Týdení mláďata ch. jemenského nežerou - pomoc prosím
7.7. se po 166 dnech začali líhnout jemeňáci - můj první odchov. Všichni vylezli v pohodě. Problém je, že ani jeden sám nežere. Terárko je 63x36,5X30 vxšxh. Zářivka, reptiglo, bodovka pro teplo. Nahoře 38, dole 28. Jedni lezou po stropě, jedni se flákají na dolních větvích. Ale pořád odmítají žrát. Krmím je násilně, dnes asi tři už žrali dobrovolně, tzn. že jen co ucítili otvírací špachtličku u tlamičky, tak otevřeli a sežrali. Ti jsou i trochu "tlustší" a silnější. Ostatní to po mě plivou, ale nakonec to taky sežerou. Zkoušela jsem šváby, cvrčky, samo malinké, šváby mám vlastní, takže velikosti od denních dál, i potvory z louky, ale bez úspěchu. Vše "máchám" ve vitamínech . Jeden už to dva dny vzdával, ležel smotaný, celý černý, tam kam spadl z větvičky. I tak jsem ho nutila vše sežrat. Dnes už mám opět dvanáct chamíků zelených a na větvích, tak to asi ještě zkouší. Jednu misku mají přímo ve větvích, lezou po ní, ale žrádla si nevšimnou, jednu mají na zemi a něco lítá volně. Schválně počítám, kolik jim nasypu a nic nemizí. Už nevím jak dál. Nenapadá Vás někoho něco? Stále všichni pijí a našla jsem i nějaké výkaly, tak v tom by snad problém být neměl. Ostatní vajíčka v inkubátoru známky líhnutí zatím nejeví.
Já sice chamíky neodchovávám, ale jeden známý je rozkrmuje jedině octomilkama. Vitamíny dodává do vody (na octomilkách mu moc nedržely).
Jednou jsem od něj měla 14-ti denního chamíka a ten jak byl zvyklý na octomilky, které jsem nesehnala, taky nechtěl cvrčky žrát. Pak si vzal párkrát červíka zavíječe moučného (donesla jsem si je v mouce z obchodu) a pak už žral cvrčky v pohodě.
Tak octomilky jsem nezkoušela, tak snad nějaké seženu a chamíci přežijí víkend. Už z toho začínám být zoufalá. To násilné krmení, jak moc je mám ládovat? Sežerou 2-3 švábíky nebo mikrocvrčky a víc už ani ranu, tak krmím min. 2x denně.
S násilným krmením nemám zkušenost, ale mělo by to stačit. Spíš bych zkusila sehnat ty octomilky. Ještě k těm teplotám, zdají se mi vysoké. Těch 38 je pod zdrojem tepla nebo v celé horní části? Klidně bych tu teplotu snížila - dole 25, nahoře 30, pod zdrojem těch 38 - 40 stupňů.
Jsou tady ale odborníci přes chamíky, tak se snad ještě někdo ozve.
Ty teploty jsou opravdu zbytečně vysoké, já v těchto vedrech vypínám téměř vše kromě zářivek. Jinak bych poradil asi tohle - to chce klid. Nekrmte je násilím, nedávejte jim tam potravy moc, spíš málo, a za pár dní se vám o švábíky nebo mušky div nepoperou. Mnoho cílů je rozptyluje, ruší a obtěžuje, když opravdu chtějí, dojdou si pro jídlo sami. Je dobře, že pijí, ale krmit je násilím už po týdnu je opravdu velmi, velmi předčasné. Po vylíhnutí vydrží bez potravy docela dlouho, i měsíc, tak je nestresujte násilným krmením, navíc je můžete poranit. Nechte je, oni si poradí. Kromě octomilek velmi rádi berou i mikrocvrčky, ale ti se špatně shání.
