Zmije jako včela
Zdravím , byl jsem nedávno u jednoho chovatele který má X hadů ,od užovek a korálovek přes krajty a hroznýše až po zmije , ale zmije měl jen páreček , a takové malikné , říkál mi že už to víc neporoste , byly asi 20-30cm , jedna byla větší (nevím jestli samec nebo samice) a poté mi říkál že to není moc jedovaté , že je to jak píchnutí od včely , byli takové šedé ....., spíše do hněda , sem tam na hřbetě trošku světlejší, zajímalo by mně jestli náhodou nevíte o jakou zmiji jde ,děkuji.
nebude jednodussi se zeptat primo toho dotycneho chovatele?
ano , postřeh , ale momentálně nejsem s ním v kontaktu , nějakou chvíli to potrva tak se ptám zde...
Pokud to byli evropske tak bych hadal na ursinku... Jinak souhlas s JaBulou.
mohl by si to upřesnit ?
Vipera ursini
Dík
jj - sorac za zargon
Priznam se, ze by mne docela zajimalo kdyby tady mel nekdo primo urzinku a ne jen druhy, ktere driv pod ursinky spadaly. Jen aby to nebyla nakonec nejaka echiska s tim, ze chovatel radeji tu jedovatost posunul do jinych sfer...
Můžeš tedy prosím napsat jak je to doopravdy s toxicitou? Já jsem našel tohle:
Ja si myslim,ze to text vystihuje.. A na alergika staci i ta vcela.. Ceska zmije ma taky dost ucinej jed,ale ma ho malo,dle meritek na vahu, ted presne nevim ty pocty..
To je hodně divoké tvrzení, jedovatost ursínky si dle mého zas tolik s beruškou nezadá... navíc existuje spousta faktorů, které mohou situaci komplikovat a to jak z pohledu zmije, tak z pohledu uštknutého...
Ono přijde na to, na kterýho jedince a v jaké situaci narazíš, průměrné množství jedu berusky je sice okolo 10 mg (ursinky snad ještě o trochu méně), přičemž jako smrtelná dávka je uváděno pro zdravého dospělého člověka cca 15 mg, což při kousnutí, kdy je použito cca třetina obsahu jedové žlázy, vypadá optimisticky (3 mg), ale to je jen průměr. Při pokusných odběrech se podařilo u některých jedinců odebrat třeba i 30 až 40 mg jedu, což už by taková prdel nebyla, to už by bylo opravdu o kejhák nehledě na mnoho možných dalších zdravotních komplikací... a to neuvažuju, že by třeba mohla trefit přímo na žílu, což je sakra rozdíl oproti "do svalu".
Jop, přesně o tomhle píše p. Voženílek v knize Ty zmije , úžasné čtení.
jj,diky za upresneni Taky jsem to cetl nekde,ale to jsou asi vyjimky a aby zmije pustila vsechno,to se moc nestava.. I vzhledem k tomu,ze tady zhruba 50 let nikdo nenatahl backory na ustknuti od berusky.. + Dobra lekarska pece..
to jsme se mozna spatne pochopili. Na vysvetlenou: Kdyby (ciste teoreticky) mel chovatel opravdu echisky a nechtel by aby se navsteva vydesila z jedovatosti, mohl by pro klid duse radeji nepravdive zminit, ze moc jedovata neni. Coz by logicky vedlo k malym evropskym viperkam (asi se shodneme na tom, ze jedovatost urzinky a echisky je skutecne nekde jinde).No, jsem zvedava, co z te zmije vyleze az se nakonec podari dotycneho chovatele zkontaktovat. Moje teoretizovani s echiskou berte s nadhledem jen jako vtip . Kdyby z toho ale byla opravdova urzinka, bylo by to pekne...
Minimálně jeden člověk zde na poradně má Vipera ursini moldavica. A bude jich jistě víc.
No, co vím, tak je měl Letosnake. Ale koukal jsem, že v podpisu má Vipera renardi. Takže je buď vyměnil (to se mi moc nezdá, aspoň já bych to asi neudělal) nebo se ukázalo, že to jsou renárdky.
