Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Má někdo zkušenosti s UV lampou Replux UV Heat D3?

Zdravím, našel by se tady někdo kdo má zkušenosti s UV lampou Replux UV Heat D3 od Namiba Terra? Uvažuji že UV kompakt který používám teď (Arcadia) nahradím přávě touto a chtěl bych vědět jestli to má smysl nebo ne. Zaujalo mě na této lampě že nepotřebuje žadný předřadník a přitom by to mohlo být podobné jako jsou UV výbojky.

Link na info: http://www.robimaus.cz/replux-uv-heat-d3-100w-836. html

Však říkám něco jinýho? :-)
Reguju na tohle:

a přitom by to mohlo být podobné jako jsou UV výbojky

Není to podobné, tohle JE uv výbojka.

Zaujalo mě na této lampě že nepotřebuje žadný předřadník

Ano, ale jak jsem psal, ke spoustě jiným UV výbojkám taky nepotřebuješ předřadník. Např. ZooMed PowerSun, Osram Ultra-Vitalux, T-rex Active UV Heat, Mega-Ray 100W a výš, Exo Terra Solar Glo, Arcadia D3 UV Basking Lamp, Komodo UV Sun, Reptiland ProSun Mixed D3, Sera reptil sun heat, JBL UV-Spot, Hobby Ultralux(edit:u té hobby si nejsem jistej)...(není seřazeno podle kvality, ale podle toho jak jsem si vzpoměl a našel) chňápeš? :-p:-)

To je docela těžký, jednak některý z těch lamp sám prodávám, což by mě mohlo být ještě vcelku šumafuk, ale s tím, že někteří výrobci i třeba 3x do roka mění výrobu, je potřeba komentovat vždycky aktuální stav - aktuální serii výbojek na trhu. A vzhledem k tomu, že nikdo z nás neví, co mají různí prodejci za serie zrovna na skladech...
Přijde mi to jako u nás se zákonama :-) - něco se rychle pustí ven, pak se teprve zjišťuje, že je to uplná hovadina a nakonec potřebuješ 30 vyhlášek než to jakžtakž funguje...
Ale abych jen neplkal - ze !směsovek!, který jsem měl v ruce aspon nějakou rozumnou dobu (na to, abych si otevřel ústa) bych dal na první místo v poměru cena/výkon/výdrž/"stálost serií" jednoznačně Osramky (T-rex a MegaRay 275W jsou trošičku lepší, ale o dost dražší, takže to je jasný) a na poslední Solar Glo, jakožto lampy který jsou každou chvíli uplně o něčem jiným.
Poslední 4 mnou jmenované a tu Arcadii jsem viděl zatím jen na obrázku, takže tam hodnotit nemůžu.
Můžu ale říct, že SPOT výbojky byly vždycky k ničemu a viděl jsem testy lamp Hobby (nevím ale kterej to byl přesně typ) a do terárka bych to určitě nedal :-).

Kdybych neměl "svoje" MegaR, tak bych ze směsovek 100% používal jen a pouze Osram UltraVitalux.

Ta rtuťová MR 60w má skoro nekonečnou životnost :-D (kecy, ale vydrží zdaleka nejdýl, nejen v rámci MR). Dá se ale použít pouze jako zdroj UV (netopí, málo svítí). Ve spektru téměř uplně chybí červená barva.
70W je špička, brutální výdej světla, UV super, není dobrý jako topení (na
vypíkačku). Jsou to metalhalidovky.
Ty bez předřadníku-směsovky všeobecně maj 2 hlavní nevýhody - špatný zastoupení barev ve spektru a wolframový vlákno, který může samozřejmě prasknout. Zato ale topí, jelikož wolfr. lze použít v serii s hořákem výbojky až od vyšší wattáže.

Já psal, že topí, ale nepsal jsem jestli dost :-D (výmluva). Ono hodně záleží jaký zvíře tím chceš zahřát - třeba ke kočinám se ty 100-120W verze hodí výborně, ty mi na pařák vůbec nelezou a upřednostňujou spíš konstantnější teploty. Záleží na druhu, některým to podle mě uplně stačí.
K legošům a všeobecně k vypejkačům se hodí 160W - ty na 40 číslech udělaj přes 40°. Akorát je to nedostatkový zboží a v tomhle dost spolíhám na tu novou Arcadiim, jestli bude co k čemu.

ale řek bych, že téměř nehřejou žádný MR co se týká bezpečný vzdálenosti pro použití

To stejný platí i u Vitaluxek, Solar Gloček apod... Pokud dáš Osramku do takové vzdálenosti, aby nepřekračovala nejvyšší hodnoty naměřitelného solárního UV na planetě, tak taky nebude dost topit. A abych ji dávál 30-40 čísel od zvířete jak to občas vídávám, tak to teda rozhodně ne... si ty zvířata zase nechcu sterilizovat :-)

Další věc je ta "bezpečná vzdálenost": uvedu příklad - minimální doporučená vzdálenost u Mega-Ray 100W je 30cm, kdy lampa vyzařuje 150-200 μW/cm2 UVB (udaná výrobcem, toho já se musím samo držet), ale třeba na Floridě odpoledne na slunci ti měřák vezme hodnotu 380-400μW/cm2. Z toho plyne to, že tu lampu můžeš dát níž s tím, že zvířata musí mít možnost si samy vybrat pod čím se budou vyhřívat (takže dobrý třeba nějakou bodovčičkou udělat druhý vyhřívací místo na druhý straně nádrže). Já ale nemůžu lidem říct - klidně to dejte 20cm nad zvíře, zaprvé musím dodržet doporučení od výrobce a zadruhé lidi občas nepřemýšlejí a můžou napáchat víc škody než užitku.

Cejna: Dal bych tam buď tu MR nebo tu Iwasaki - s tím, že u IW se pak musí dořešit UV. Ty MegaR mají rozhodně vyšší intenzitu a zvířata se pravděpodobně líp vybarví, světlo z Iwasaki ale zase bezmezně zbožňujou.
Rozhodoval bych se asi mezi dvěma kombíčkama :))
1. MR70W + PAR38 halogen 75-80W na teplo - mám s těma halogenama čímdál lepší zkušenosti a vypadá to i docela dobře co se týče estetický stránky.
2. Iwasaki Eye Color ARC PAR36 E27 150W jako topení+světlo a k tomu třebas Vitalux, kterej bych střídal s tou IW na 1-2 hodiny dopo a 1-2 hodiny odpo. Tam už je to ale o prostorových nárocích no...

edit:

nejvyšší hodnoty naměřitelného solárního UV na planetě

, omlouvám se, neuvědomil jsem si - myšleno na místech obývaných plazy