Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Úmrtí Hroznýše královského

Dobrý den, mám dotaz ohledně smrti mého hroznýše. Měl jsem již druhého hroznýše královského a i tento mi náhle umřel. Ten prvníí mi umřel pravděpodobně na ucpání střev špatným substrátem, který nejspíš spolkl s myškou. Tenhle mi umřel úplně z ničeho nic. Nejevil žádné známky, že by mu něco bylo, normálne fungoval, žral a vypadal v pořádku. Když jsem mu dal poslední myšku, tak si ji ale vubec nevšímal a když jsem prisel po nekolika hodinach a vzal ho do ruky, byl už mrtvý. Byl ztuhly a v křeči a měl plná ústa substrátu (směs zahradní rašeliny s pskem). Zajímalo by mě, jestli mi někdo neporadíte, čím by to mohlo být? Co by mohlo být příčinou jeho smrti. V teráriu měl teplotu 28 - 35°C a vlkost kolem 70 - 75%. Terárko bylo vyrobené ze skříně o rozměrech cca. 100x65x50cm s bočním odvětráním, osvětlení bodovkama a jak už jsem zmínil, substrát byla raselina s pískem a květiny umělé. Kámen normální z venku, dobře ošetřený, kmen taktéž. Můžete mi prosím někdo říci možné příčiny? Děkuji!!!

loading...

vytápěno jen bodovkama a měřeno na nejchladnějším místě.v levém dolním rohu (teploměr je na obrázku vidět). myslím že bodovkama to stačí vytápět, nebo ne? Jinak had tlamu neotvíral a ani pěnu u huby neměl. Vypadal normálne. Mladsí brácha mi jen řekl, že kdyz se na nej v den umrtí podíval, tak byl otočený na záděch s plnou tlamou substrátu. kdyz sem pak prisel já, ležel normáne na břiše, ale uz mrtvý, stále s plnou pusou. Napado me, jestli se tím substrátem v tlamě neudusil. Pokud ano, proč?jak se mu tam dostal?

Já teda do hroznýšů nedělám, ale hned mě zarazilo to větrání. Otvory mi přijdou jednak malé, ale hlavně úplně špatně umístěné. Jsou u země, kdy však teplý vzduch stoupá vzhůru a nemá tedy kudy plynule odvětrat. Taky jsou naproti sobě což určitě způsobuje průvan a to je dost zlé. Teplota v tom průvanu bude určitě jiná než v zónách nad ní. Tam bude asi příliš vysoká. Jinak nevím jak dlouho ta černá skříň vydrží a to zejména kvůli vlhkosti. Ještě k té teplotě.... myslím že takhle umístěnýma bodovkama asi nevytvoříš potřebné tepelné zóny. No nic, určitě ti nějaký zkušený chovatel hroznů poradí.

Ad větrání, proto jsem se ptal na ty bubliny u nosu atp. Přehřátí je taky možné, ovšem to by musely být teploty docela vysoké a toho by si zadavatel příspěvku snad všimnul. Větrání tedy rozhodně špatně je.
Ad substrát, v tom bych problém neviděl, sice to je asi kokosové vlákno, ale u hadů snad ani problémy nezpůsobuje. Udušení náhodně pozřeným kouskem bych viděl asi tak na pravděpodobnost jako že na mě teď do deseti minut spadne meteorit a přežiju to :-) Chyba byla, že jste propásli tu pitvu, řekla by nejvíc

co mi tedy radíte? Kdyz vytvorim v teráriu jeste alespon jeden otvor v horní části, bude to lepší? A toho substrátu měl uplne plnou tlamu, ne malo, ale hodne. jinak bodovka nad kamenem je jen 35W což si myslím, že nezpůsobí moc vysokou teplotu na kameni a ta druhá je 50W, která je umístěna do prostoru.

ono by nebylo od věci jeden ten otvor zaslepit a vytvořit druhý navrchu...Stačí pohled tady na fóru, určitě najdete, jak mají být otvory kvůli proudění vzduchu. Plná tlama substrátu u mrtvých zvířat bývá spíš v důsledku smrtelných křečí, než příčina úmrtí.
EDIT po Vašem EDITU: imho bodovkama se přehrátí asi docílit nedá, přijde mi, že terárium máte poměrně velké. Taky mohlo jít prostě o špatné zvíře...popř předchozí co umřelo mohl být nemocný kus a v teráriu Vám zůstal nějaký bordel, nemoc či něco, kdoví co, co by se zřejmě odhalilo jen pitvou.
BTW: co trus? pevný, soudkovitý, ne nějak divně, atypicky zapáchající?

první mrtvý kus byl v jinem terariu. tohle terarko je nové. Hádě když sežralo myš, tak cca za tri dny se vykálel nejprve tuhý trus a pak po menších kusech řidší. Zapáchající podle mě nebyl nejak divně. Není třeba možné, že se otrávil ze vzduchu? Jak jsem zmínil, terarko je vyrobené ze skříně a světlé části odřezaných byly natreny černou barvou, stejně tak mřížky odvětrání a hada jsem do nej dal druhý den po vyrobení. Je možné, že barva řídně nezaschla a že se otrávil z nejakych uvolnujicich se latek z te barvy?