Tak teploty jsem konzultovala s Meldou. Těch 38 je jen pod bodovkou, v okolí trochu méně. S teplotami u dna v těchto vedrech nic neudělám, ale myslím, že v tom není problém, zdržují se jen nahoře a do chladna neslézají. A měsíc mi fakt naživu nevydrží. Před třemi dny jsem našla dva chamíky spadlé na zemi. Leželi schoulení v poloze jakou mají ve vajíčku, nahýbali se, téměř nereagovali, byli celí černí. Dva dni jsem je cpala nakrájenými kousky švábů a teprv třetí den byli opět schopni udržet se na větvičce. Dnes už se nechali nakrmit celými švábi, ale jsou pohublí to by jste nevěřili. Ten měsíc bez žraní u novorozenců máte vyzkoušený?
Nezlobte se na mě,ale měsíc bez krmení by nevydržel snad ani dospělý chameleon.Naše mládata žerou hned druhý den po narození a to dostávají 2x denně co sežerou.Obrovskou misku koníků z louky.Jsou jí schopni sežrat do odpoledne a kolem 17.00 dostávají druhou.Máme je po 30 ks v terárkách.Teploty se pohybují kolem 40°C pod žárovkou a dole jsou kolem 30°C.Žádný chaameleon se nechodí chladit do rohu.Všichni pobíhaji po terárku a neustále něco loví.Rosíme 3x denně.
Jj moji málem nedali pár dnů bez jídla. Násilně krmit budu, bo o ně opravdu nehodlám přijít. A i když jsou jemeňáci strasáci jak vyšití, tak po několikátém nakrmení stresovat přestali. Zjistili, že to co jim provádím jim zachraňuje život a již všichni pěkně spolupracují. Postupuje vždy stejně a už jak je dám do misky ve které čekají na krmení, tak se sklidní, počkají až na ně dojde řada, nabaští se, pak je dám na větvičku do terárka, oni si dobaští co nestihli, protáhnou se a v klidu si ťapkají po svých. Žádné zděšení, žádný úprk, žádné nepřátelské syčení. Zítra jim dám hladovku a zkusím, jestli se konečně nedokopou k lovu.
To jste se s tím nikdo z vás co už za sebou máte alespoň pár odchovů opravdu nikdy nesetkal?
Chjo, připadám si jak ve scifi. Dnes jsem dokonce s jedním chovatelem rozvíjela teorii, jestli by nemohli být něco jako nedonošení, když se vylíhli dřív Sice čísla líhnutí jsou orientační, ale co když jo? A když prý je udržím při životě a oni doženou co mají, tak začnou baštit. No jak říkám, teorií milion, ale praxe žádná
Už jsem odchoval nějakou tu stovku chameleonů, takže úplný začátečník nejsem, i když do odborníka mám ještě daleko.
Mláďata po líhnutí nechávám v klidu, ve velké většině se rozežerou sama. Rozhodně je po týdnu nekrmím násilím. Pokud někteří nepřijímají potravu, beru to jako přírodní výběr. Problémových chameleonů je i takhle dost, i když to možná zní tvrdě. Ale pokud si pořizujete terarijní zvíře, většinou chcete kvalitního jedince s dobrými předpoklady pro chov. A ne problematické zvíře, co nežere a neroste a pokud vůbec bude schopné reprodkuce, tak vám poskytne problematické potomstvo.
Takže dál - nedonošení nejsou, když se vylíhnou a mají plně strávený žloutkový vak, už nemají co dohánět. Nějaký problém při inkubaci prostě způsobil, že se líhnou postupně, to je poměrně běžné. Tedy alespoň v některých chovech, v přírodě se to má trochu jinak, ale to je na dlouhé psaní. Naopak problémy lze spíše čekat u opozdilců. Jinak "nedonošený" chameleon sebou tahá žloutkový vak a obvykle špatně skončí.
Že některý občas ztmavne - zhnědne až skoro zčerná a leží na zemi - to občas pozoruji také - zřejmě kombinace stresu a snad vysílení, někteří jedinci to předvedou i několikrát, nicméně žádný mi na to nezahynul, za pár týdnů už ani nezjistíte, který to byl. Rozhodně se nechystá umřít, druhý den je jak rybička i bez umělého krmení.
