Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon zavírá oči

Dobrý den mám velký problém, cham mi zavírá obě oči, přestal jíst takže se snažím krmit nasilně, přijde mi že už nemá tolik pevný stisk. Je mu pět měsíců, jako vitamíny používám Nutrimix (každý den obaluju-ted mu vecpu nasilne dva-tři cvrčky). Barvu má stále krásně zelenou,UV,rosil jsem dříve třikrát-4 denně (ted uz ne jelikož vim že to bylo moc),v terku má plno větviček,živou kytku Scheflera,substrát tararijni písek žlutý jemný, dehydratovan nemuže být jelikož když má žízeň pije z rozstřikovače. Poradíte prosím čím to může být? že by nedostatek vápníku? Dříve žral plno lučních cvrčků, od té doby co mu dávám ty kupované tak mi přijde že přestal jevit zájem o potravu, a krmení bylo obden. Poradíte? :-( Nechci o něj přijít..

Předmět Autor Datum
Máš nějakou UV lampu? Případně jakou? Trochu se tu diskutovalo, že některé lampy mají špatné záření…
VilemC 19.10.2010 17:55
VilemC
no mám Bright Sun UV Desert ,zdroj tepla si myslím že má kvalitní..
Denča 19.10.2010 18:35
Denča
desert=poušť!!:-/ .... okamžitě vypni a dej tam obyčejnou úsporku z obchodu. Jestli se chamík dá doh…
rr 20.10.2010 07:20
rr
desert=poušť!!:-/ 1. "desert" je jen obchodní označení, aby se mohlo prodávat víc typů lamp, buď v…
MadMike 20.10.2010 10:04
MadMike
Je pravda, že srovnání jungle vs. desert jsem nikde neviděl, ale tajně jsem doufal, že výrobce alesp…
rr 20.10.2010 11:37
rr
ale tajně jsem doufal, že výrobce alespoň rozliší mezi výrobkem pro zvířata na UVB méně náročná a ná…
MadMike 20.10.2010 13:29
MadMike
Jo teď koukám na to druhý fórum, že je to 50W výbojka - jako nemůžu nic tvrdit, já testoval jen jede…
MadMike 20.10.2010 14:37
MadMike
No v jemenu jsem bohužel nikdy nebyl :-), ale myslím, že i tam preferují chameleoni spíše zastíněné… poslední
rr 21.10.2010 07:53
rr

desert=poušť!!:-/

1. "desert" je jen obchodní označení, aby se mohlo prodávat víc typů lamp, buď v klidu :-), navíc poušť mi k chamíkovi sedí víc než džungle (narážím na to, že druhé lampy BS mají označení "jungle") - za předpokladu, že by lampa měla dobré hodnoty UV si myslím, že zrovna BS desert je k chamovi uplně super - při dodržení základních podmínek (UV kompakt - 3x fuj:-))

2. pokud se lampa umístí tak, aby byly v teráriu hodnoty UV obdobné přírodě a chamík má aspoň jedno stinné místo (což je snad samozřejmost v každém chovu), nemůže mít problémy s očima v důsledku přílišného množství UV

3. na druhou stranu za kvalitu těch lamp ručit nemůžu, vyrábějí se u čiňanů a pokavaď chamík sedí pod UV indexem víc než řekněme 12, tak to samozřejmě může být problém, já už jsem je poměrně dlouho neměl v rukách, takže o nějakých aktuálních seriích nic nevim - takže netvrdím, že nemáš pravdu v tom, že ta lampa nemusí mít OK hodnoty UV

okamžitě vypni a dej tam obyčejnou úsporku z obchodu

Obyčejná úsporka z obchodu, resp. kvalita použitého fosforu lampy může tomu chamíkovi ty oči zničit taky. Dal bych si fakt hodně velkej pozor jakou "obyčejnou úsporku z obchodu" bych tam dal. Radši stovku připlatit a koupit nějakej Osram, Phillips (ono je to taky čína, ale snad si tu kvalitu víc hlídaj), ale proč nedopřát chamíkovi (za předpokladu, že ta BS je v pohodě s UV) kvalitní osvětlení, místo nějakých trapných kompaktů.

Pro zadavatele: jak vysoko nad chamem tu lampu máte? je to novej kus? má se kam schovat před tím světlem? - má ještě nějaké další vyhřívací místo nebo jen pod tou výbojkou?

edit> cham, chamík= jemenák, aby nedošlo k mýlce. sorry.

