Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dospělost samce - želva nádherná

Ahoj. Chci se zeptat na stáří/popř. velikost/ samce, které je podmínkou pro úspěšné páření. Nejčastěji se uvádí, že se elegancky můžou rozmnožovat od 10ti let. Je to skutečně tak? A pokud ano, ovlivní nějak schopnost pářit se velikost samce nebo je to jen o stáří? Díky..

Mohou se pářit i mnohem dřív, i okolo 3-6 let, ve velikosti krunýře cca 12-14 cm (nemám to nějak exaktně změřeno, je to jen můj skromný odhad vycházející z určitých praktických zkušeností), záleží na rychlosti růstu (způsob chovu může leccos ovlivnit). Důležitější je spíš velikost než stáří, ale samozřejmě to spolu souvisí.