Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Acanthosaura capra

Ahoj,
minulý týden na burze na Ládví mě velmi zaujal trnoještěr kozí, já jsem spíše přes hady a v ještěrech se tolik nevyznam, vlastně skoro vůbec tak bych měla pár dotazů ohledně chovu. Máte někdo zkušenosti s tímto druhem? Něco jsem hledala na netu, ale moc toho není a hlavně když zadam trnojester kozí tak mi vyjede acanthosaura capra nebo armata a nevím tedy, který název je správný. Ale podle některých fotek se mi více líbíl armata, ale nevím jestli to byl opravdu on nebo jestli to není nějak zaměněné, protože na některých fotkách vypadají uplně stejne. Mě se moc líbí tento: http://calphotos.berkeley.edu/imgs/128x192/0000_00 00/0607/0454.jpeg tak bych chtěla vědet jestli je to teda capra nebo armata..Děkuji moc za rady

To bohužel nevím, nějaká Acanthosaura... Ale obecně, blbě se chovají, jou to ztresáci a chcípají a já osobně se domnívám, že jejich lovení v přírodě je jasná smrt téměř všch odchytů. Jinak občas se chovají ještě Bronchocely, kde se malilnko daří a pak Gonocephalové, ale také žádná sláva.

No, je to jak píše VH, bohužel. Kámoš kupoval capry, adultní pár, kde samice byla evidentně plná vajec. Několik, tuším asi 5 jich vykladla,ale pak zbytek zadržela, nejspíš právě kvůli stresu....Po pitvě z ní vyndal ještě asi dalších 5 nebo 6 vajec.Všechna vejce vypadala dobře po celou dobu inkubace, ale nakonec z toho myslím nebylo nic. Asi ne úplně vychytaný ink. podmínky. Škoda, no. Jsou to pěkný zvířata.

Jinak občas se chovají ještě Bronchocely, kde se malilnko daří a pak Gonocephalové, ale také žádná sláva.

dařej se dobře, pokud se získají včas a nezdevastované. A dobře se množí. ale chce to jim hned ze začátku zajistit vyhovující podmínky- tedy zarostlé pralesní terárko, dostatek úkrytů, tekoucí vodu a hlavně klid. Pokud to někdo dá do karantéňáku, odčerví je a bude je pořád prudit, tak zkápnou během pár dnů, to je jasné. jinak odchovová mláďata jsou skoro jak vousatky, pěkně otrslá.

dařej se dobře, pokud se získají včas a nezdevastované. A dobře se množí

no, tak tohle je myslim trochu nadnesene tvrzeni ;-), dobre se mnozi treba gutaty nebo kocinciny. Odchovu gonocefalu je jeste min jak safranu a cast z nich se nakonec stejne ukazou byt odchyty. Na to, kolik se jich dovezlo...zadna slava.

Pokud to někdo dá do karantéňáku, odčerví je a bude je pořád prudit, tak zkápnou během pár dnů, to je jasné.

Na tomhle se asi nikdy neshodnem. Jedna vec je drzet tahle zvirata v karantennim holo terarku na ubrouscich, a v karantennim terarku,ktere je pro tato zvirata vhodne zarizene (viz propriety z Tveho predchoziho prispevku). Odber trusu na rozbor neni (co se tyka stresovani zvirete)zas az takovy problem, pripadna lecba znamena vzit zvire 2x za 14 dni do ruky (v pripade, ze si zvirata berou zradlo z pinzety da se vpravit lecivo do krmeni). Jen s odstranovanim trusu si clovek musi dat vetsi praci. To ale nema podle meho nazoru se "zbytecnym prudenim" vubec nic spolecneho. Zrovna gonocefalove a akantosaury v sobe mivaji parazity, jejichz ne/pritomnost se po delsi dobe muze ukazat jako jeden z hlavnich faktoru preziti zvirete. Plicni cervi kteri se ve zvireti kumuluji a zpusobuji rozsahle infekce neslucitelne se zivotem, pomerne velke skrkavky, ktere ve vetsich mnozstvich perforuji strevo...oba paraziti, kteri pri vcasnem podchyceni nejsou vetsim problemem, pri zanedbani v omezenem prostoru teraria vsak mohou byt pro zvire fatalni. Dalsi z parazitu, kteri se v terariu nedokazou namnozit (kapilarie,spiruridi, tasemnice) mezi nimi pusobi uz jen jako neskodny "doplnek" cele paraziticke zoo.

