Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem LEGUAN

Čaute . Chcem sa spytať či by ste mi nemohli pomocť v jednej veci : Chcel by som leguanovi spraviť take menšie "odpočivadlo" no neviem s čoho a ako viem tu dať aj foto čo aj dam . Ďakujem za pomoc .

No ked som ho kupoval tak mi povedali že je to zatial celkom dobre . Možno na fotke sa zda male , mne sa v skutočnosti ani nezda a inak leguan je ešte prcek ma len kolo 40 cm . Ja si myslim že mu to bohate stači aspon na taky 1.5 roka . Moj nazor . No ja som vedel skor ako to zhotoviť čital som si tie veci tu na tejto stranke . Len všade piše že z polystirenu z montaznej peny atd . Len ja niesom velmi vynaliezavy typ a neviem si pomocť . Ako by som to tam zalepil , či to mam dať na šruby a potom nato nasunuť polystyren alebo či mam chytiť silikon a jednoducho prilepiť alebo sekundove lepidlo . Aj by som to tam prilepil len sa bojim či lego nato nskoči a to s nim jednoducho spadne a niečo sa mu stane , viem že ta vaha je mala ved je lahky ale všetko je možne . Toho sa bojim najviac . Tak preto sa pytam tuna . Dakujem vlemi pekne .

Lego 25 ma pravdu.Toto nie je vhodne terko pre leguana.Malo by byt určite vyššie.Takto leži dole pod tym obrovskym kvetinačom.Leguan sa rad vyhrieva hore vo vyške na konari alebo polici.Substrat vyhod-môže ti ho začat žrat a lepšie sa ti bude udržiavat čistota.Na policu aj pozadie sa vyprdni-zbytočne mu budeš uberat priestor.Kup tam aspon 2 uvb trubice Narvy,alebo Sera.Ten kvetinač vymen za menši a daj do toho menšiu žiarovku na ohrev. Konare inač rozlož až nemusiš dorabat policu.

Ještě ti poradím.Nedávej mu tam nic a ozvi se až budeš dělat terko nové a větší.A já si myslím že to bude za chvilku,protože Legoš v jednom a půl roce je už skoro metrový drobeček a ten se ti tam fakt nevleze.Tak zbírej informace jak udělat celé terárko.Ze stěnou problém není,bo si jí můžeš nechat udělat na míru.Polici je zbytečné tam dávat,když je terárko nízké.A jestli se náhodou přece jen rozhodneš pro polys.stěnu,tak ji rozhodně nelep sekundovým lepidlem a nedávej na ní nic podobného,nebo se ti polystyrén rozpustí.A to je nemilé:-D

No neviem vam asi rastu neak predčastne alebo som niečo zanedbal neviem . Ako pozeram na leguana žere toho až až . Aj ked v poslednom čase toho moc nežere a musim to donho pchať ručne a tak zožere . Neviem ešte sa chcem spytať či može byť problem pri leguanovi že ak nema vhodnu teplotu tak nerastie .? Viete žijem na myslim si dosť teplom mieste kde cele leto pražilo slnko tak som myslel že mi tu vyhrevnu lampu netreba po skončeni leta som ju tam dal . Kupil som si aj teplomer . Najdalej od tej vyhrevnej lampy piše teraz momentalne 26 stupnov vyššie to zatial nebolo ( žiarovka je 60 w). Mylsim že na vyhrevnom mieste by bolo aj tych 30 st . Myslite že je to vhodne alebo malo .?? A ešte sa chcem spytať či by ste nevedeli niečo o poškodeni oka .? Lego lieta všetko dobre len to oko ma trochu znervoznuje . Dlho ho už neotvara . Nevedeli by ste mi poradiť ako alebo čo s tym može byť .? Môže byť na niečo alergicky .? Mohol si ho nedajbože vypichnuť alebo niečo take .? Ďakujem za pomoc .

