Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podmienky chovu jedovatých hadov

Zdravím,
vedel by mi prosím niekto povedať, či jestvujú nejaké predpisy týkajúce sa chovu jedovatých hadov? Zaujímajú ma hlavne podmienky bezpečnosti chovu, pravidlá chovu (pohyb a najmä bezpečnosť pohybu v chovných priestoroch - napr. dvojité dvere???, hlásenie vstupu do priestoru s jedovatými hadmi??? -))) ). Ak takéto čosi jestvuje, kde by som našiel zdroj informácií?.
Nebojte sa, nechcem hady chovať, píšem poviedky a knižky a chcem napísať príbeh, ktorý sa okrajovo bude týkať tejto tématiky - len tam nechcem mať napísané nezmysly... Vďaka. DD

U nás je vyžadováno/doporučováno mít na chov jedovatých hadů samostatnou místnost nebo alespoň (to bezpodmínečně) uzamykatelná terária (samozřejmě terária by měla splňovat nějaké ty parametry - rozměry - dle doporučení ÚKOZ, která jsou brána na zřetel KVS při kontrolách chovů zvířat vyžadujících zvláštní péči). Další pravidla mají nastavena jednotliví chovatele dle "svého metru", většinou, co já vím mají tu samostatnou místnost, do které nemá nikdo jiný bez jejich vědomí přístup. Někteří vyžadují při vstupu do chovné místnosti zaklepání a až po kladné odezvě může dotyčný vstoupit (může to být vcelku užitečné, není moc příjemné, když se Vám třeba vysmekne kobra z háku a do toho Vám tam vběhnou ratolesti...). Ale to už jsou soukromá (nezávazná) pravidla.

Vďaka krokodýl, niečo v tomto duchu som si predstavoval, že mi niekto odpovie.
Čiže neexistuje nijaký presný predpis týkajúci sa bezpečnosti. Čiže žiadna evidencia o tom, kto každý má od uzamykateľných terárií k dispozícii kľúče, kto kedy tie kľúče prebral a použil, kde sú kľúče uložené a pod... Napríklad - má to byť miestnosť bez okien či je to jedno?

Čiže neexistuje nijaký presný predpis týkajúci sa bezpečnosti

prave naopak - ten predpis existuje a Johny ti ho uz napsal vyse... Navic je jisty rozdil mezi vyhlaskama a zakonama v CR a na SK... Predpokladam ze si ze Slovenska a jedaky planujes mit taky na SK... Tudiz je ten odkaz od Johnyho pro tebe ZAKLADEM...
Navic se toho tyce vice veci - zejmena zakon o veterinarnej starostlivosti a vyhlasky s nim souvisejici - projed google a nebo se zeptej na mistni veterinarni sprave. Co je dulezite vedet - na SK si obce a mesta chov jedaku resi jeste svymi vlastnimi vyhlaskami = ne ve vsech je to povolene, nekde potrebujes souhlas od sousedu, jinde staci jen oznamovaci povinnost = budes si muset vybavit vynimku na mistnim urade - tam by ti take meli zdelit dalsi podrobnosti...

Ze sve vlastni zkusenosti - par krat si me zvali na kontroly v BA a okoli - mistnost musi byt oddelena od zbytku bytu, dvere uzamykatelne (pokud jsou v domacnosti neplnolete/nesvepravne osoby tak by klice meli byt mimo jejich dosah - ma to svou logiku), vsecky okna v chovne mistnosti musi mit pevnou sitovinu (nejen vetraci). Vsechny teraria musi zodpovidat predepsanym velikostem, musi mit odpovidajici vybaveni + hygienu a musi byt zabezepecena proti svevolnemu uniku chovancu = zamek... Taky se kontrolovalo vybaveni na manipulaci - hacek z drateneho raminka na saty zrovna moc duveryhodne nepusobi... Vyrizene papiry jsou samozrejmosti...

Ty prkotiny typu: mit nahlaseno kde a kdy budou klice uredniky z veteriny, ochranare ani policajty nezajimaji... Pokud se nestane nejaky pruser - to se dou pretrhnout a resi blbosti - nicmene tohle zadna vyhlaska neresi a je jen na tve inteligneci zdali to bude OK...

BTW - predpoladam ze vek nad 18 mas...

ďakujem boa.constrictor
Vyhlášku, na ktorú ma upozornil Johny som poznal ešte než som založil túto tému diskusie. V tejto vyhláške je len zopár všeobecných viet o bezpečnosti chovu (všeobecne) nebezpečných zvierat a tabuľka zoohygienických/ustajňovacích parametrov vyžadovaných u jednotlivych nebezpečných zvierat. Mňa nezaujímajú nebezpečné uzvieratá všeobecne, ale špeciálne jedovaté hady.
Ale chyba je asi vo mne - nesprávne som formuloval, to čo vlastne hľadám. Správne som sa mal opýtať, či existujú zákonom, vyhláškou stanovené PREVÁDZKOVÉ pokyny pre chovné zariadenia jedovytých hadov a také niečo asi nejestvuje. Vďaka všetkým, kto sa mi snažil pomôcť.

Mňa nezaujímajú nebezpečné uzvieratá všeobecne, ale špeciálne jedovaté hady.

zadny zakon ani vyhlaska jedovate hady specificky nevyclenuje - vse je v ramci kategorie nebezepcne zvirata - na SK i v CR... Rozdil muze byt jen u tech mistnich samosprav a jejich vlastnich narizenich - takze si to zjisti ve tvem bydlisti, nebo lepe receno v miste kde je budes mit (nemusi to byt totez)...

PREVÁDZKOVÉ pokyny pre chovné zariadenia jedovytých hadov a také niečo asi nejestvuje

jestvuje - dyt sem ti to napsal - jen z hlavy ted nevim to cislo a za 2 min prcham domu...

good luck