Už jsem odchoval nějakou tu stovku chameleonů, takže úplný začátečník nejsem, i když do odborníka mám ještě daleko.
Mláďata po líhnutí nechávám v klidu, ve velké většině se rozežerou sama. Rozhodně je po týdnu nekrmím násilím. Pokud někteří nepřijímají potravu, beru to jako přírodní výběr. Problémových chameleonů je i takhle dost, i když to možná zní tvrdě. Ale pokud si pořizujete terarijní zvíře, většinou chcete kvalitního jedince s dobrými předpoklady pro chov. A ne problematické zvíře, co nežere a neroste a pokud vůbec bude schopné reprodkuce, tak vám poskytne problematické potomstvo.
Takže dál - nedonošení nejsou, když se vylíhnou a mají plně strávený žloutkový vak, už nemají co dohánět. Nějaký problém při inkubaci prostě způsobil, že se líhnou postupně, to je poměrně běžné. Tedy alespoň v některých chovech, v přírodě se to má trochu jinak, ale to je na dlouhé psaní. Naopak problémy lze spíše čekat u opozdilců. Jinak "nedonošený" chameleon sebou tahá žloutkový vak a obvykle špatně skončí.
Že některý občas ztmavne - zhnědne až skoro zčerná a leží na zemi - to občas pozoruji také - zřejmě kombinace stresu a snad vysílení, někteří jedinci to předvedou i několikrát, nicméně žádný mi na to nezahynul, za pár týdnů už ani nezjistíte, který to byl. Rozhodně se nechystá umřít, druhý den je jak rybička i bez umělého krmení.
Ten měsíc bez jídla opravdu vydrží, jednou se mi ve snůšce vyskytlo asi deset jedniců, kteří měli zavřené oči. Tak trochu jsem (v rozporu s tím, co píšu výše) doufal, že se třeba ještě spraví a prokouknou, ale po cca. čtyřech týdnech jsem to vzdal, nicméně zřejmě by žili i déle. Jiná věc je nechat rozkrmené mládě o hladu, ale po vylíhnutí mají ze žloutkového vaku zásoby pro horší časy, které v jejich domovině mohou být i relativně dlouhé. Také metabolismus určitě funguje jinak, pokud jede na zásoby ze žloutku a dokud se nezačne krmit.
Čerstvě vylíhlá mláďata na člověka nesyčí, stresovat se nepřestanou, ani nejsou vděčná za záchranu života, dělají prostě to, co mají a na co mají.
Trochu to tipuji na první odchov nejen váš, ale i vaší samičky. Někdy jsou vajíčka z první snůšky poměrně malá a mláďata z nich nepříliš životaschopná, za rok by to mělo být výrazně lepší.
Takže vám držím palce.