Ten měsíc bez jídla opravdu vydrží, jednou se mi ve snůšce vyskytlo asi deset jedniců, kteří měli zavřené oči. Tak trochu jsem (v rozporu s tím, co píšu výše) doufal, že se třeba ještě spraví a prokouknou, ale po cca. čtyřech týdnech jsem to vzdal, nicméně zřejmě by žili i déle. Jiná věc je nechat rozkrmené mládě o hladu, ale po vylíhnutí mají ze žloutkového vaku zásoby pro horší časy, které v jejich domovině mohou být i relativně dlouhé. Také metabolismus určitě funguje jinak, pokud jede na zásoby ze žloutku a dokud se nezačne krmit.
Čerstvě vylíhlá mláďata na člověka nesyčí, stresovat se nepřestanou, ani nejsou vděčná za záchranu života, dělají prostě to, co mají a na co mají.
Trochu to tipuji na první odchov nejen váš, ale i vaší samičky. Někdy jsou vajíčka z první snůšky poměrně malá a mláďata z nich nepříliš životaschopná, za rok by to mělo být výrazně lepší.
Takže vám držím palce.
Nechtěla jsem tvrdit, že nemáte zkušenosti, jen mě překvapilo, že tu není nikdo další, kdo by něco podobného zažil a vyjádřil se.
Že je to můj první odchov jsem psala hned v první větě a ano je to první snůška samičky.
K přírodnímu výběru a další části se moc vyjadřovat nebudu (to samé stres x nestras. Jen řeknu, že syčí už po pár dnech ), protože by to bylo na dlouhou debatu. Já věřím, že je možnost, že se s malou pomocí chytnou a budou ok. Ano je tu možnost, že budou špatní do chovu, ale to je jako zajet si do Sparty a pro jistotu je hodit ze skály. Hold máme jiné názory, neútočím.
Za info jak dlouho Vám chamíci bez žrádla žili děkuji. Je fajn vědět, že to někdo sledoval a má to ověřené. Protože zatím všichni říkali, že je to problém. Díky za přání zdaru.
Ještě by mě zajímalo, když nemáte radu. Tak jaký je Váš názor na to že nežerou? Je to problém, není? A jaký názor máte na mé násilné krmení? Chyba? Já jsem se pro něj rozhodla proto, že jsem si řekla, že něco není ok a když budou jen spalovat zásoby, pujdou tím spíš do h háje, ale když jim dodám živiny a vitamíny, tak se s tím spíš budou schopni poprat a chytí se.
No násilně krmit malýho chamíka bych se za A vybodl. Prostě to musí zvládnout sám, nebudu krmit 60 kousků ručně. A za B se tím ještě víc stresují a vede to k prohlubování stresu- ochranná reakce je pak to co píšete že se schoulí do kuličky na dně a zčernají- jeví se tak mrtví jde o thanatozu nebo akinezi. Nejedná se o vysílení ale o obranu. Evidentně to svědčí o tom že je někdo strsuje. Malí chamíci taky lépe přijímají potravu na kterou dosáhnou bez problémů a při prolézání teráriem. S krmítkem bych moc neuspěl. Doporučuji sehnat mikrocvrčky tak do 5mm. To je vhodná potrava. Octomilka je dobrá tak akorát na rozcvičení- mimina na ni dobře reagují a pak začnou lovit i méně atraktivní a pohyblivou potravu.Zato ale výživnější než mušky.
Doporučuji vykašlat se na násilí a zvolit cestu klidu, jestli je navíc terárium na fregventovaném místě a neustále se na chameleonky chdí někdo koukat, tak to pro ně stojí za prd. Přestěhovat na klidné vyvýšené místo. Ohledně teplot s čerstvě vylíhlím miminem bych do 40°C nešel. Já se v prvním měsíci snažím nechat všude 25-30°C. Momentálně to nejde kvuli vedru ale i tak co nejnišší teplotu. Přecejenom mají mláďata i v domovině jiné podmínky než dospělci. Jednodenní chamík nepoběží hned na strom, ale schovává se v trávě a křovinách, kde jsou menší teploty, větší vlhkost, více rosy a lepší šance potkat potravu přiměřené velikosti. Až s postupným růstem se přesouvají do vyššího porostu.
