a nenašel jsem to co chci

Marku nevěřim :-), dyť toho tady je, že by se to dalo vydat knižně...
60cm je výška? - počítej s tím, že něco zabere písek (5-10cm? to víš sám), lampa sama o sobě měří cca 15cm + objímka, takže ti tam zbejvá 25-30cm. Pokud tam chceš dát mermomocí tu Solar-Glo 125W (je to výbojka, nikoli žárovka, ale to je jedno), nenechal bych jí ject celej den (řekl bych 2-3hod. ráno a 2-3 hod. odpo stačí.), takže to chce doladit nějakou bodovkou. K tomu potřebuješ ještě viditelný světlo, takže plácnu třeba 2xT5 zářivky, co nejdelší se tam vejdou. Přehnat se světlem to nemůžeš...;-)
Dobrý větrání (třeba 1/2 až 3/4 stropu - klidně i celej) je základ.
Výbojku SolarGlo koupit na každou sezonu novou, lepší měnit po půl roce až 10 měs.

Na noc nic neřeš - pokojovka stačí (kdyžtak tam dej pár LED diod), ani topnej kabel bych tam nedával - ovšem předpokládám, že bude terárium někde, kde sám bydlíš/topíš.

mermomocí tam nechci nic, ptám se co by ste mi odporučili, klidně tam dám něco jiného,to co mi doporučíte, výšku také přizpůsobím (může být i vyšší). větrání jsem myslel udělat na bocích, jedno v dolním jedno v horním rohu cca 25x10cm.
Ty zářivky t5 to je označení? když si zadám do vyhledávače zářivka t5 tak mi vyběhne ,,Aktinická modrá zářivka pro osvětlení korálových útesů'' atd.
To je ona? popř. jakou žárovkou, výbojkou doplnit?
PS: děkuji moc za reakci.

děkuji za rady, větrání udělám tedy nahoře.
to jsem se dočetl na nějakých stránkách,už nevím kde, že je dobré to dělat naprotilehlých stranách aby byla dobrá cirkulace vzduchu.
Holt investuji více a pořídím Mega-Ray ještě bych se chtěl zeptat kolika watovou? nebo je to jedno? A jestli megaray je vhodné svítit celý den nebo jen nějaké intervaly? Děkuji

T5 je patice, standardní je G13

Pozor T5 je tloušťka (T5-16mm, T8-26mm), patice je G5(t5) a G13(t8). U Mega platí to stejný jako u SolarGlo, akorát ti vydrží dýl. Kdyby jsi měl hodně dobrý větrání, tak kliďo celej den, ale je to tak na hraně - zvířata pak musí mít zároveň možnost se vyhřívat i na místě bez UV a to terárko už je na to podle mě moc malý.

že je dobré to dělat naprotilehlých stranách aby byla dobrá cirkulace vzduchu.

Ten horkej vzduch nejlíp utíká rovnou horem ;-) žejo, když chceš mít flek s 40°, v prostoru míň a přitom čerstvej vzduch, je to nejlepší řešení - teda čistě dle mojeho názoru.

Tak jsem zašmejdil a našel jsem zářivky( doporučené na tomto webu) Narva ReptiLight 30W/90cm T8 tak tyhle bych tam dal dvakrát.
Dále výbojku Solar Glo 125W (kvůli finanční stránce) časem bych vyměnil za tu Mega-Ray.
K tomu nějakou tu bodovku a pak jen nějaké dvě,tři diodky na noční osvětlení.
Doufam že to bude v pořádku, pokud někdo myslí že je to špatná kombinace, která může uškodit agamkám, budu moc vděčnej když napíše.
děkuji za vaše názory. Marek
Ps.: pěkné stránky a ochotní uživatelé ;-)
Až dostavím tak se určitě pochlubím.

Tak jsem zašmejdil a našel jsem zářivky( doporučené na tomto webu) Narva ReptiLight 30W/90cm T8 tak tyhle bych tam dal dvakrát.

Jsou to vlastně UVB trubice - mají dobrou teplotu barev (6500K), ale mají malý výdej svetla a podání barev - drž se určitš toho co psal Uroboros, tedy

Ze zářivek použij něco s plným spektrem, nejčastěji je označují jak BioLight a podobně.

Hledej trubice s barvou 950 - 965 a co nejvíc lm (lumenů). Navíc jsou levnšjší než Reptilight a další UV už nepotřebuješ.

Shrnu ti to, dej tam výbojku MegaRay (teplo a UV) a na osvětlení 1-2 zářivky - 36W (třeba Narva BioLight), bohužel tvoje udaná velikost terka je dost nepraktická - 120cm délka, tj stejná jako 120cm trubice, mělo by to tam ale jít narvat diagonálně. Je to ideálnější řešení než více 60cm trubic. Oboje by mělo být k dispozici u www.terashop.cz, pokud nemáš poblíž pobočku Narvy, vyjde tě to nejlevněji :-)

Zdravím,
doufám, že nebude vadit když svůj dotaz vložím sem. Dávám do kupy terárko (90x40x40) pro agamu a mám poněkud zmatek ohledně osvětlení. Mám v plánu do něj dát 40W žárovku na teplo, dále jsem si koupila na UVB zářivku Reptiglo 10.0 20W. Za pár dní jsem zjistila, že to není příliš kvalitní svítidlo tak se ptám, zda mám raději koupit něco jiného popřípadě jaké s tím máte zkušenosti? Také jsem se zde dočetla, že se hodně doporučuje kompaktní zářivka reptiglo, v čem je lepší narozdíl od trubice? Děkuji za odpovědi