Čo ti na toto odpoviem? Velmi tažko viem niečo zosmolit...
Oko: mohlo sa mu stat všeličo-od urazu až po neaku špinku so substratu.Ked sa mu nan nepozrieš,neodfotiš-nikto ti nepovie.Liečenie zaleži podla rany,možno stači len vyplachnut očnou vodou.???
Velkost- maličky prcek mal po doneseni domov-11 cm telo + chvost,vo veku 2 rokov mal 17 cm telo,teraz vo veku 3 rokov ma niečo cez 30 cm.Každy rastie inač-zaleži od kondicie,genov po rodičoch,podmienkach,je vela rôznych faktorov,neda sa to zovšeobecnit.Takto rastli všetci moji 3 legovia zhruba rovnako a dokonca si myslim,že su aj z rovnakeho zdroja-tzn z dakej farmy dakde v pr...zahraniči.Ten stav v tej dobe aj zodpovedal ich kondicii... fuj.
Teplota- na vyhrevnom mieste by mal mat 35 st a viac,v spodnej časti terka 24 st,teplota na noc by dlhodobo nemala klesnut pod 20 st.Lego je teplo a svetlomilny jašter.K svojej pohode,rastu a všetkemu potrebuje dostatok svetla,Uvb lučov.To,že si ho cez leto piekol v sklenenom terku niekde za oknom nie je nič platne.Keby bol vo voliere a nefiltrovanom pobyte na slnku-to je niečo ine.
Ten substrat daj preč,vlastne ostatne som už pisal hore v predchadzajucom prispevku.

Diky johny . A prepač , že sa tak blbo spytam teraz ale čo mu mam dať na ten substrat .? Piesok je zly , lebo može vojsť do oka , tu koru može zožrať . No neviem . Čo poznam človeka čo ma leguana ( poznam ho osobne ) tak ten ma za substrat to iste a ako som videl leguana tak s tym nemal neaky problem no neviem . A inak ake by mali byť idealne velkosti terarka pre 43 cm prcka .?? Dakujem

Substrat žiadny,ak nemaš dospievajucu samicu.Ja poznam viacero ludi,čo maju legov a nikto z nich substrat nema.
http://www.reptile.cz/index.php/prirucky-k-chovu/l eguan-zeleny/leguan-zeleny-terarium
Terárium: Terárium pre leguána staviame orientované hlavne na výšku, leguány sú stromové jaštery. Na začiatok pri kúpe malého 30-40 cm prcka doporučujem menšie /120x100x80cm/. Skôr si na nás zvykne a nebude vo veľkom stratený a hlavne budeme mať dostatok času na prípravu veľkého terária.
Terárium je najvhodnejšie umiestnit čo najbližšie k oknu aby mal leguán dostatok denného svetla....atd

V jednom terku som mal hole sklo,v druhom linoleum a v terašom mam dlažbu.Leguany lozia dole len za učelom kupania, žrania,kadenia.Tu chvilu,čo polozia dole nemaju problem.Postavi sa na zadne nohy a jednoducho vyskoči..Substrat som mal len v kladisku,ale urobili si z neho wc,takže zatial nikde.

no moj kaka po konaroch to vadi .?? može mu to neako škodiť ak to nezoškrabem či nie.?? inak ten "bazen"stači taky 1-2 cm do hlbky.?? a žranie je vhodne.?? mrkva myslim činska kapusta a občas paradajka .. to posipem dajakym reptimineral H .. miunle som kupil granule IGUANA JUNIOR ktore mu nie velmi chutia skušal som mu ich davať zo začiatku žral mal to aj v pisku no potom to vyplul čiže to mu asi nebude chutiť.. neviem ..čo mu davaš ty.??

U mě to jsou květy a listy lichořeřišnice.. Dále pampelišky listy i květy, jetel ,jitrocel, listy kedlubne, mrkvovou nať, rukolu, polníček atd.. Se strouhaných zelenin je to okurek, cuketa, mrkev, celer a opět atd.. Můžeš aji ovoce ,ale zatím prckovy nedávej vůbec, max. 1-2 do měsíce. Johny ti poslal odkaz, tam to pročti.. U leguána je duležitá pestrá strava aby z každé te zeleniny (rostliny) dostal to co potřebuje..