Jj čekala jsem, že zareaguješ :-D a i jsem očekávala, jak :-). Rozhodně nezpochybňuji Tvé teorie :-), nicméně naše chovatelská praxe s těmito zvířaty je, jak jsem psala výše- pokud je člověk získá v přežitíschopném stavu, neodčervuje a neprudí, tak uhynou po letech jako spokojení důchodci a nechají po sobě plno (nezačerveného) potomstva. Zkušenosti odčervujících a odchytávajících jsou většinou opačné- tvrdí, že to jsou zvířata, která nedrží, popř. se nedají chovat. Popř., časem se jim, při dostatku trpělivosti, financí a hlavně zvířat podaří získat jedince, kteří přežijí a nastartují reprodukci (viz Hypsiluři). Já preferuji udržet konkrétní zvířata, která získám. a to se mi právě daří výše popsaným způsobem. Takže já z vlastních zkušeností doporučuji nezbavovat parazitů a do zvířete se nesejřit ;-)

vsak rikam, ze se neshodnem...zname se, ze :-)

Rozhodně nezpochybňuji Tvé teorie

no, oni to ani tak nejsou teorie, jako souhrn vysledku chovu ruznych lidi (vcetne importeru), co se o udrzeni, chov nebo odchov s ruznymi vysledky pokouseli a drive ci pozdeji mi nektera ze zvirat treba prinesli na pitvu.

časem se jim, při dostatku trpělivosti, financí a hlavně zvířat podaří získat jedince, kteří přežijí a nastartují reprodukci

no, uprimne - z dlouhodobeho hlediska na mne situace kolem akantosaur, gonocefalu a hypsiluru pusobi spise dojmem, ze: jak Ty rikas "zdevastovana" zvirata hynou zahy behem par dnu az tydnu (paraziti casto jsou pritomni ale v nijak fatalnim mnozstvi), po nich nasleduji jedinci, kteri jdou do rukou zacinajicim teraristum "mazlikarum" (kteri jim neposkytnou zakladni potreby, pripadne je stresuji kazdodennim "muchlovanim")a po nich (treba klidne po pul roce nebo dvou letech) umiraji prave ta zaparazitovana zvirata, ve kterych je cervu az hanba, protoze se za dobu chovu v terariu dochazelo k opakovanym superinfekcim. Pak uz opravdu jen zalezi na tom, jestli se do te doby zvirata staci rozmnozit nebo ne.
On je hlavne rozdil poridit vic zvirat, ve kterych se nejaky ten perspektivni par treba najde (a nebo taky ne)a nebo "pracovat" treba jen s jedinym parem, postarat se o to, aby dotycna zvirata do budoucna nebyla ohrozovana treba prave parazity a jejich dlouhodobejsi perspektivy tak zvysit na maximum. A kdyz uz jsi dala za priklad zrovna Hypsilury - nas spolecny znamy, ktery je odchoval patri zrovna k tem "odcervovacum", a jeho vysledna bilance uhyn/odchov presto neni vubec spatna, dokonce bych si troufla rict, ze je velice dobra...
A co tim vsim chci vlastne rict? Hlavne asi tolik, ze radit zacinajicim teraristum, kteri si poridi treba prave jen to jedno jedine zvire nebo treba par, aby parazity zvirat neresili a cekali, jestli je cervi casem zabijou nebo ne (kdyz ma clovek zrovna stastnou ruku a vybere dobre zvire) je nesmysl. Je mi jasne, ze rezim a kolobeh v tak rozsahlem chovu o jaky pecujes doma (radeji podotykam, ze to rozhodne nemyslim ve zlem)je prece jen o necem jinem nez chov "jedne pekne jesterky" v terarku ktere zdobi obyvak. Clovek k tem zviratum i jinak pristupuje a sleduje u nich jine priority. Ac to bude tezke - zkus si ted treba predstavit, ze mas jediny vysneny par akantosaur (a zadna jina zvirata), vis, ze pri kontrole trusu u veterinare u nich byli diagnostikovani paraziti a po nejake dobe, kdy se porad ne a ne mnozit zacnou zvirata pomalu nenapadne hubnout. Co udelas?
To je samozrejme jen recnicka otazka...;-)

To jsou prostě rozdílné zkušenosti, no :-)

radit zacinajicim teraristum

je pravda, že tyhle agamy rozhodně nejsou zvířata vhodná pro začínající teraristy, ale zase na 2 str. to s jejich "nechovatelností" není zdaleka tak horké, jak se běžně uvádí. Je to jenom o tom, poskytnout tomu zvířeti přesně to, co potřebuje k životu (což teda neplatí zdaleka jenom pro ně) a naopak se vyvarovat toho, co mu vadí.

