Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva nádherná - prosim o radu

DOBRY DEN CHTEL BYCH SE ZEPTAT,MAM ZELVU NADHERNOU MA KOLEM JEDNOHO ROKU JE ZDRAVA A CILA ALE MA TY BLANKY PRES OCI DOCETL SEM SE ZE JE TO ZE STUDENE A SPINAVE VODY,.A TED MI REKL KAMOS ZE MA TAKY ZELVU A ZE TO MIVA KAZDY ROK KDYZ SE ZAZIMOVAVA,MAM JI V AKVARKU50 /70CM,DAL SEM JI TAM JEN ALE 2 CM VODY TEPLOTA JE STALA 23 STUPNU TAK SI MYSLIM ZE JE JESTE BRZO ABY SE ZAZIMOVAVALA A KDYZ UZ TAK BY MUSELA BYT VETSI ZIMA ,UZ TYDEN NEJI OCI MA PORAD ZATAHLE A MLASKA NEBO VYDAVA TAKOVE ZVUKY,TAK SI VUBEC NEVIM RADY MUZE MI NEKDO NAPSTAT PROSIM
Změna předmětu, původně: prosim o radu (MadMike)

no zaroven sni sem kupoval nejake kapky to mi poradila pani ve zverimexu,jednou mesicne se ji to mnelo natirat na krunir a do potravy a to sem ji daval ted se snazi vylezt je jak pomatena,jedno oko ma trochu pootevrene tak asi vidi,co ted jestly mi muzes poradit pry se dava nejaka masticka to mi daji u veterinarovi a musim tam jit sni?jo a mam ji zacat zase svitit at se vyhriva

Na ty oči by stačil ophtalmo-framykoin, k veterináři bych si zašla i s ní, nechala bych si pichnout injekci AD3 možná i vit.C, začít vyhřívat určitě ano. Teď píšeš že je pomatená, zde by se dalo usuzovat i na lehkou mrvičku, ale to bych musela vidět, jestli chcete mohu se na ni podívat, budu v neděli na burze v Brně.

Zdravím, pravdu povediac, neviem, prečo má ročná vodná korytnačka iba 2cm vody, snažíš sa ju prerobiť na suchozemku? Podľa toho, čo píšeš bude s najväčšou pravdepodobnosťou zle živená a samozrejme aj chov na suchu nie je pre ňu veľmi zdravý.
Opuchnuté oči, pískanie, mľaskanie, pobyt na suchu aj v noci sú väčšinou príznaky prechladnutia, nedostatku vitamínov a minerálov. Samozrejme ani mazanie panciera nejakými kvapkami nie je pre ňu veľmi prirodzené...
Na tvojom mieste by som okamžite zmenil spôsob chovu, ináč hrozí riziko, že aj napriek jej životaschopnosti neprežije. Ak má rok, bude mať dajme tomu 10cm karapax, pri tejto veľkosti môže mať v pohode aj pol metra vody. Určite jej daj aspoň nejakých 20cm, aby mohla plávať, krm ju rybami, červami, slimákmi, pridávaj púpavu, prípadne čínsku kapustu, vyhodil sušené gamarusy, čisté mäso a ostanté prázdne krmivo. Je dobré urobiť pre ňu želatínu, kam dáš všetko potrebné. Samozrejmosť je UVB žiarovka, napr reptiglo 5, keď vyzdravie a bude mať správne chovné podmienky a potravu, bude stačiť obyčajná. Len to zmeň čo najskôr. Možno by bolo dobré skočiť k veterinárovi na injekciu vitamínov, aby sa z toho rýchlo dostala. Nevýhoda je blížiaca sa zima, keď prirodzene menej žerie. Ak jej však zohreješ vodu aspoň na 26-27°C mohlo by sa ju podariť rozožrať.
Túto zimu by som ju na tvojom mieste natvrdo zimovať nedával, mohlo by to byť pre ňu osudné.