Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nebezpečnost užovek?!

Dobrý den, chci se zeptat jestli může být pro člověka nějak nebezpečná užovka červená nebo některá z jejich forem. Kousla Vás už dospělá užovka? Může být chování těchto užovek nějak nebezpečné. Všude píšou, že ne. Ale chci se zeptat zkušených chovatelů?

jiste - jsou to nejnebezepcnejsi hadi s jakymi sem kdy manipuloval... Dokonce predci i zmiji utocnou... Na rozdil od ni totiz jdou okamzite po uchopeni po krcni tepne... Hezky je to videt napr. ve Winetouvi v Udoli smrti, nebo v mem oblibenem prirodpisnim filmu Hadi v letadle...

Doufam ze jste pochopil ze to byla ironie - bohuzel/nastesti tak vetsinou reaguju na "inteligentni" dotaz... Jsou to idealni hadi pro zacatecnika - ale to by ste vedel kdyby ste si kouknul napr. vlakna o uzovce cervene ( tera.poradna.net ) a nezakladal zbytecne nove...

pokud by se nechtěla pustit, což ony se většinou pustí, když jenom obranně kousnou a nechtějí sežrat ruku po tom, co si ji spletly s myší, tak pomůže dát hadovi do tlamky kapičku octa. Pustí se okamžitě.

jop, a taky Hydrodynastes gigas - i kdyz pokud vim tak ani 1 z tech 2 pripadu nelze posoudit na 100% - je mozne ze tam sehrala roli sekundarni infekce...

Jinak pro zadavatele puvodniho vlakna - opravdu si myslim ze kdyby jste si precetl ty odkazy co sem vam hodil na zacatku tak se na podobne nesmysli vubec neptate!!! V 17ti letech (navic jak tvrdite po zkusenosti s koralovkou) predpokladam ze umite nejen cist ale i pouzivat napr. strejdu googla a po precteni ostatnich prispevku vyse + za pouziti prumerne inteligence rozeznat ze si z vasi "hloupe" (napadaji me primerenejsi prirovnani, ale potom bych dostal ovoce) otazky delame srandu 3-[

"Je skutečně nepřeberné množství užovkovitých hadů (je jich dokonce většina) u kterých byla prokázána přítomnost jedové žlázy a schopnost tvorby toxinu. Pouze relativně malá část z nich má však navíc zuby uzpůsobené svoji stavbou k tomu, aby mohly vpravit toxin do těla oběti"
" Zdá se neuvěřitelné, že fungující jedovou žlázu má i množství tradičně naprosto "nejedovatých" užovek rodu Coluber,Coronella, Masticophis, Natrix,Ptyas,Rhabdophis,Thamnophis"
D.Hegner - Jedovatí hadi v přírodě a teráriích

on každý druh užovky je považován za nejedovatý nebo málo nebezpečný, většinou do té doby, než na jeho uštknutí zemře třeba herpetolog... pak se začne zkoumat složení jedu a zjistí se, že ta "užovka" je jedovatá jak sviňa.

no tak třeba ty Rhabdophisky samy o sobě nejsou jedovaté, ale využívají batrachotoxiny z kořisti, a ty jedovaté jsou. Pokousání Rhabdophiskou chycenou ve volné přírodě (nebo třeba čerstvý import) může mít i smrtelné následky. Chovem v lidské péči, kdy jsou krmené rybama ale toxicitu postupně ztrácejí. U coluberek atd je obecně známé, že jsou mírně toxické, u Ptyasů taky. Tam je to hodně o tom, jak moc se hadovi podaří kousnout a taky na individuální vnímavosti pokousaného. Tyhle druhy užovek mají jed obsažený i ve slinách. To mají třeba i užovky rodu Helicops. Sice mi po jejich kousancích nikdy nic nebylo, ale po shlédnutí fotografie s poměrně rozsáhlou nekrózou po pokousání Helicopsem publikovaná v jedné knize (myslím že to bylo v Reptiles and amphibians of the amazon)si na ně už dávám větší pozor :-)

MImochodem, na ifauně před časem někdo popisoval případ- cituji " Známého kousla Leptodeira septentrionalis (dospělá) do prstu a zakousala se. Musel být hospitalizován v nemocnici několik dnů a prst měl dost postižený nekrózou. Po celém incidentu říkal, že už by nikdy v životě nic podobného nechtěl zažít. Takže pokud dle toho mohu usuzovat, tak srovnatelné jako s normální intoxikací nějakých "slabších" Elapidae, Viperidae apod. Mě kousla v přírodě dospělá užovka Philothamnus battersbyi a natekla mi celá ruka a nechutně celá pěkně "štípala".