
Lygodactylus luteopicturatus-rady
Zdravím, chtěla jsem se zeptat máte někdo zkušenost s tímto druhem? Jak velké potřebuje terko jestli se chovají v páru osvětlení krmivo? Nebo jestli máte nějaký typ na menší ještěrku nebo jiného gekona, kterému stačí menší terko. Díky za rady
Dobrý den,chtěl bych Vás obrat o pár zkušeností ohledně chovu těchto gekonů,dočetl jsem se,že se dají chovat společně s Lygodactylus kimhowelli,mám k dispozici terárium 80x80x40 a uvažuji o chovu buďto 1.2 l.luteopicturatus společně s 1.2 kimhowelli,nebo 1.1 x 1.1 nejsem si totiž jistý,zda by skupinka nedělala problém mezi sebou...ale jelikož je terárium poměrně osázené prolézačkami,myslím že by chov ve skupinkách mohl fungovat?...
Na tohle téma se názory hodně různí. Já jsem to zkoušel a každopádně je lepší, když se chová každý druh zvlášť v menším terárku. Nedělalo to dobrotu a vedlo to k utlačování menších L. luteopicturatus. Na druhou stranu v německých časopisech se běžně vyskytují články o tom, jak to funguje. Spíše bych ale doporučoval buď pořídit jiný, větší druh, nebo menší terárko pro lygouše. Další možnost by byla ještě terárko přepažit sklem a udělat z něj dvě.
Nevíte kde bych mohl sehnat skupinku luteopicturatusů nebo aelspoň páreček?Nemůžu je nikde sehnat...:(
Na větších burzách (Praha, Ostrava) mívají často importované jedince. Odchovy jsou vzácné, nejsou to úplně nejjednodušší zvířata na chov, moc lidí je nechce, a cena mláděte se pohybuje okolo 200 Kč... Zkuste www.ifauna.cz, tam je nejvíce inzerátů.
No mě se zdá, že se chovat v pohodě dají, rozdíl je import/odchov především u samic. Bohužel jsem je měl v začátcích z odchovu mi lezli víceméně jen samci a nikdo to nechtěl ani za cenu importů. Tak pro mě nemá význam je znovu zařazovat do chovu. Zvířata jsou to krásná, ale jak píšeš lidi je nechcou, nebo nakoupí dospělý importy za směšnou cenu (a dost možná kuli té směšné ceně).
Chov je stejný jako u p.klemmeri, inkubace taky. Rozhodně nedoporučuji vlhký inkubátor, tam mi vejce odcházela s plně vyvinutýma mladýma. Doporučuji především u importů rvát do samic vápník horem spodem.
V čr se sežene spíš import, u něj to chce šťastnou ruku a dobré oko. Mnoho zdaru.
to bude asi stejné u všech Lygodactylů
Jo, v zásadě souhlasím. Jediné rozdíly oproti felsumám (odchovával jsem 3 roky L. kimhowelli a L. luteopicturatus) - páry dost často nedrží a dominantní samice utlučou samce. Pak přesně to, co píšeš - z většiny mláďat jsou samci, samice se blbě shánějí. To je dnes vidět u populárního L. williamsi, ceny samic jsou trochu jinde než samců, pokud to tedy nejsou mláďata, ze kterých "zaručeně budou samice". Jinak je chov podobný jako u malých felsum, ale ty jsou proti lygodactylům zlaté. Každopádně "lygouši" jsou nádherná zvířata a je škoda, že se tahají ta kvanta "krmných" lygodactylů z Afriky, protože to dost ta zvířata znehodnocuje. Mimochodem, i jiné druhy jsou krásné, měl jsem chvíli např. L. grotei (= pakenhami), ale byli to dost chudáci z importu a brzy uhynuli. Moc mě to mrzelo, je to škoda. Teď je odchovává pár lidí v Německu a docela o nich přemýšlím. Cena je ale trochu jinde než třeba u L. kimhowelli ...
Jj pakenhamky jsou taky krásný, na williamsi nemaj, ale to máloco, často jsem je viděl na stolech s importy ale stav poravdu tragický a hromada samců. Nemělo smysl se o něco pokoušet. Docela veselá balení měly kolikrát větnamky 5ks za super cenu 90% samci, kdyby ti kupující (kteří s tím nekrmí) věděli jak na to, určitě by byli nadšení pro každýho samce hodit samostatný terárko.
Ono lygoušů je dost, osobně poslední dobou radši sphaerodactyly
baví mě množit cvrčky aby bylo čím krmit tyhle prcky 
Jo, koukám, že máme stejné zkušenosti
Sphaerodactylové jsou taky super, já mám S. torrei a to je asi nejkrásnější druh. A letos jsem pořídil Gonatodes vittatus, to je taky úžasně zbarvené zviřátko.
Včera se mi poprvé vykladla samice,ale nevím kde ( v teráriu).Mám u nich spoustu bambusů.Otázky zní:
1.jsou vajíčka přilepená?
2.když proběhne inkubace v teráriu,budou mláďata v ohrožení od rodičů?
Děkuji.
Ahoj, vejce nelepí, tak by neměl být problém je najít a vyndat. Mně je kladli většinou do bambusů nebo mezi listy kytek. Dospělí mláďata žerou, tak bych to zkusil prohledat a vejce vyndat. Mají dlouhou dobu inkubace, při nějakých 27-28°C skoro 90 dní.
Díky,myslel jsem si.