Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rekonstrukce akvária na terárium.

Ahoj, z názvu již zřejmě vyplývá o co mi jde. Mám po bratrovi akvárium s rozměry 85x50x40 (D.V.Š.) a chtěl bych ho předělat na terárium pro dvě samičky gekončíka nočního. Představoval bych si to tak že bych do vrchního skla vyřízl díru a vlepil pletivo. Dále bych vyřízl přední stěnu(dole bych 10 cm nechal) a asi bych nějak (nevím jak) udělal šoupačky. Kde bych lišty mohl koupit a musím prvně odřiznout celou přední stěnu ? Abych nějak nepokazil boční stěny až budu vyřezávat otvor na šoupací sklo. Vím, že už se někdo určitě ptal jenže nemůžu najít to na co se ptám já. Děkuju předem moc za odpovědi. A prosím shovívavost je mi teprve 12 let :-)

pokud máš klasické akvárium, vyprdni se na předělávání na terárko a udělej si na akvárko poklop z dřevěných lišt, tak aby zapadl po obvodu akvárka. Poklop samozřejmě musí být potažen nakonec muším pletivem, proti úniku hmyzu. Na gekončíky to naprosto bohatě stačí a když se to provede v pěkném dřevě, nevypadá to ani nejhůř. Rozhodně lépe, než kdyby ses to pokusil zbastlit a poslepovat sám.

Alebo tak.Ja tak mam spravene 2 terarka.Vrch akvaria sa polozi nabok(otvorom do predu), na spodok nalepim 2 skelnene listy medzi ktore dam jemne pletivo.Na druhu listu prilepim kolajnicky na sklo.To iste spravim aj na vrchu terarka a je to. Zatial 100% spokojnost.
[http://i687.photobucket.com/albums/vv240/danio0007 2/Obraz079.jpg?t=1283246388]
Postup vyrobz je rovnaky, akurat ja mam terarko na vysku, a ty by si ho dal na lezato..

Oggi ďakujem za pochvalu :) Práca mala svoje muchy, predsa len to bolo prvýkrát v živote... Po novom by som použil kovovú sieťku, lebo laminátovú prehrýzli cvrčky, keď zdrhali von. No a šupačky by som podoprel ešte jedným vodorovným pásom skla, lebo takto stála lišta iba na hrane zvislej steny. Ináč som bol celkom spokojný, z akvárka za 300 korún som za ďalších asi 150 vyrobil dve plnohodnotné terárka s rozmermi cca 40x40x60.

Pokud to bude předělávat, tak že terárko překlopí a bude tam dodělávat sám přední stěnu, šoupačky atd, tak to nikdy nebude tak hezký jak kdyby udělal normální poklop. Přeci jen se se dřevem pracuje daleko snadněji, nějaké ty laťky se dají sehnat všude zadarmo, pletivo stojí pár korun. Oproti tomu sklo by si musel nechat uříznou, popř shánět diamant, učit se řezat, pak kupovat silikon, k tomu ještě shánět nebo koupit pistoli na vytlačování silikonu, zbytek silikonu by mu stejně byl k prdu a nikdy nedosáhne jako začátečník pěkného výsledku při lepení skla, bude to upatlané atp.
Šel bych do toho poklopu, gekončíkům to nevadí, dokonce jsem v podobném akvírioteráriu s poklopem gekončíky několik let množil a nezdálo se, že by si stěžovali.

Myslim, ze to trosku zvelicujes.
Naopak si nemyslim, ze vrchni poklop z nejakych lati a pletiva by mohl byl hezci nez predni otevirani se soupackama a pokud je trosku sikovny, nevim proc by to melo byt opatlane. Nemluve o manipulaci se zviraty a s interierem, osvetlenim, ktere bude viset z pletiva.

Nezveličuju, ale to je jedno. Však sám uvidí, jak blbě se pracuje se sklem a silikonem. Takhle by sešrouboval pár latěk a dá se to udělat pěkně, čistě, že akvárium vypadá hezky orámované kolem vrchu. Vím o čem mluvím, taky jsem takhle začínal. Nehledě na to, že bude dost těžko připevňovat světlo, když to terárium jen otočí. A popravdě?Imho je tenhle způsob pro gekončíky naprosto v pohodě. Zvířata si nestěžovala a množila se. To by se pak mohly zrušit všechny racky a podobné systémy, které taky fungují, tam se taky přistupuje ke zvířatům z vrchu.

Háveti amputujem nohy(cvrčky)alebo používam čo nevedia loziť po skle(múčne červy).Malý gekončík by musel byť superrept aby zdolal 30 cm stenu,pozadie nemám takže úteku za zatial neobávam(neviem ako to bude ked vyrastie).Pred prievanom je predsa chránený štyrmi stenami,či nie?

Ja jsem pred par lety predelaval nove zakoupene akvarko (cca. 50x35x25 cm) na terarko, jelikoz mi to akvarko prislo za pomerne dobrou cenu oproti starostem se shanenim narezaneho skla na terarko. Takhle to bylo super zlicovane a i pekne zabrousene.

Akvarko jsem preklopil na puvodni predek, ktery se takto stal spodkem :-). Puvodni zadni stranu, ted horni, jsem ziletkou odriznul a sklo a hrany rovnez ziletkou zbavil silikonu. Tuto volnou tabulku jsem nechal rozriznout u sklenare na uzkou (cca 5 cm) a sirokou (cca. 30 cm) cast. Sirokou jsem nalepil nazpet spolu s pasem sitoviny, tu uzsi vlepil dopredu do puvodniho horniho okraje akvaria (nyni predku teraria), cimz vznikl soklik proti vypadavani substratu. Na ten uzsi pas pak prilepil plytkou kolejnicku, nad ni na horni okraj hlubokou kolejnicku, nasadil predni skla (ovsem nove urizla), a terarko bylo na svete. Hlavne se nemusi nic vyrezavat; staci jeden smik podle prani.

Investice do dlouhodobejsiho materialu (pistole na silikon, silikon, apod) se vyplati do budoucna na dalsi prace; kolejnicky, pletivo a sklo vysly nejak kolem stovky. Super na nauceni lepeni, a k tomu bez obav, ze by clovek zprasil cele nove narezane terarko.

Aha, ted jsem si vsimnul ten vek :-). No ale predchozi odstavec je tim vhodnejsi. Jenom si k tomu, medo, nekoho dalsiho pozvi k asistenci, pac tabulka 85x50 ma uz svou vahu.