Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elaphe guttata...

Dobrý večer!

Hady mám dva roky a nemám dost zkušeností. Chtěl jsem poprosit o radu zkušenější chovatele.
Mám doma dva hady stáří Červenec 08 a Září 08. Mám je od malinka a žijí spolu. Vedu si podrobné zápisy o krmení a svlékání.
Nedávno jsem vypozoroval,že jeden z hadů začal rýt čumákem v substrátu (kůra).
Když nastal čas krmení,jeden z hadů myš chytil,ale nesežral. Nechal jí ležet a odplazil se na své oblíbené místo v teráriu. I nadále si myši nevšímal.
Had je aktivní,zvědavý,ale co se týče krmení,které jsem několikrát opakoval,nežere.
Pořídil jsem si pár makro snímků čumáku. Po přiblížení má na čumáku černé tečky a popraskanou kůži. Nic jiného jsem nevypozoroval.
Tak si nevím rady.
Za případnou reakci,nebo radu předem Děkuji culik-marcel@seznam.cz

Vypadají spíš jako kříženci guttat a obsolet, ale to je celkem jedno. Čumák je trochu odřený, nic strašného, ale proč tak ryje to netuším, nezměnili se nějak podmínky (teploty, substrát)? Nežravost (u samců) může souviset z jarem a obdobím páření. Předpokládám, že po svleku se ten čumák zlepší, zatím by bylo možné dát ho na noviny zvlášť, jen s tmavým úkrytem a s miskou s vodou a občas mu to ošetřit roztokem betadinu.