Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem je vyluh z bezu jedovaty?

bohuzel mi bez zjevne priciny umrel 2-lety leguan,cele leto jsem ho mela ve venkovni voliere 2x2m ,krmen byl pampelisky a veskera trava.nez jsem ho dala domu do jeho teraria,tak jsem mu vymenovala vetve a jedna vetev byla z cerneho bezu,pod ni jsem i dala nadobu na koupani,jenomze asi jak k ni lezl tak drapama ohobloval tu kuru a ta napadala do te nadoby,tam se zrejme nekolik dni louhovala a leguan s teto vody pak pil,nekolik dni nato prestal prijimat potravu,nahrivat se,a lezel na zemi v chladu. po par pokusech ,kdy jsem se ho snazila davat pod lampu,stejne odmital a po tech par dnech umrel,je mozne ze by byl tento vyluh z bezu pro nej jedovaty?

za prvé bezinkový likér je zadravej

Nesmi se to s nim ale uplne prehnat, znam lidi, co se jeho hojnym kazdodennim, dlouhodobym uzivanim lehce priotravili...
Taky mam pocit, ze jsem kdysi zaslechla nejake spekulace o jedovatosti vetvi pro okrasne ptactvo...
Popisovany zpusob otravy u leguana mi ale prijde trochu nepravdepodobny...ale kdo vi...

Bez by jedovatý být neměl.Snad jediné větve které se nemají dávat do terária je z akátu.Ale docela mě zaskočilo,že si mu neměnila vodu.Voda se mění každý den,a někdy i několikrát.V případě úmrtí by si mohla nechat udělat pitvu,aby jsme se všichni poučily.Docela by mě to zajímalo.Mohlo to být úplně něco jiného.Třeba ho dostali paraziti.Nebo ti nějak venku nachladl.Jinak upřímnou soustrast.Dvouletý leguán hodně přiroste k srdci:.(

krmen byl pampelisky a veskera trava

To taky je dost důležité.Veškerá tráva je široký pojem,a místo kde byla natrhána taky.A ještě jeden dodatek.Piš prosím s háčky a čárkami.Nepíšeš SMS.:-D

Snad jediné větve které se nemají dávat do terária je z akátu.Ale docela mě zaskočilo,že si mu neměnila vodu.Voda se mění každý den,a někdy i několikrát

Větve z akátu občas někam použiju, teda lépe řečeno spíš suché "kmeny" kolem 10cm a nikdy žádnej problém, ale souhlasim, že toxiny obsahuje, ale aby to něco udělal, tak by se zvíře muselo kůry (větví) opravdu nacpat, pomatuju si, že známá takhle málem přišla o koně.
Ad vody, chtěl bych tě vidět, jak každý den měníš vodu v bazénu obsahujíc 50, 100 i více litrů vody.

uro:-D
Větve z akátu občas někam použiju, teda lépe řečeno spíš suché "kmeny" kolem 10cm a nikdy žádnej problém, ale souhlasim, že toxiny obsahuje, ale aby to něco udělal, tak by se zvíře muselo kůry (větví) opravdu nacpat, pomatuju si, že známá takhle málem přišla o koně.

akát je těžkej toxi:x:,ale je tam pověstné ale...
do beden a do udírny vždy bez kůry jinak dopadnou klobásy nic moc.
a.d."chlupatý benzín":-)&akát ....story znám,tuto nejni žádná sranda...proto ho ranči"Break of Hearts" nikde nenajdeš ,max.udírna a kotel.

Ad vody, chtěl bych tě vidět, jak každý den měníš vodu v bazénu obsahujíc 50, 100 i více litrů vody

.Tak sory,ale leguán není kůň,a proto nemám nádrž na 100L.:-)Ve 100Litrech se nekoupu ani já.Ještě jsem ani neviděl chovatele a ani neslyšel o tom aby měli pro lega 100litrovou nádrž.Velká nádrž má být,ale nemusí být hluboká.Jenom tak ať se může osvěžit a napít.Jestli ty tam máš takovou vanu,tak gratuluji,ale ta údržba musí být hrozná.To věřím.Ale měnit se to musí,bo leguán sere rád do vody:-D.Nevím jak by to bylo příjemné tobě napít se ze žumpy.:-/

zdar:-D
z bezinek se dělá kde co :-) a většinou je to v"plný"palbě at se to týká květu i plodu,recepisů je no "babakuk" tutu je polovic "habaděje"
jabuloTaky mam pocit, ze jsem kdysi zaslechla nejake spekulace o jedovatosti vetvi pro okrasne ptactvo...tak to jsi jani pouslouchala špatně,tam to bylo o vrbě.:-)
ale k té otravě:celý je to divný...z bezinek mi to přijde těžce nad normál.

jabuloTaky mam pocit, ze jsem kdysi zaslechla nejake spekulace o jedovatosti vetvi pro okrasne ptactvo...tak to jsi jani pouslouchala špatně,tam to bylo o vrbě.

