S tímto problémem jsem se setkal zhruba třikrát, želva po ukončení hibernace jakoby zcela ochrne na celou zadní polovinu, neovládá zadní končetiny a dokonce ani ocas. Také jsem se přikláněl k názoru že na vině jsou ledviny. Pozoruhodné je, že takto postižené želvy nevykazují mimo tohoto "ochrnutí" žádné jiné příznaky či následky postižení. Bývají vitální, baští a vůbec to vypadá neuvěřitelně schyzofrenicky, přední polovina funguje, zadní nikoliv. Proto si myslím, že to až tak ledvinami nebude. Moč i stolice bývají zcela v normě a přes postižení svalů okolo kloaky nebývá problém s defekací. Musím tedy zdůraznit, že mé závěry nejsou podpořeny žádnými laboratorními výsledky, páč v době kdy jsem problém řešil se k podobným vymoženostem prostý člověk nedostal, nebo alespoň já ne. Dospěl jsem úvahou k třem pravděpodobným možnostem.
1/ vždy se jednalo o dospělé samice, je tedy možné, že problém souvisí s pohlavím a reprodukčními orgány
2/ Vždy k problému došlo během hibernace, je tedy možné, že došlo k poškození nervového systému vlivem nízkých teplot, tj. pod bodem mrazu. Myslím, že je to nejpravděpodobnější. Nic na tom nemění skutečnost, že spoluzimující želvy jsou bez problémů. Dispozice jedinců může být různá.
3/ Napadení nervového systému nějakou potvorou, což beru jako nejméně pravděpodobné, právě proto, že onemocní pouze jedinec.
Dlouhodobá prognoza přežití je alespoň v mých podmínkách bohužel špatná. Nutno říct, že jsem postižené želvy nijak neupřednostňoval, pouze byly vždy umístěny do samostatného výběhu. Zůstávaly aktivní, pokud pominu primární problém a průběžné problémy s různými odřeninami a otlačeninami způsobenými nehybností a zřejmě i necitelností, až do následujícího podzimu. Příprava na hibernaci i samotné zazimování proběhlo ve dvou případech bez problémů, k úhynu však došlo v obou případech zhruba ve druhé třetině hibernace a to bez výrazných úbytků na váze. V jednom případě želva uhynula během sezony, sekundární infekce z odřenin.
Jájík - zdůrazňujete vyprázdnění střev, chtěl bych upozornit, že jsem dosud neviděl želvu, která by dobrovolně zcela vyprázdnila střeva před hibernací. Pokud se tak stane, má to na svědomí vždy chovatel, ovlivněný literaturou a provádějící v dobré víře často až čarodějné úkony nutné, alespoň jak je psáno, pro přežití hibernující želvy. Želvy to ale rozhodně vidí zcela jinak. Předepsané zavodňování (želva se snaží přebytečné vody zbavit)a související snaha o vyprázdnění musí být pro želvy docela zážitek. Takže nebojte, špatným vyprázdněním to není, želvy mimo jiné dokáží zcela bez problémů vylučovat i přímo v průběhu hibernace. Problém by mohl nastat pouze tehdy pokud by šla spát s plným žaludkem a to by se projevilo zcela jinak a hlavně bezprostředně.