Hlavnou zložkou potravy sú listy a listová zelenina: Listy a kvety púpavy, lucerka, ďatelina, skorocel, vika siata, hluchavka biela, žerucha, rukola, roketa, polníček, listy aj kvety ibišteku, pór, čakanka, listy kalerábu, mrkvová vňať, listy jahôd, malín, ostružín, viniča, ríbezle, moruše, kvety a listy všetkých ovocných stromov, ruže, muškáty, listy lipy, brezy.
V zimnom období,keď nie je dostatok prírodnej potravy kŕmime aj zeleninou: tekvica, cuketa, dyňa, zelená fazuľka, strúhaná mrkva, petržlen, paštrnák, červená repa, listy redkvičky, šalátová uhorka, paprika. Ovocím nekŕmime vôbec, iba ako spestrenie potravy, alebo mlsotu za odmenu. Do stravy môžeme tak 2x za 14 dní pridať pre spestrenie varenú neosolenú ryžu, pšeničné klíčky, mungo fazuľu, bezvaječné cestoviny. Na trhu boli aj kvalitné granulované krmivá na rastlinnej báze,ale sú čoraz menej dostupné, pri kúpe si treba dávať pozor na zloženie,lebo niektorí vyrobcovia pridávajú rôzne živočišne, najmä rybie prísady. Ja vôbec takéto krmivo nepoužívam.

Ďakujem .. A inak mam taky jeden napad .. ak by som kupil papraď dal ju do teraria a lego by ju mohol ohryzať .?? typujem že by vydržala take 2-3 mesiace ( poriadne velka paprad ) .. a vyšlo by ma to lacnejšie a aj pre lega myslim , počul som že im paprade velmi chutia tak neviem .. len neviem či to bude dobre v tom , že žrať vždycky to iste nie je asi najlepšim riešenim .. ja sa len pytam .. a aj to že je to rastlina ktora mu chuti tiež nie je iste .. len som to počul .. dakujem

Koukám že tu je diskuse na úrovni.:-)Já mám taky kachličky,s okem si zajdi na veterinu.Teplotu tam máš špatnou na výhřevném místě by měl mít od 35-45°C,a kapradinu tam nedávéj nebo skončí leguán na hřbitově.Bohužel nejsme tady asi žádní zvěrolékaři a tak třeba já se o zdravotním stavu moc nevykecávám a vždy valím k herpetologovi,je to nejrychlejší způsob.Jinak můj legoš má rok a 3měsíce a měří 63cm a váží 420g.Ale je to fakt různé:-).Akorát bych ještě chtěl trochu odporovat Johnymu13 ale jen v jedné věci.

Terárium je najvhodnejšie umiestnit čo najbližšie k oknu aby mal leguán dostatok denného svetla

Tak to by se nemělo dělat,protože by mohlo dojít k přehřátí terária a k přehřátí zvířete,které je stejně smrtelné jako podchlazení.Leguán se neumí potit,takže se nemůže schladit přirozeně.Ale trochu dál od okna terko dát můžeš,jen tak ať tam nepere slunko.Tak ať se chov daří:-D

Myslim si,že v terku je dost miest na schladenie lega..Lego sa sice nepoti,ale teplotu si vie regulovat .Ked maš dobre vetranie,nie je problem.Väčšina ludi nema sklenene terarka a daju sa použit aj žaluzie a rolety. ;-)Do terka mnou uvadzanych tozmerov ti vojde v pohode bazenik-napr mala detska vanička.Ked je legovi teplo,jednoducho sa ponori pod vodu a vydrži tak dlho.A to mu bohato stači.

To jo,ale jen že si neuvedl ty příklady jako teď.Někdo by si to mohl vyložit špatně a uvaří leguána.Když má v celém terárku kolem 27°C a ještě se do skleněného terárka opře slunko,tak tam může vzniknout takový hic,že mu nepomůže ani voda.Proto třeba nechápu lidi,kteří chovají lega v skleníku.Podle mě je to týrání zvířat.Nedávno jsem se byl u jednoho takového podívat,a legoš tam měl nedýchatelný vzduch a chudák pořád ležel pod deskou v domění že se ve stínu ochladí.

Tak mysliet na všetko-ozaj nie som až taky dokonaly....Aj mne ked je teplo,tak sa niekde schladim...Dopišem si na stranku-Ide doba oteplovania ,doporučujem zakomponovat do terka klimatizaciu ako pre niektore druhy horskych chameleonov. Ale maš pravdu,svet je stale plny podivnych ludi. ;-)