Nedokážu říct co je to za barvu, dělal mi to otec s dědou. Po dobrem proschnutí bude snad vse v porádku ne? Plánuji si totiž pořídit nového hroznýše, ale tentokrát bych volil o něco staršího jedince a ne takové mládě, jako jsem měl. Volil bych tak ročního. Je to lepší volba než kupovat opravdu malého? A eště k tomu odvětrání, mám to upravit tak, aby bylo v horní části n pouze na jedné straně a druhá strana by nebyla vubec odvětraná?

to je fakt těžko říct. Doporučuji zjistit co je to za barvu, pak se dá vyloučit otrava. Terárko předělat, minimálně větrání. Znovu přeměřit teploty, prubnout i jiné teploměry, někdy přeměřují, podměřují až hrůza. Terko bych vydesinfikoval, vybreberkoval a úplně nejlíp spálil a sehnal skleněné.Ale tak nějak chápu, že do toho se Ti asi chtít nebude. Jinak hroznýši nejsou zvířata, jejichž chov by se dal považovat za náročný.Je až s podivem, že máš dva úhyny za sebou, ale starší jedinec by měl být teoreticky odolnější, pravda.

... Vadí třeba, že mam terarko v ložnici, kde s přítelkyní spíme? ...
:-D to připomíná při projednávání zákona o snížení "sexuální" hranice na 14 let,
jak si taťka posteskne : "... tak náš Pepíček si bude spokojeně šu*at ve svém dětském pokojíčku a já abych ještě 4 roky čekal, než mi bude moct dojít pro pivo a pro cigára... "
tož chlapče popros dědu s taťkou, ať ti příště udělaj terko z nezávadných materiálů
sorry za OT, ale taky mě to nedalo;-):puff::beer:

Redsnake ma podle mne dobry napad, ze to mohlo byt prave tou barvou. Kdyz proschne, muze byt OK. Jestli se ale zacne zahrivat, coz se zacne zajednou primo od bodovky a zadruhe kvuli byt zvysene teplote a pak treba jeste i vlhkosti v uzavrenem terarku, muzou unikat zabijejici vypary. Na druhou stranu, pomale chradnuti z otravy musi byt patrne. Popremyslej, jestli jsi nevzpomenes, ze by se had nechoval normalne. Napriste si over, cim terarko matlas, aby to mnelo atest na hracky a pitnou vodu. Pruvan je spatny, na ten Ti ale hroznysek zrejme neumrel, pac nachlazeni bys poznal (viz Redsnake). Jednu z tech spodnich mrizek umistni na tu samou stenu nad druhou, tak Ti to odvetra bez pruvanu (plus neco pujde prez netesnosti v predni stene). Ted mne jeste napadlo, ze otrava mohla byt klidne i od raseliny. Nebyla nahodou osetrena anebo hnojena, jako pro kytky? Od tech kreci bych to tipoval prave na otravu necim.

Maleho mladete se neboj. U domaciho hroznyse neni velmi velkou vetsinou co pokazit. A je s tim vetsi sranda, kdyz si hadka na sebe zacnes navykat od pulmetroveho prcka. Otcovi s dedou ukaz obrazek bedny z OSBcka, jak jich je mraky tady na poradne. Za par dni mas terko hotove, klidne i mensi, nemusi mit kubicky metr, vzdyt ten matros stoji par korun. Klidne muzes predelat tu samou skrin, jen barvu odbrus, natri to Sportakrylem a utesni silikonem. Na druhou stranu, over si napred, z ceho je ta skrin delana. Jestli je to nejake starsi lamino (z kuchynske linky apod), tak ji radsi vyhod. Ze starsich se od tepla uvolnuji ruzne sajrajty (tusim formaldehyd); o tom je tady na poradne taky par prispevku.

Nevim , ja si v loznici moc netopim a na noc treba i okno pootevru . Nekdy je pak slusna klada .
Dal bych to terko nekam kde je stabilneji i pres noc , pokud to mas podobne .
To vetrani nemusi byt problem jak psal assac pokud ho ale nemas polozeny nekde na nocnim stolku pul metru od okna.. Jenomze ,to by te asi taky trklo . Hm , co potrava ?

Terko mám na druhé straně pokoje nez je okno a mam ho pres pul metru nad zemí na jedné skřínce. Potravu příjímal uplne v pohodě. Po predlození myšky jí chytil vetsinou do pul hodiny. Pak se vetsinou za cca tri dny vykálel, takze vse bylo asi OK. Jen tu poslední ne. Té si vubec nevsímal i když po něm šlapala atd. Dělal jako by nic. A pak večer byl proste mrtvý, ztuhlý a v křeči. Bratr mi říkal, že ho videl jak je otocený na zádech, to asi byli posmrtné křeče. Jako nejpravděpodobnější příčinu bych viděl asi tu otravu tou barvou. Jeste mi pripadalo zvlastní, že vsude jsem cetl že se hroznýši rádi koupou, ale toho mého já nikdy neviděl ve vodě, a když jsem rosil, tak mu to spíš vadilo, než naopak.

koupani je naprosto individualni a chut se casem meni... Bez pitvy je urceni priciny jen vareni z vody... Kazdopadne bych zjistil co to je za barvu a ridil se tim co tu uz bylo napsano = nove terko (bud z OSB, nebo skla), hada od dobreho chovatele, a hlavne si nacist podminky = jak ma vypadat terko (rozmery, elektroinstalace, teploty atd) a chov - vse je tu na teraporadne zmineno X krat... Proste zacit opet od zacatku...

ze by si pred smrti narval plnou hubu substratu...nemohl se udusit?

had se neudusi ani kdyz ma s prominutim "plnou hubu potkana", natoz aby ho zadusilo par zrnicek nejake hliny. Pokud se had pred smrti zmita v krecich s otevrenou tlamou, tak si urcite nehlida aby se nahodou neumazal. Tou dobou mu byva dost bidne a je mu uplne sumak jestli skonci hlavou v kvetinaci nebo v misce s vodou.