Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno snuška

chci se zeptat, samice mi nakladla vejce po 14 dnech od svleku, samici jsem dal do puvodniho teraria, a vejce jsou v inkubatoru kde je teplota 28 stupnu, a jsou v chumlu, nejdou oddelit, mam je nechat v chumlu nebo je oddelit???

loading...

mé postřehy k inkubování vajec v suchém inkubátoru, vlhkost nikdy neměřena, přesto vždy na jednou provlhčeném vermikulitu. Snůška přikryta víčkem...

rok 2008: 4 snůšky - teplota nastavena na ATC 300 na 28°C, zbytková teplota někdy vyskočila až na 28,9°C. Líhnutí po 54-56 dnech, až na pár vyjímek téměř ve všech snůškách samci...asi u 6 ks ze všech deformace páteře.

rok 2009: 6 snůšek - teplota nastavena na ATC 300 na 27°C, zbytková teplota někdy vyskočila až na 27,7°C. Líhnutí po 62-65 dnech, poměr vylíhnutých samců k samicím půl na půl. Pouze u jednoho kusu deformovaná páteř.

Hodně štěstí v chovu.

Docela by mne zajímalo a to se ptám zkušenějších (ať zbytečně nezakládám nové vlákno) jaký vliv může mít teplota na pozdější deformace u mláďat. Obecně se mluví jen o vlhkosti, ale co teplota?

Teplota vliv mít může, ale hlavně vysoká a stálá, u užovek třeba nad 31 st., ale větší problém s deformitami nadělá spíš ta příliš vysoká vlhkost substrátu. Vysoká nebo nízká teplota se odráží na jiných věcech (životaschopnost mláďat).
Vliv inkubačních teplot na pohlaví se u hadů nepředpokládá, resp. nebyl prokázán. Ono mezi námi i ten prokázaný vliv u jiných skupin plazů je spíš otázkou umělého působení vyšších stálých teplot na některé termosenzitivní látky při nepřirozené inkubaci vajec v inkubátorech než o nějakou reprodukční strategií oněch druhů.
U temperátních užovek/hadů uvažuju o inkubační teplotě 27-30 den/ 24-25 noc, případní stabilně v rozmezí 26-28 (mírné kolísání je spíše ku prospěchu nebo alespoň nijak nevadí).
Nemalý vliv na budoucí vývoj mláďat má ale také kondice samice a s tím související kvalita vajec.