Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nalezená želva- co s přerostlým zobákem?

Dobrý den,
dnes ráno jsem cestou do práce našla želvu ::) Už jsem si o ní něco přečetla, takže pokud se nepřihlásí majitel, nechám si jí. Máme vhodné terárko po hadovi.
Ale zdá se mi, že má přerostlý zobák. Co s tím? :.(
Ve zdejšího veterináře nemám důvěru a k jinému to mám daleko, takže bych byla radši, kdybych to mohla zvládnout sama. Pradíte mi prosím někdo, jak na to?

Jen bych si dovolil konstatovat, že žádné terárko po hadovi není "vhodné" pro suchozemky rodu Testudo (koneckonců je to diskutabilní i u jiných). Ubikace pro tyto želvy mají být s dobrou obměnou vzduchu, proto jsou v oblibě čím dál víc tzv. želví stoly, praktická jsou nižší akvaria, bez krytí stropu.

To bylo samozřejmně dočasné, pořád čekám, jestli se neozve majitel. Ale doufám že ne, můj manžel si přes noc pořádně máknul a vytvořil tohle nové skvělé terárko. Právě teď něco dělá na zahradě, pravděpodobně venkovní výběh :-D
Jak tak o tom přemýšlím, asi bych jí původnímu majiteli stejně nedala, je vidět, že se o ní moc dobře nestaral. :-/

Ještě jsem se vás chtěla zeptat, jaké máte zkušenosti z lignocelem? Poradili mi ho ve zverimexu, no ale zverimex, nevím no. Můžu jí ho tam nechat? Nebo je nějaká lepší podestýlka?
Všem moc děkuju. :-)

To že jste jí našla venku ještě neznamená, že se o ní někdo špatně staral. Naopak si myslim, že někomu utekla z výběhu a zimovala venku třeba v kompostu. Díky slunečným dnům se vydala kamsi... Proto mě napadá, jestli je vůbec dobrý jí dávat do terka nebo do čehokoliv jinýho doma. Nebyl by tedy lepší výběh a bouda se slámou uvnitř?

Našla jsem jí v centru v panelákové čtvrti, tam určitě neutekla z výběhu, spíš jí někdo šel venčit, nedával pozor a ztratila se mu.
a že o ní bylo špatně pečováno jsem usoudila z toho přerostlého zobáku a drápů.
A jinak zítra jí doděláme venkovní výběh a necháme jí venku.

Terko je pěkné, ale želva pravděpodobně vyleze. Je tam příliš tma, zřejmě je to foceno večer, pokud ne, je třeba nainstalovat dodatečný světelný zdroj, třeba zářivku, i výměna substrátu za světlejší výrazně pomůže. Lignocel (kokos) doporučuji vyměnit za něco přijatelnějšího, je pro želvy nevhodný.

Také mohla utéct někomu z balkonu. Terárko je pěkné, vylézt nemusí - třeba mě z nízkých ubikací nevylézají vůbec - jen samec, ale ten přelezl k samicím... Lignocel pro želvy opravdu ne - já mám kompost smíchaný s pískem + hobliny. Na dně dřevěný bedny mám lino, aby dno zvládlo občasné kropení.

Ono je to sklo zasunovací, takže až vyroste, můžeme tam dát vyšší. Zatím je to dobré, pokoušela se dostat ven, ale nepřelezla.
Má tam lampičku a zářivku, bylo to focené s vypnutou zářivkou. Nekupovali jsme UV, protože teď pracujeme na venkovním výběhu. Pravděpodobně jí tam umístíme koncem týdne. Původně to nejspíš sloužilo jako kotec pro psa, je to krásně velké (cca 7x9m) a betonová zídka je zapuštěná asi 15 cm do země. :-) My jsme tam minulý rok pěstovali jahody. :-)
Ještě jsem se chtěla zeptat, nevadí, že tak v 18 hodin už tam je stín? Máme přidat nějakou lampu?

Jako podestýlku jsem objednala hobliny a seno od pana Maliny. Jakou s nimi máte zkušenost?

Všem moc děkuji za rady.

,,Ještě jsem se chtěla zeptat, nevadí, že tak v 18 hodin už tam je stín?"

Želvy mají nejradši ranní a večerní sluníčko, ale určitě je lepší ranní sluníčko než žádné:) Já mám na balkoně, kde mám vodní želvy v jezeru, taky jen to ranní. Nenní to ideální, ale je to lepší než je mít zavřené doma pod umělým.

Lampu dávat je vcelku zbytečné, pokud je želva venku. Někde jsem četla, že pokud má želva sluníčko denně, tak jí ho stačí každý den pár minut, ale bohužel už si nevzpomenu na zdroj.

Co se týče výhod hoblin a sena, tak si tu prostudujte dotazy o vhodných substrátech k želvám, tam je toho hodně.