Díky, ale to stočení do klubíčka bylo popudem pro krmení a ne výsledkem krmení (po krmení žádný takovou reakci neměl) a v té době si jich nikdo nevšímal, nikdo je nerušil a nikdo je neotravoval, zajímal mě inkubátor než ti venku . Potravu mám jak jsem psala nejen v krmítkách, ale i volně (momentálně mikrocvrčky a šváby, mohou si vybrat). Terárko je v rohu pokoje, a chodím k němu čtyřikrát denně, ráno zjistit jestli žijí, rosit a krmit. S tím teplem by mě vážně zajímalo kdo má pravdu. Když jsem to začala řešit, první co mi Melda řekl, že mám nízkou teplotu a malá teplotní pásma. Tak jsem změnila osvětlení a zvýšila teplotu a první reakce chamíků byla, že obalili kryt bodovky a s otevřenýma tlamičkama se tam pěknou dobu opékali.
Dnes nekrmím, zítra se uvidí jak budou vypadat.
S tím tresem netvrdím, že to je reakce na násilné krmení. Může tak zareagovat na nějákou blbost. U mne se tak projevilo několik mláďat většinou hned po vyndání z inkubátoru. Vydrží jim to docela dlouho. Od hodin až po celý den. U víc jak týden starých sem nic podobného nepzoroval. Ohledně mláďat a teploty je můj názor nevystavovat je extrémním teplotám. Oproti dospělcům mají podstatně menší možnost termoregulace. Teplotu zvyšuji postupně jak zvířata rostou a osvědčilo se mi to. Ovšem co funguje jednomu nemusí fungovat jiným.
Ještě jednou pro zadavatelku - radu jsem vám dal - prostě vyčkejte. Vím, že se vám to moc nelíbí a určitě se tím řídit nebudete. Každý z nás chovatelů by za své odchovy i dýchal, kdyby to šlo. Jenže takhle to bohužel nefunguje. To, že nežerou po týdnu, je problém, máte pravdu. Problém je to, že se nelíhnou najednou. Ale ten problém podle mne nevyřešíte tím, že je násilím nakrmíte, nejspíš ho jen oddálíte. Jiná věc jsou zvířata (a není jich málo), která se celkem běžně musí rozkrmit, protože na nabízenou potravu nejsou od přírody stavěná - třeba korálovky. Ale u ch. jemenských odmítání potravy signalizuje zřejmě hlubší problém, který si nejspíš ponesou sebou i po rozkrmení. Ale samozřejmě to tak být nemusí, pokud máte čas a možnosti, tak jim pomáhejte. V jádru nemáte co ztratit. Já vám dobře rozumím, první odchov je opravdu svátek a tak dělejte vše, co udělat umíte, aby chamíci žili dále. Třeba je opravdu rozchodíte a budou OK, já vám fandím.
Tak bohužel mám první mrtvé mládě. Po 11ti dnech je to v ... Nevím jestli po několika hodinách co je mrtvé (ráno jsem rosila a byli všichni, teď jsem ho našla), je ještě možné z těla něco zjistit nebo už bude moc rozložené?
Od včera jsou u nás bouřky, takže teploty v domě a tím pádem i v teráriu spadly tak, jak jste mi někteří doporučovali. Násilím jsem naposledy krmila předevčírem, od té doby mláďata nežraly. Co bude dál je ve hvězdách
Tak to je mi líto.Bohužel,sám bych si stímto nevěděl rady a prostě zkoušel co se dá.
Je zajímavé,kolik lidí odchovává chameleony a skoro každý mládata chová jinak.S většími či menšími úspěchy.
