Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem když se inkubace vajec nedaří...

Hezký den všem, :-) mám problém s inkubaci vajec.Vajíčka nějakou dobu krásně rostou,ale asi po měsíci najednou splasknou,nebo plení.čím to je poradí mi někdo??:-)Ještě se chci zeptat jestli nedělám chybu když uzavírám nádobu s vejci..samozřejmě větrání tam je.Moc děkuji za každou radu.Ž:-)

Zdravím, zkuste popsat ten inkubátor, jaký máte, jestli domácí výroba, nebo nějaký koupený.

Mě se stalo, že mi umřely plody ve vejcích - nízká teplota, vyšší vlhkost. Ted zas mi vejce malililinko splaskla - musela jsem zvýšit vlhkost a vejce víc zahrabat, do druhého dne se zas srovnala.
Vejce mám v domácím inkubátoru, uvnitř krabička s vermikulitem, která je uzavřená a hodně proděrovaná, ještě mám na vejcích rašeliník, aby náhodou nepadaly kapky vody přímo na vejce, jak se voda odpařuje.

Dobrý den, jedná se o domácí ikkubátor, také to mám v krabičkách s víčky dobře větratelnými,a také vermikulit.Vše co jste popsala s vejci se mi stalo také..jedno mládě se již narodilo,ostatní bud krásně rostou a nebo se splasknou,neroztou,nebo plesní.Co se dá udělat aby všechna prospívala?Díky Ž:-)

Chce to vychytat. O ničem jiném to nebude. Dávat pozor na to, aby vermikulit nebyl moc vlhký, ani moc suchý. Stačí promnout mezi prsty a cítit, že je vlhký. ten rašeliník také je fajn věc, poznám dle něho vlhkost. Když je uplně vysušený, vím, že musím vermikulit dovlhčit - dělám ti pipetou, ne rosením, aby nepřišla voda přímo na vejce. To se mi stane fakt jen občas.

přiznám se, že si to neumím představit, jak funguje víčko potažené síťkou, imho to kondenzaci a skapávání nezabrání, ale asi to musíte vědět lépe, když to tak máte. Tak laborovat s teplotama a vlhkostí, ne všechna zvířata zvládají stejné inkubační podmínky...Tam kde se daj vyinkubovat guttaty, tak nevyinkubujete (popř s malým úspěchem) obyčejné pareodury a naopak...

kdysi jsem také takhle tápal a trápil se, ale dovolte abych zde ocitoval radu, kterou jsem onehdá dostal od kamaráda, chovatele MVDr. Bartáka "...dobrý vejce se vylíhnou i v hnoji". A čím více jsem sbíral zkušeností, tím více jsem mu dával za pravdu. Platí to samozřejmě u běžně chovaných užovek od gutek po mandariny. Tím chci jenom říct, že je jedno, jestli se vejce inkubují na rašeliníku, vermikulitu, seramisu atd., je jen důležité si pohlídat vlhkost a teplotu a zbytek nechat na přírodě.