Inkubace vajec palearktických plazů
Zdravím,
máte někdo zkušenosti s kazením a odumíráním vajec nějakého druhu plaza z těchto oblastí v důsledku konstantní nebo příliš vysoké inkubační teploty bez nočních poklesů? Je možné, že vejce takových druhů jsou po nakladení ještě z těla matky "nastartována" na teplotní režim s nočními poklesy klidně o více než 5 stupňů a po následném přendání do inkubátoru s konstantní teplotou (27°C) se v důsledku náhlé změny teplotního režimu kazí a odumírají? Může to být jedním z faktorů při inkubaci palearktických druhů plazů, u kterých v přírozených podmínkách rozhodně dochází alespoň k minimálním poklesům nočních teplot? Předem díky za názory.
Myslím, že problém je spíše trochu jinde, u ještěrů a želv, kde funguje TSD je konstantní teplota nevhodná z důvodu a) líhnutí pouze jednoho pohlaví, b) jednoho pohlaví ovšem možná ne zcela kvalitního, c) při příliš vysokých teplotách méně životaschopné a předčasně líhnoucí se mláďata. U hadů, pokud použijem konstantní teplotu přiměřené hodnoty (26-29) problém většinou nebývá a v podstatě nebývá na první pohled ani u těch ještěrů a želv. Ona často vajíčka plazů (speciálně třeba užovek) snesená někam hlouběji do přírodního či umělého kompostu moc teplotně nekolísají, takže u hadů bych v tom až tak problém neviděl. U ještěrek a želv s ohledem na TSD a další záležitosti je vhodnější (a upřímně řečeno i přirozenější) kolísavá teplota den/noc.
Je až s podivem, jak málo může teplota u hadů v průběhu dne kolísat, dokáží perfektně regulovat optimální teplotu, takže za teplého léta nemusí zdaleka ten rozpal být tak velký.
Jde mi hlavně o to, že zkrátka a dobře ještě pořád nevím, proč se mi vejce gemonensisek kazí, když vlhkost i teplota se zdá být ok. U neoplozených vajec to chápu, ale u těch oplozených tomu stále nemůžu přijít na kloub. Inkubace přitom probíhá snad ve vyhovujících podmínkách (vejce v uzavřené plastové krabičce s několika málo bočními otvory, položené v opravdu mírně vlhkém vermikulitu, teplota 27°C, vlhkost kolem 80%) a přesto se většina vajec během prvních pár dní zkazí tím stylem, že se mírně propadnou (většinou spíše zboku) a postupně jakoby nazelenají, zvlhnou a zkrátka shnijí. Přitom plíseň to není, tu jsem zaznamenal jen jednou v důsledku příliš vlhkého substrátu, ale zároveň se z toho vejce nakonec vylíhlo zdravé silné mládě. To kolísání denních a nočních teplot mě napadlo proto, že když jsem to takhle začal praktikovat, tak se jedno ze shora propadlé vejce už po první noci při nižší teplotě začalo opět nafukovat a nakonec se krásně vypnulo. Další příčiny už mě totiž moc nenapadají.
Tak pokud to pomohlo, tak to praktikuj. Je možný, že třeba snížení teploty v noci zvýší vzdušnou vlhkost. Každopádně tím kolísáním nic nezkazíš. Neni od věci vzít si na dovolenou teploměr se sondou a proměřit teploty např. pod velkými kameny v průběhu dne a noci.
U příští snůšky začnu rovnou s kolísáním, tak uvidím, kéžby to pomohlo. S tím měřením teplot - ne že bych to neměl v plánu..:) Zkoušel jsem i trochu experimentovat s vlhkostí, ale ta si myslím na tom kazení moc velký podíl nemá.