

Rostliny do akvaterária
Ahoj prosím vás můžete mi poradit jaké rostliny do akvaterária budu stavět pro Žebrovníka Walttuv.
Předem dik za rady
Ahoj prosím vás můžete mi poradit jaké rostliny do akvaterária budu stavět pro Žebrovníka Walttuv.
Předem dik za rady
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
cokoliv co neni treba zahrabat do substratu... javsky mech, vodni mor a pod...
Jo to vím co do vody ,ale co dát na souš potřebuji něco co může mít kořeny ve vodě atak ale dik za radu.
scindapsus
jinak muzes tam dat jakoukoliv vylhkomilnesji kytku - kvetinac muzes izolovat od zbytku substratu a zamaskovat... Nevim jak to budes mit vyreseno (resp jak planujes vyresit sous/voda)
Měl jsem na mysli něco co bi mělo kořeny pod vodou a zbytek na souši ale asi nic takového neexistuje.
Jasně, že existuje, zkus hodit do vyhledávače na googlu nebo jinde bahenní rostliny a uvidíš, co jich je.
jop, krokodyl me predbehl
Můžeš tam mít různý druhy voděnek, nebo již zmíněné druhy Scindapsus, nebo možná zelenec Chlorophytum, já osobně měl v akvateráriu i Monsteru - měla kořeny ve vodě a šla krásně..
Tu souš radši ne moc velkou, ven z vody asi moc nepolezou. Jinak já mám jenom akvarijní rostliny, osvědčily se mi anubiasy, které se přivážou na kámen nebo kmen a některé rostou nad hladinu, a kryptokoryny, drží dobře ve štěrku.
Kludne mangrove.
mangrove mu u žebrovníka nepůjdou, ty chtějí hodně teplo. Já měla konkrétně u žebrovníků emerzní jávský mech, Mikrosorium a Spathiphyllum, a všechno šlo pěkně.
Tak tak - mangrove potřebují hodně světla, teplo a hodně prostoru...to se k žebrovníkum vůbec nehodí.
Dik moc hoši
Z těch netropických mě napadl třeba náš ďáblík bahenní (Calla pallustris) popř jiné druhy rodu calla, nějaké puškvorce, orobince, kosatec žlutý (ale ty i v nejmenších formách dorostou metr do výšky)s kořeny ve vodě se dá pěstovat určitě i spusta filodendronů, které by trochu nižšá teploty snést mohly, ale zasadit žebrovníkovi do nádrže rostliny z jihoamerických deštných lesů je asi jak pěst na oko. Jo ještě třeba vachta nebo prustka...dá se vymyslet
tuzemské rostliny jako vachta, ďáblíky byly ozkoušené, v kultuře v teráriu blbě rostou a nepřežívají zimu. Ophiopogony fungovaly dobře, ale pomalu rostou, orobince v teráriu nefungujou a jsou velké, s filodendronama platí totéž co se spatyphilama- je to jižní amerika. Pokud chceš zařizovat bitopně akvaterárium včetně rostlinstva, tak u subtropů a mírného pásu to je docela problém, tyhle rostliny jsou podstatně náročnější na klima než ty tropické ( a některé subtropické), které v kultuře v teráriu rostou dobře. Pokud ale nejde o biotopně zařízené tera, tak tam v pohodě jdou ty scindapsy, ficus pumila, solerolia, spathyphylla atd. Jinak teda co jsme nacházeli zjara žebrovníky v přírodě, tak tam byly travnato-kamenitý břehy s trávou a trsy ostřic, výš na březích borovice.
Asi tak, vykašlal bych se na tak nějak celkem nesmyslné tropické kombinace a dal bych nějaké akva rostlinstvo do vody a plovoucí na hladině a když mocí mermo něco na břeh, tak maximálně jen nějaký ten travní drn, když by odešel, tak se prostě snadno vymění a bude to vypadat víceméně přirozeně. Akorát ty borovice bych tam asi nedával
.
Kolega s odpovědí výše má asi pravdu, mé zkušenosti s těmito rostlinami jsou pouze s jezírka. Faktem je, že v bytě se udržuje nízká teplota špatně a je lehčí pěstovat/chovat teplomilné rostliny/živočichy a přitápět jim než udržovat dostatečně chladné prostředí těm opravdu chladnomilným, dle mého názoru to platí zejména u rostlin (hlavně v souvislosti s nedostatkem světla přes zimu). Přikláněl bych se tedy k tomu Scindapsu, ten se chytí všude a roste jako divý...