Je pravda, že srovnání jungle vs. desert jsem nikde neviděl, ale tajně jsem doufal, že výrobce alespoň rozliší mezi výrobkem pro zvířata na UVB méně náročná a náročnější.:-( Nevím proč ke chameleonovi zrovna poušť??? (i když jak píšete zřejmě se jedná o stejné výrobky...to nemohu posoudit) Chameleonům se věnuji už celkem dlouho. Můžu vás ujistit, že na poledním slunci vydrží max. 2 minuty a naopak milují ranní a večerní sluníčko, které nemá již nemá takovou sílu. V přírodě se pohybují převážně v křoví a na stromech kde je UVB záření také filtrováno (nekde jsem četl, že dost podstatně). Vždyť na samotném www.uvguide.co.uk uvádí jako dostačující hodnotu pro chamíky někde kolem (30-40 mikroW/cm2)....vyšší expozice po delší časové období může být naopak kontraproduktivní. Samozřejmě také zavísí na UVI indexu resp. aktivní vlnové délce.
Také nevím proč kompakty fuj, fuj. Ano pro náročnější zvířata určitě, ale myslím, že zrovna u chameleónů jsou při vhodném umístění docela dobře použitelné. Já je tedy používám a zatím jse žádné problémy s nedovápněním a s tím spojenými problémy nazaregistroval. Naopak jsem viděl x-chamíků odvařených silnými UVB kompakty a výbojkami (včetně osobních zkušeností). Jak píšete alfou a omegou je vzdálenost ve které zdroj UVB nachází, ale i při relativně "bezpečné" vzdálenosti jsem u některých chovatelů zaznamenal problémy. Nehledě na to že začínající chovatel tyto informace pravděpodobně nemá.

a teď trochu off topic. Již delší dobu sleduji vaše příspěvky na toto téma zde na teraporadně. Sám se o tuto problematiku také zajímám (resp. byl jsem okolnostmi přinucen). Mám zde několik nejasností a protichůdných informací z různých zdrojů, které bych rád vyřešil....pokud by vám to nevadilo, tak emailem. Předem díky

ale tajně jsem doufal, že výrobce alespoň rozliší mezi výrobkem pro zvířata na UVB méně náročná a náročnější.

Špatně jsem se vyjádřil, to se omlouvám - výbojky typu "jungle" mají rozhodně snížený výdej UV oproti desert - to ano. Tam jde spíš o barvu světla, kterou dle výrobce upřednostňují zvířata z pouštních a lesních oblastí (6000K u Desertu, 4000K u junglu) - což si myslím, že není tak uplně pravda (částečně jistě ano, ale to je na delší diskusi). Sorry za dezinformaci.

Nevím proč ke chameleonovi zrovna poušť???

Proto jsem nakonec dopsal, že mluvím o jemeňácích - jasně uplná poušť to není, ale má to k ní rozhodně blíž než k jungli :-) a Jemenský slunce bude mít grády, nejen v poledne.

Můžu vás ujistit, že na poledním slunci vydrží max. 2 minuty a naopak milují ranní a večerní sluníčko, které nemá již nemá takovou sílu

Ano s tím samozřejmě souhlasím, to platí snad pro většinu druhů a nic jiného ani netvrdím.

Vždyť na samotném www.uvguide.co.uk uvádí jako dostačující hodnotu pro chamíky někde kolem (30-40 mikroW/cm2)....vyšší expozice po delší časové období může být naopak kontraproduktivní.

Jasně, ale zase je potřeba (dle mýho) dělat rozdíl mezi pardalisem, kterej je spíš lesní (kdyžtak mě prosím oprav, v chamících se zas tak nevyznám) a o kterým je řeč na uvguide a jemenem, kterej přeci jen sídlí ve vyprahlejších a sluncem exponovanějších lokalitách.
Druhá věc - uváděná dostačující hodnota je hodnota, při které zvíře netrpí MBD a hodnota, při které je zvíře osvětlováno 12 hodin denně, ale není to hodnota, při které se zvíře zcela přirozeně vyvíjí jako v přírodě - resp. není to hodnota, která by vyjadřovala absolutní optimum pro to zvíře. Optimum asi nikdo totiž neví :( v tomhle výzkum zaostává, jediná možnost je porovnávat výsledky 25(OH)D3 z krve chamíků z přírody a chamíků chovaných pod umělými zdoji UV. Nejen chamíků, ale i ostatních zvířat.