ne, tady jsem si jista. Slo o cerny bez. Pamatuju se, ze se tam resil obrovsky rozdil v obsahu toxickych latek v plodech a v kure (nebo spis lyku)a navic i rozdily v obsahu tech latek behem roku. Navic se ten problem tusim tykal jen nejake vybrane skupiny papousku, kterym se davaly bezove vetve na okus, jine druhy papouchu problem nemely....treba to je i nekde na netu a nekdo to najde...
Jo, a bezinkovou limonadu z kvetu i vino z plodu piju taky a ziju...

mně před asi 25lety po černém bezu vychcípala morčata a králíci, po tom, co jim otec zkrmil pořezané bezové větve. Veterinář mi na to řekl, že černý bez je komplet jedovatý včetně líka, dřeva a listí, kromě květů a plodů které prý jedovaté nejsou. Takže ho od té doby nepoužívám, ani větve. Naproti tomu vrbu používám běžně, jak větve na okus tak listí, jak u drobných savců tak i u plazů. S těma problém nikdy nebyl a zvířata je ráda.

pardon,nejsem teda zvykla psat s háčky a tak,to je na dlouho pak...pak me napada varianta prochlazeni z venku,zbirala jsem ho tak nak tesne,kdy bylo venku 15 stupnu no.pak mozna varianta parazitu ale to leda z nakych ptaku vokolo,co litali u voliery,je totiz jen castecne zastresena.jako nakou pitvu delat nebudu,na to jednoduse nemam...apak jeste k tomu krmeni,travou myslim ty pampelky,jatelinka,jitrocel,takova ta lucni smes,pak listy maliniku a tak...trhano v pannenske prirode kraj vysocina....takze zadny okraj silnice a pod.takze mozna to prochladnuti,jen tedy nevim,co se vlastne s prochladnutym leguanem deje,jen podotykam ze chudak umrel az tak mesic po tom co jsem ho donesla dom...jinak potom nevim...

No tak to je zajímavé.Na vysočině musí být každý zdravý.Ale těch 15°je teda dost málo.Ale nevím jak se to podchlazení projevuje,jen vím že na to může umřít.Vystavení leguána,byť krátce teplotě 7° je smrtelné,a těch patnáct není o moc líp.Já z legošem ven nechodím jek je míň jak 22°.Pro jistotu:-).A s tou pitvou to chápu,stejně mu to život nevrátí.Já jen že kdybys byla movitější,tak by jsme se mohly poučit.A zadarmo.:-D

jen podotykam ze chudak umrel az tak mesic po tom co jsem ho donesla dom

A to jako za měsíc nešlo dojít na veterinu? Beru, že se to neprojevilo asi hned, ale minimálně 14 dní, jste na veterináře čas měli. Standardní pitva byla kolem 500,- včetně parazitů, ale těžko říct kolik to je teď, tohle je cena pár let zpět a aspoň víte co se stalo, tedy možná se to dozvíte.

on nebyl nemocny jako mesic,ale az mesic po preneseni umrel,ta podivna nemoc probihala par dni.kdyby to bylo z prochladnuti tak by snad umrel hned ne?on byl do posledni chvile cilej,pokavad si nenaskrabal bezovou kuru do vody,pak se asi napil maceratu a bylo zadelano,jinak si to nedovedu vysvetlit,bylo to takove vsechno rychle...ale ja ji porad rikam "on" ale byla to samicka,prave dvouleta,tak me napada dalsi varianta-praskly folikuly.ale to uz by musela byt naka ta pitva.

baza sama o sebe jedovatá nieje,ovšem obsahuje látky,ktoré výrazne spomalujú činnosť srdca a krvného obehu všeobecne,takže u citlivo reagujúcich živočíchov môže v určitej koncentrácii spôsobiť rapídny pád krvného tlaku pod kritickú hladinu......bacha na krížence s bazou chabzdovou a samu bazu chabzdovú-tá sa často ani nepovažuje za samostatný druh ,ktoré sú nepoužitelné na konzumné účely a sú preukázatelne toxické a výťažky z nich smú byť medicínsky používané výlučne pod stálym lekárskym dohladom-je to účinný liek na migrenozne,reumatické a neurologické stavy a zápaly močových ciest a mechúra....

Bezová kůra (Sambucus nigra) je pěkný svinstvo - obsahuje toxický glykosid sambucinigrin a rutin, alkaloid sambucin, nějaký další alkaloidy, třísloviny (ty jsou ale skoro ve všem) a prej dost agresivní pryskyřice - u lidí se intoxikace projevuje nechutenstvím, dávením, zvracením. Na netu se toho dá dohledat hafo.
Ale výluh při pokojovce (jestli jsem dobře četl) nevim... je možný že to bylo i začervením nebo kombinace. Fakt těžko říct, ale jestli to pil hodně, dobře mu z toho nemuselo být.
Jinak já větve z bezu v terárkách používal a musím zaklepat, všechno pohodě.