Mám slzy na krajíčku
Taky by mě zajímalo, jak moc s nimi mává to měnění podmínek při zkoušení co bude vyhovovat. Asi jim na klidu také nepřidá. Chjo, chudáci mrňaví.
Tak, vzhledem k tomu, že jsem přišla o dalšího, tak jsem dnes opět nakrmila. Baštili jak nezavření jednoho švába za druhým. Ani to po mně neplivali. Mám jeden poznatek, poprvé co jsou na světě, tak vyplazovali jazyky. Předtím samo že jazyky měli, ale ani při plivání brouků je nijak extra nepoužívali. Dnes je při otevření tlamičky vystrkovali tak dva cenťáky a docela mě tím překvapili. Možná je to blbost, protože nad tím moc dumám, ale nemohli by mít nedovyvinuté jazyky? Třeba pro nedostatek vápníku ve vajíčku nebo tak něco? A prosím nesmát se kdyby Vám chcípal první odchov, brali by jste i mimozemské pokusy
Novinky: Zbylých 10 mláďat stále žije. Stále je krmím ručně (vždy jednou za pár dní dostanou hladovku, aby je hlad nutil hledat si žrádlo samostatně) a docela rostou potvory K mému překvapení druhý den z misek ubývá krmení, takže minimálně část prcků začala žrát (snad jim to vydrží!) Otázkou je, jak zjistit kteří žerou a kteří ne Další novinku je, že po 14 dnech po posledním, vylezlo další mládě, takže jsem znovu na 11 miminech.
To je nějaký divný.Vcelku se dá říct,že mláďata jsou žrouti.Můžeš dát sem fotku terarka?Někde je chyba.Při mojí první snůšce se mi ml.líhli taky postupně,ale měl jsem nedokonalej inkubátor s kolísáním teplot a tak tam byl rozdíl asi 10 dnů,což je dost,ale žádná tragedie.Přesto se vylíhlo vše i když později úhyn byl,ale minimální.A hlavně žrali všechno co bylo k mání.A nakonec jejich otec,ten nelovil jazykem,nebo jen asi tři cenťáky,byl krmen pinsetou,žral i lupení,chodili k nám známí se samičkama na odpáření(obecní kozel).Mládež po něm byla vpořádku.Současný chovy se mi zdají nějaký ,,vyčerpaný''.Asi by to chtělo novou ,,krev''.
Jo je to divný, ale aspoň teď všichni víme, že i tohle se může stát
Teploty v inkubátoru byly bez výkyvů (teploměr je vyvedený ven), přes den 28, v noci 24. Fotku terárka sem nedám, kámoši mají půjčený foťák na dovolené. Stejně nevím, co by se nad fotkou vymyslelo. Světlo, teplo, větrání, přiměřené větve, fikus, žrádlo, voda. Jako každé terárko. Než jsem napsala veřejně, tak jsem po soukromých konzultacích terárko upravovala podle doporučení, dala víc světla, zkoušela různé teploty, ale absolutně bez odezvy. Podle mě chyba musela vzniknout buď již při plození (slabá samička) nebo během vývinu zárodku
nie je fikus nahodou jedovaty?
Takový pošuk nejsem Fikus benjamina, v domácnosti dlouho, takže bez chemie na listech, pravidelně omývaný
Víš co se říká?Neber jméno Pošukovo nadarmo.Jinak nechci z tebe dělat pitomce,jen se snažím najít nějaký rozumný vysvětlení.Furt se mi to zdá divný.Kolik ti jich zůstalo a kolik jich žere samo?Jak dlouhá byla inkubace?Kytku vyndej a nech holý terárko jen s pískem a slabejma větvičkama až k zemi aby měli přehled,teploty jsi snad upravila jaks psala.Nemáš nějakýho chameleonáře v okolí,třeba by na něco přišel,někdy je to jen blbost.Aspoň pro příště.