Sice píšu trochu pozdě. Ale musím se vyjádřit k chovu trnoještěra kozího. Mám samici, kupovala jsem ji asi čtyřměsíční na burze na Ládví a byla to moje první zkušenost. A naprosto bez problémů ji chovám už asi pět let. Je v teráriu 120x120x60 spolu se samcem Gonocephalus chamaeleontinus. Má nádrž s vodou, někdy ani nevlhčím třeba 14 dní, žere obden šest až osum cvrčků podle velikosti, jednou týdně je vyválim ve vitamínu. Žádnej salát nechce ani vidět. Ochočení trvalo postupně tak dva roky. Teď se nechá vzít do ruky úplně bez problémů. Nikdy nebyla útočná, na rozdíl od jejího kamaráda. Dvakrát zdrhla, ale vždycky někde visela na zácloně nebo na ručníku. Jelikož nemám zájem o rozmnožování tak nemusím řešit ty věci okolo a tudíž jsem nikdy neměla problém s touto ještěřicí.

My měli armáty, lepidogastry a nějaký zatím neurčený druh, a žádné problémy s nima nebyly, pokud se sežene zvíře v odpovídající kondici, nezdevastované a s nezapadnutýma očima, tak to jsou celkem pohodové agamky, co se i dobře množej. Pokud se nezdevastovaní imporťáci dají do dobře zarostlého pralesního terárka s ne moc vysokou teplotou a hlavně s tekoucí vodou- ze začátku většinou neumí pít ze stojaté, tak se dají udržet dobře. Akorát jsou citlivější na stres, takže to fakt není zvíře na to, aby ho někdo 2x denně tahal z terárka a čochnil, ale naučí se během pár dnů, co se aklimatizujou žrát z ruky a i si na ni časem samy skočí. Ale nesměj se chytat násilím , cpát do nich různá odčervovadla atd. A uplně bez problémů se množí. akorát bohužel s oblibou kladou do vody. Navíc je trochu problém v tom, že se vozí směska různých druhů, co jsou často jenom samci, nebo tam jsou i samice, ale jiných druhů, řada jich ještě ani není určená a jsou si dost podobné, takže neni sranda spárovat zvířata, aby byla kompaktibilní.

Vidíš o odčervování jsem ani nevěděla a asi dobře tak. Aspoň jsem je nechala na pokoji. Jediný co mi poslední dobou dělá starosti je, že samice (trnoještěr kozí) trochu zdivočela při krmení a kouše do pinzety a tim si zraňuje tlamu. Takže jí asi budu zase krmit mimo terárium v lavoru, kde jí cvrčky rovnou házim a ona si je loví, akorát mi přišlo, že krmení z pinzety pro ni bylo míň stresové. Ale asi je to lepší, než zraněná tlama. Samec (gonocephalus) se zase spíš uklidnil a nerve mi z ruky s krmenim i pinzetu.

tak pokud máš tu agamku odchovovou, tak odčervovat ji by navíc asi bylo dost zbytečné. Pokud hryže do pinzety, tak je několik řešení- 1.natáhnout na pinzetu bužírku, sice se pak s tim člověk musí naučit zacházet, páč je to trochu jiné než bez futrálu, ale kousal se nezraní, 2.podávat přímo z ruky- pak když plazík kousne vedle, tak se taky nezraní :-D, 3.hodit cvrčky do kýble, kýbl nahnout a ukázat ještěrovi- pokud je dost oraženej, tak skočí do kýble sám a nažere se. Ale zase na 2str., pokud ti žere v tom lavoru, tak ji to asi zas tolik nestresuje.

ahoj capra ma kratší ostny na zadech armata je ma delší. acant. nataliae jsou barevnější a mají dlouhé ostny na zdech také. vůbec se nenech odradit od jejich chovu. pracovala jsem s nima a nejsou to na chov naročna zvířata. asi jako kočka. ale podívej se spíš po odchovech ty se dají lépe ochočit.

Zdravím. Nedávno jsem si koupil 2 páry těchto ůžasných ještrů. Koupil jsem je na burze od pána, který se dušoval že se jedná o jeho odchov a že se jich zbavuje jen kvůli prostoru.Prý byli spolu v relativně malém teráriu. A že v mém teráriu 50x50x140(šxdxv) (s UVB a 25W na výhřev větrání celý strop. a bazének s 8cm vody a 2x denně roseni) budou ůplně spokojení. Ovšem po vypuštění do terária se několik dní nehli ani nežrali. Nakonec se jedna samice začala aktivně hýbat a žrát ostatní nikoli. 2 pošli do týdne. Zůstal mi jeden samec který je úplně apatický má pořád zavřené oči a neloví. minulý týden mi vzal 3 cvrčky z pinzety od té doby nic zkoušel jsem šváby, holata, žížaly, zofobase, sarančata ale nic. ta samice je ůplný opak aktivní žravá a ten mi přijde že i hodně přibrala. Myslíte že jsem naletěl a koupil si import nebo je to u těchto ještěrů běžné? A pokud je to import mohla by být samice březí? smajlík Máte někdo tyto krasavce? díky za odpovědi

byla by fotka ubikace a zvířat? Ona odchovová zvířata jsou většinou salámisti, ale může se stát, že po přendání do jiné ubikace mohou ze začátku haprovat. U importů to je skoro pravidlo, pokud si někde zvyknou, tak neradi změny. Ono se jich zase pár teď nedávno přivezlo, takže bych to ale viděla spíš na import, protože těch lidí, co je tu odchovávají zas tolik není (ikdyž jsou). Samice být březí samozřejmě může, březí Acanthosaury jsou jak balón.

