Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Veľhad kráľovský - problém s okom?

Zdravím vás, dnes som si na hadici všimla že má "pokrivené očka" - vyzerá to tak, ako keby mala preliačenú blanku na oku. Nafotiť sa to nedá. Okom normálne hýbe aj reaguje, správa sa štandardne akoby sa nič nedialo. kamarát mi povedal že si ho zrejme o niečo len oprela, mám počkať do prvého zvleku a preliačená blanka sa jej vymení. Čo vy na to? Ďakujem!

Kdesi som kedysi cital, ze preliacene ocne viecko snad ukazuje na nedostatok vitaminu A. Davate nejake vitaminy? Vitamin A by snad mal aj podporit zvliekanie. Po zvleceni uz by malo byt viecko v pohode. Vitaminy je sice najlepsie davat priamo v dobre krmenych krmnych zvieratach, ale vypomoct sa da pridavanim Combinalu A (D3, E; plus trebars B komplexom). V tomto pripade teda pridat spravnu davku Acka.

Ale snad este zareaguje niekto, kdo sa do toho rozumie viac. Ak si to nahodou pamatam zle.

"Pomuchlaná" oční šupina není určitě důsledek nedostatku vitamínů, spíš nedostatečné vlhkosti. Hada stačí porosit vlažnou vodou a obvykle se to do druhého dne samo srovná. Někdy může být oko pomačkané opravdu hodně, takže zmuchlané vydrží až do dalšího svleku. Rozhodně bych kvůli takovéto banalitě necpal hada vitamíny. S těmi je lépe zacházet spíš umírněně, protože většina z nich (snad kromě vit.B) se velice snadno předávkuje, a v organismu hada nadělá víc škody než užitku...

Hydrovit AD3 nie, je tam, aspon co si pamatam, zly pomer A a D3. Ked uz, tak kazdy vitamin davkovat zvlast a dobre prepocitat mnozstvo na hmotnost hada.

Ohledne promacknuteho vicka a vitaminu, jsem to asi nekde cetl. Netvrdim, ze to tak je. Mam ale matnou vzpominku, ze se snad prave Acko doporucuje rovnez k vyvolani svleku, paklize jsou nejake problemy se supinama nebo kuzi (?). Ale at zbytecne nekecam, zkusim dohledat nejake reference.

Jednorázové podání vitamínu A opravdu většinou vyvolá v krátké době svlek, v tom máš pravdu. Ovšem otázkou je, je-li nutné kvůli jednomu pomuchlanému oku (což je u hadů poměrně častá záležitost) vyvolávat svlek mimo jeho přirozenou periodu...

Doba ekdyse je pro každého hada poměrně stresující a vyčerpávající záležitost, není to vůbec tak jednoduché, jako když člověk svlékne kabát. Proto si myslím, že zasahování do přirozeného sledu událostí, je kvůli jedné promáčklé šupině nejenom zbytečné, ale hlavně nepřirozené, a možná i škodlivé.