V životě bych si nedovolila znevážit Pošukovo jméno Neberu nápady ve zlém , jsem ráda, že se někdo snaží pomoci. Zůstalo jich 10 ze 12 + jeden teď vylezl o 14 dnů později a ten se také drží. Zbytek vajec je buď neoplodněných (předevčírem jsem je prosvěcovala)nebo asi nevyleze. Inkubace byla 166 dnů, lezli sice postupně (dva za den), ale bez jakýchkoli problémů. Tenké větvičky mají od země až ke stropu. Tepoty teď držím kolem 30 u žárovky, 25 ve středu. Nevím jak zjistit kolik jich začalo žrát aniž bych je stresovala nějakým stěhováním těch co žerou a těch co ne? Ale podle růstu asi tři, jsou znatelně větší než ostatní. Na vlastní oči jsem neviděla žrát ani jednoho, ale žrádlo konečně mizí (útěky nehrozí).
No jsem z toho v pasti. A jak tak sleduji, tak i zbytek poradny V okolí nikoho, kdo by měl nějaké větší zkušenosti a hlavně zkušenosti s problémovým odchovem neznám, ale jestli je tu někdo od Olomouce, ať se ozve
Teď přemýšlím jak dál, jestli dál krmit násilím a čekat jestli se chytnou všichni nebo přestat krmit a nechat přežít jen ty co už jsou dostatečně silní aby žrali sami?
Ráno moudřejší večera...možná...Zkus jim nasypat krmení a pozoruj je jak se chovají,jestli maj zájem lovit,třeba opravdu nemůžou i když by chtěli.
myslim, ze tohle je presne to, co by chamikum prospelo uz od zacatku...
Kdysi jsem tyhle potvůrky taky choval, pár set i odchoval a moc dobře vím co je to krmit ručně, já jich jednou krmil celou stovku, tam ale byl důvod úplně jinej a sice zkouška nové UV- zářivky , která se moc nezdařila.
Určitě nerosazuj samožrouty od nežroutů, důvod je ten , že chuť ostatních podpoří i ty poslední odmítače k chuti.
Já bych viděl problém v potravě.Vyzkoušej jinou potravu, šváby bych nechal určitě na pozdějc, cvrčci jsou super , ale ne každej mikrocvrk je vhodný velikosti pro první sousto, tam by se hodil jen opravdu 0-3 dny starej potěr. Obecně chameleoni raději světlou potravu a nejlépe okřídlenou, já je prvních 14 dní nekrmil ničím jiným než octomilkama.
No moji prckové vždy šli po největší předkládané potravě co molhi zvádnout a málo jich nebylo. Octomilka je dobrá jako rozehřátí ať si poprvé vystřelí, na nic jinýho se nehodí. Padesát čtrnáctideních jemen octomilkama neukrmíš, to by ranilo tebe a chameleoni by tahali jazyky a měli prázdný břicha. Čerstvej cham musí dát 3-5mm cvrka. Kolik by musel sežrat octomilek když za den sežere 5-10 vykrmenejch 5mm velkejch cvrčků? Okřídlená a světlá potrava ano, a potom sarančata kobylky, to je top. Problém bude možná v době inkubace, mi lezou jemena okolo 190-210 dne inkubace. 160 se mi zdá docela krátká doba. Jestli už žijou deset dní, tak si sakra musím udělat čas dřepnout na konec pokoje a sledovat, jestli ten jazyk nějákej vystřelí nebo ne? Musíš otázky škrtat a to co nejrychleji. OT: co když nebudou střílet? Necháš a ukrmíš deset hladovejch, kteří jsou neprodejní a určení pouze na dožití.
Asi mi klepne Zkouším cvrčky, šváby, i ty blbý octomilky, pak co nachytám na louce, ale úspěch skoro žádný. Pak do terárka vletí dvě masařky a začne hon. Všech deset přeživších chamíků začne běhat, číhat a střílet takovým stylem, že mě až překvapilo jak daleko takový prcek s úspěchem dostřelí. Masařky mají rychlý konec. Skoro je sežrat nemůžou, jak jsou pro ně velký. Jeden druhému to tahá z tlamy a je konec. Nadchly mě, že když se tak rozmlsali, tak se vrhnou na havět v terárku a ono nic. To fakt není normální. Si mám založit masařčí farmu či jak?
Není potřeba, stačí koupit v rybářskejch potřebách nebo tady masný červy, počkat až se zakuklej a máš much mraky.
Jj, už jsem to jednou zkoušela jako zpestření pro rodiče. Ale pro mrňata mě to nenapadlo. Malý mouchy je nikdy nijak zvlášť nezajímaly, ale jen co se jim tam dostaly tyhle velký bzučící potvory, byli jak bláznivi. Chjo zajímalo by mě, proč raději trpí hlady než aby žrali normální žrádlo a ne takovýhle vymoženosti
Tak co? Už ti začli lovit sami?
Tak žereme mikro cvrčky Začalo to těma masařkama (kámoši na návštěvě mě měli za magora, když jsem se jich ptala, jestli jim můžu vychytat masařky na oknech ) a teď už druhý den všichni běhají po teráriu a loví jak o závod. S jazyky žádný problém, naprosto přesně střílí. Jen by mě zajímalo o kolik je to zbrzdilo ve vývoji. Nemáte někdo odpozorované, jak velké míváte měsíční chamíky? No snad to nezakřiknu, ale jsem šťastná jak blecha. Kdo by po měsíci a sedmi dnech nebyl
Kolem 10cm v těle.Jinak gratulujeme.
Děkujeme Jen mě děsně štve, že neznám příčinu a do budoucna nevím, co změnit
Ale s tou velikostí jsme na tom špatně, protože mají kolem 5ti Můžu se ještě zeptat kolik by měli mít ve 2 měsících, abych pak věděla, jestli to dohánějí nebo budou zaražení?
Tak to nevím,loni jsem je neměřil.
Zdravím koukal jsem do záznamů mejch samiček chamíka a v měsíci měli 5cm a druhý měsíc v tělě okolo 6,5-7cm takže nic špatnýho bych na tom neviděl :)
S tou velikostí bych to neviděla tak tragicky. Teď jsem se zrovna dívala do záznamů, tak když jsem kupovala chamíka (samce), tak měl ve dvou a půl měsíci 10 cm v těle. Když mu bylo 3/4 roku, tak jsem ho sice neměřila, ale všichni říkali, že je hodně velký na svůj věk.
Jé děkuju, já jsem ale úplně... vždyť já mám taky záznamy rodičů A také jsem je kolem druhého měsíce měla jen 9cm a teď jsou pěkní. No uvidím, jak a jestli prckové porostou. Děkuji všem za zájem, ochotu pomoci a názory pro a proti aspoň jsem si ujasnila co riskuji
Tak jedna taková potěšující
Než zavřu dvířka, už je ládují. Jak je tak pozoruji, žerou asi všichni krom jednoho, ten je mrňavej a hněděj
Chce je ládovat co sežerou.Fakt klidně 2-3x denně.
Jj každý den jim dám min. 2x, když stihnu, tak i v poledne. Mezi každým krmením jim po dně lítají nesežraní cvrčci, ale jak dostanou novou várku na listy, jsou jak navedení. Je to krásný pohled po těch týdnech
Ad dřívější dotaz: měsíční mládě má být aspoň jednou svléklé. Svlékají se zhruba jednou za tři týdny tuším. A velikost 5cm v těle a více je ok. 8-10cm je po dvou měsících. Jinak gratulace a ať jim chutná prckům a vše doženou.
Pokud někdo toto vlákno se zájmem sledujete, tak vězte, že se nám i nadále daří Už se i svlékají. Jeden chamík je dílo. Žere mnohem víc než ostatní, za žrádlem běhá po celém terárku jen aby měl co nejvíc a co největší. Už je o dobrou třetinu větší, vypadá jak z jiné snůšky . Bude to pěkně čiperná samička.
S napětím jsem sledovala chamí příběh a jsem ráda,že má šťastný konec.
Sledoval jsem to tady a gratuluji :)