tekoucí přímo ne ale vydatně rosím 2x denně a také jim každé odpoledne kapu vodu z kapátka přímo do tlamy (stejně tak to dělám s chámeleony)... A ta samice vypadá tedy březí? A víte o někom kdo by měl odchovy? Dnes sem je viděl v praze na burze le myslím že to byly opět importy...

Sice to jde i bez tekoucí vody, pokud se naučí pít třeba z rozprašovače, ale nevidím důvod, proč to zbytečně pokoušet. Kapat acanthosaurám vodu do tlamy je podle mě celkem blbost a taky slušnej způsob jak je oddělat - obecně cpát se do nich co nejmíň. Malé čerpadlo stojí kolem 150, to není až taková investice. Rády se koupou, tak to ocení.

Samec nevypadá nejlíp, samice by březí být mohla, ale z fotek mi to jako jasná věc nepřijde.

Odchovy čas od času bývají, pokud se někomu podaří odinkubovat vejce po napářené samici z přírody nebo má štěstí a přinese si z importu kompatibilní zvířata. Mám dojem, že je nedávno někdo inzeroval na ifauně.

To, co bylo na burze byly importy. Obecně pokud to nejsou úplně mladá zvířata, tak je to import.

Jak máte udělané větrání v terárku? Z fotek to vypadá, že jen strop?

Já měl import pár asi dva a půl roku,bez tekoucí vody,jen s miskou vody a rosením...Byly tři snůšku,bohužel z nich nic nebylo,asi špatná inkubace.Při čtvrté padla samice,asi na vyčerpání...Tak jsem dal samce fuč...Ale třeba jsem měl jen kliku,takže za mě bezproblémový chov

Tak já je mám taky bez tekoucí vody, protože mě štvalo čerpadlo. Ony si při rosení skočí dovnitř. Ale asi není nutný to zbytečně pokoušet, když je člověk má chvíli a neví, co zvládnou a nezvládnou. Každopádně si stojím za tím, že kapat jim vodu do tlamy je dobrej způsob, jak je dostat do mrazáku.

já s nimi problémy taky neměla, ale pít ze stojaté vody nebo ze špricky se naučily až po čase, těsně po importu vyžadovaly, aby jim to teklo. Navíc se v tom vodopádu rády cachtaly. Ono pokud člověk pořídí čerstvé importy, tak jim holt než se stabilizují musí udělat pár ústupků. Holt to nejsou zvířata pro začátečníka, nebo pro někoho, komu chybí cit pro zvířata. Ale stabilizované jsou v pohodě...nám kladly jak slepice, ale bohužel rády do vody. Jinak snůšky se mi nikdy nepovedlo vylíhnout v inkubátoru, ale naopak když se nechaly v terárku, tak se vylíhla všechna mláďata. Akorát je pak nikdo nechtěl :-(

Zdravim mám samicku acanthosaura capra 7 měsíců 18cm i s ocasem ,a mám dotaz na krmení všude čtu ze mláďata maj jíst co nejvíc jiný menší druh treba i 6 cvrcku denně a prave proto se ptám jak je to s acanthosaurou žere mi tak obden 1 cvrcka a když chci dat po chvíli dalšího tak zavírá oči takze asi má dost ale neni to málo 1 cvrcek za 2 dny?

mužete mi nekdo poradit? nekdo kdo je chova jak krmi mlade? dekuji ... kdyz jim tam ty crvcky dam tak si tam chodi :D zaujme je jen kdyz ji dam pred cumak kdyz chce veme si 1 tak obden nekdy ani ne... mam ji 3-4 mesice driv jedla i 2 cvrcky nekdy nwm jestli je to v poradku ale tak kdyby chtel a jeste tak nebude zavirat oci ne? :)

zdravé Acanthosaury v dobrých podmínkách žerou jak mlejn, pokud takhle špatně žere, tak je v něčem bota...chybí podmínky chovu, nebo nejlépe fotka. Já krmim tak, že jim hodim do ubikace hrst hmyzu a ony si ho pochytají a sežerou. Pokud mi teda neskočí do kýblu s hmyzem a nežerou rovnou z něj, to taky rády dělají.