Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Systematika zmijí Cerastes

Dnes jsem nakoukl po delší době do EMBLu, a zkazilo mi to opět náladu :.( (že sem tam vůl vůbec lezl).
Dozvěděl jsem se že Cerastesky mají dva druhy s celkem šesti poddruhy:
Cerastes c.cerastes
C.c.karlhartli
C.c.mutila
C.c.hoofieni
Cerastes gasperetti gasperetti
C.g.mendelssohni
Předpokládám že jsem jako obvykle jeden z posledních ke komu tato informace doputovala, takže mám tu dotaz na informovanější. Nemáte někdo nějaký souhrný odkaz na něco (nějaké práce) z čeho to vychází?
Díky.

Dnes je považováná za validní pouze Cerasters cerastes cerastes a Cerastes cerastes hoofieni. Mutila a Karlhartli jsou považované za synonyma. Gasperetti i mendelssohni jsou validní poddruhy sp. gasperetti. Tyto výsledky vycházejí z více prací, ale i přesto je považovaná zaposlední revizní práci tato: Verner, Le Veridier, Rosenman, Sivan: 1991: Systematics and Zoogeography of Cerastes (Ophidia: Viepridae) in tze Levant: 1, Distinguishing Arabian from African Cerastes cerastes. The Snake, 23: 90-100 a druhá část: Werner a Sivan (1992): Systematica and zoogeography of cerastes (Ophidia: Viperidae) in the levant: taxonomi, ecology and zoogeography. The snake, 24: 34-49. + dále popis hoofieni a mendelssohni (Werner, Sivan, Kushnir, Motro, 1999: A statistic approach to variation in Cerastes (Ophidia: Viperidae), with the description of two endemic subspecies. Kaupia, 8: 83-97.

Doporučuji se podívat do dvou posledních Terralogů (Afrika a Middle East) + Phelpsova kniha Old vipers (2010).