Ono je to tak, že jsem je kupoval jako moldavici od rodičů s lokalitou, (Kišiněv, Moldávie) jenže když jsem to pak řešil s jedním německým chovatelem co chová a množí ursínky (včetně moldavic) i renárdky už několik let, tak podle něj jde o renárdky, hlavně vzhledem k místě výskytu. I podle některých informací na internetu co jsem si vyhledal by v těch místech pravá V. ursinii moldavica údajně žít neměla. Nadruhou stranu chovatelka, od které jsem zmije kupoval prý chová i renárdky a tvrdila, že se oproti ním tyhle "ursínky" i jinak chovají co se týče vznětlivosti a vybíravosti v potravě. Každopádně ale uvidím ještě časem, pokud jsou to skutečně ursínky, tak vyrostou méně než renárdky.
Tak schválně malý kvíz, co je to za hada..?
Ale stejně jsou paradní.....
Tak to teda nevím, okometricky bych se přiklonil spíš k renárdce, ale dle mých velmi skrovných znalostí vůbec v Moldávii nežije nebo snad jen velmi okrajově někde při hraničním trojmezí Moldavsko/Rumunsko/Ukrajina. Na druhou stranu ursinii moldavica by měla žít především ve východním Rumunsku a v deltě Dunaje a jen při západní hranici Moldávie. Takže v Kišiněvě (střed Moldávie) není zřejmě ani jedna z nich... nejblíž Kišiněvu je beruska, ale ta to není 100%. Spíš mi to připadá, že si někdo tu lokalitu tak nějak vymyslel podle toho odkud je získal (např. kupoval importované hady s deklarovaným původem Moldávie, takže jednoduše Kišiněv - hlavní město, možná to z Kišiněva přišlo v zásilce, ale je to jako kdybych posílal z Ruzyně letecky berusku někam do světa a lokalitu by tak získala - Czech Republic, Prag... ale byla by ze Šumavy). Pravda je, že výskyt nemusí být zcela dostatečně zmapován a některá populace jednoho nebo druhého druhu by mohla zasahovat hlouběji do Moldávie. Ty mršky jsou si zatraceně podobné, docela by mě zajímalo, jak jsou na tom v genetickém srovnání, možná bychom se divili... Ale určitě by bylo zajímavé spočítat všechny možné štítky (infralabalia, supralabalia, ventrální,...) a počet dorsálních řad šupin (ve středu těla), sice se to hodně překrývá, ale aspoň někam by to mohlo být posunuté. Můj nedůležitý názor je ale prozatím renardka.
To je právě další věc, že ta lokalita nemusí ani odpovídat, takže v tom případě i kdybych přesně znal rozšíření moldavic a renárdek, tak by to stejně nic neřešilo. Ale jak už jsem psal, uvidím taky časem podle toho, jak moc vyrostou. Našel jsem i kontakt na člověka, od kterého údajně zmije pochází jako odchov, takže se ho taky zkusím zeptat.
Zkus kontaktovat Vaska Gvozdika. Sekvenoval pred par lety evropske viperky s urcenou lokalitou kvuli nejakemu projektu. Mozna by to dokazal rozlousknout. Kazdopadne - pekny zviratko...
jj delali na tom s Davidem Jandzikem + madarskou skupinou (na mena si nevzpomenu - uz je to prece nejaky ten patek) - clanek meli v planu, ale nevim jestli z toho nakonec nebyl jen poster (visel nam na zdi)... Kazdopadne nejaky vysledky sekvenci meli udelany - tak by to stalo za pokus.
Co se tyce puvodu - souhlas s Krokodylem. V chovech zcela bezna praxe (ZOO by vedeli vypravet) - do papiru se casto udavalo misto zberneho skladiste nebo hlavni mesto zeme puvodu... Pritom se tam slezlo/svezlo lecos a z ruznych lokalit...
Jsou krasny,hlavne je krasna ta fotka se sarancetem..
Dík za pochvaly.
Že by Cerastes vipera? - k pôvodnému dotazu
Jestli se muzu zeptat je z třince a jak se jmenuje? Michal Szolony
Ted trošku slovo do pranice...
Co když ursini a renardi jsou prostě jeden a ten samej druh,jen člověk už neví co by samejma roupama skomplikoval.
Teoreticky by nemohl být stejný druh(podruh) V.berus ze šumavi a V.berus s krkonoš protože jsou od sebe kurna daleko.
Lokalita je jen místo kde se zrovna nějaký druh vyskytuje a o lokalitu o 30 kilometru dál už se jedná o jiný poddruh?
Nechci spochybnovat nějaké výzkumy,ale.....
Aby jsme se jednou nedočkali že co had to samostatnej druh