....vyšší expozice po delší časové období může být naopak kontraproduktivní.

Zcela jistě ano, proto je samozřejmě velmi důležité, aby si zvíře mohlo samo regulovat jak vdálenost, tak délku osvitu, ale samo o sobě se UVečkem "nepředávkuje".
Nicméně samozřejmě můžu jen souhlasit s tím, že chamíci, (podle mě díky své hodně tenké kůži) nevyžadují vysoké hodnoty UV a pokud je ta lampa blízko ke zvířeti, které ještě ke všemu nemá možnost se před zdrojem schovat popř. se vyhřát i pod ne-uv zdrojem, může silný UV zdroj nadělat více škody, než užitku.
Ono to může být klidně i tím (u jemenů) že za tu dobu co jsou u nás generace chamů chovány spíš jako podzemní krysy než sluncemilná denní zvířata, jsou už tak zdegenerovaní, že leknou i z kvalitní baterky :-)

Také nevím proč kompakty fuj, fuj.

Na to Vám můžu říct jen jedno - vezměte si luxmetr, změřte intenzitu kompaktu v teráriu, pak vylezte před dům a změřte si intenzitu slunce :-). Jasně, jsou už i kompakty s poměrně dobrým spektrem 60 a více wattů (teď už nemluvím o UV kompaktech), ty si ale zase nikdo nekoupí kvůli ceně. Samoz jiná věc je použití kompaktů tam, kde prostě nelze použít nic lepšího - odchovny, pidi zvířata v pidi terárkách apod.
Já jsem trochu ovlivněnej tím, že chovám spíš střední až velký ještěry, takže je třeba mě brát v tomto i trochu s rezervou.

Mám zde několik nejasností a protichůdných informací z různých zdrojů, které bych rád vyřešil....pokud by vám to nevadilo, tak emailem.

není problém, mail mám v profilu

Jo teď koukám na to druhý fórum, že je to 50W výbojka - jako nemůžu nic tvrdit, já testoval jen jeden kousek (a ten byl otřes:-)), ale jedna nejmenovaná kolegyně z GB u nich měřila obrovskej nepoměr mezi UVB/UVI - mohl by to být problém. Bylo by potřeba tu lampu změřit - jinak netvrdím nic.

No v jemenu jsem bohužel nikdy nebyl :-), ale myslím, že i tam preferují chameleoni spíše zastíněné lokality. Je taky fakt, že většina druhů chameleónů se pohybuje v křovinatém nebo lesnatém prostředí a tam jsou hodnoty UVB opravdu značně filtrovány, takže mají v tomto směru asi citlivější kůži(a také zrak). Jak jsem psal...někde jsem četl i konkrétní hodnoty naměřené v listnatém lese, ale bohužel si za boha nemohu vzpomenout kde. Tím samozřejmě netvrdím, že si chameleóni nezaslouží kvalitní zdroj UVB a hlavně světla. Když někdy vidím v jakých doslova tmavých kopkách někteří chameleóny chovají, tak je mi smutno.:.( Nutná je ale osvěta...tzn. aby si dotyčný uvědomil, proč tam tu lampu má, jaké hodnoty UVB/UVI zhruba emituje, jaké jsou potřeby konkrétně jeho zvířete a v jaké vzdálenosti má zdroj umístit aby spíše neublížil. Proto mě docela mrzí rady na teraristických webech typu pořiď si kvalitní zdroj UVB. Bez ohledu na to pro jaké zvíře a bez dalšího vysvětlení. To je podle mne špatně. Chovatel může v dobré víře koupit nějakou výbojku, umístit ji pár cm od zvířete a je vymalováno. Konkrétně u chameleonu určitě. Možná je můj názor na "lepší" zdroje ovlivněn i osobní špatnou zkušeností a částečně také tím, že jsem se během chovatelské praxe setkal s několika případy kdy "kvalitní zdroje" napáchaly více škody než užitku. Mezi námi kolik zdrojů UVB (včetně kompaktů) nemělo v průběhu své přítomnosti na trhu nějaký problém?

Ale abychom nezakecali původní problém ;-) Opravdu bych nyní doporučil stávající zdroj UVB vypnout a nahradit nějakým kvalitním zdrojem světla, např zmiňovaný osram. Pokud problémy neustanou, tak je pravděpodobně chyba jinde.

Děkuji za email a vaší ochotu. Přes chameleoinfoweb mi to došlo. Dám to v hlavě nějak dohromady a určitě napíšu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru