Je pravda, že srovnání jungle vs. desert jsem nikde neviděl, ale tajně jsem doufal, že výrobce alespoň rozliší mezi výrobkem pro zvířata na UVB méně náročná a náročnější. Nevím proč ke chameleonovi zrovna poušť??? (i když jak píšete zřejmě se jedná o stejné výrobky...to nemohu posoudit) Chameleonům se věnuji už celkem dlouho. Můžu vás ujistit, že na poledním slunci vydrží max. 2 minuty a naopak milují ranní a večerní sluníčko, které nemá již nemá takovou sílu. V přírodě se pohybují převážně v křoví a na stromech kde je UVB záření také filtrováno (nekde jsem četl, že dost podstatně). Vždyť na samotném http://www.uvguide.co.uk uvádí jako dostačující hodnotu pro chamíky někde kolem (30-40 mikroW/cm2)....vyšší expozice po delší časové období může být naopak kontraproduktivní. Samozřejmě také zavísí na UVI indexu resp. aktivní vlnové délce.
Také nevím proč kompakty fuj, fuj. Ano pro náročnější zvířata určitě, ale myslím, že zrovna u chameleónů jsou při vhodném umístění docela dobře použitelné. Já je tedy používám a zatím jse žádné problémy s nedovápněním a s tím spojenými problémy nazaregistroval. Naopak jsem viděl x-chamíků odvařených silnými UVB kompakty a výbojkami (včetně osobních zkušeností). Jak píšete alfou a omegou je vzdálenost ve které zdroj UVB nachází, ale i při relativně "bezpečné" vzdálenosti jsem u některých chovatelů zaznamenal problémy. Nehledě na to že začínající chovatel tyto informace pravděpodobně nemá.
a teď trochu off topic. Již delší dobu sleduji vaše příspěvky na toto téma zde na teraporadně. Sám se o tuto problematiku také zajímám (resp. byl jsem okolnostmi přinucen). Mám zde několik nejasností a protichůdných informací z různých zdrojů, které bych rád vyřešil....pokud by vám to nevadilo, tak emailem. Předem díky