Mládě baziliška nežere
Basiliscus laemanctus longipes stáří 3 měsíce, po koupi prospívali všichni tři dobře adaptovali se na nové malé terárium žrali cvrčky, a začali využívat terárko celé, po přestěhování do nového, většího (cca po měsíci u nás) jsem asi podcenila snížení denní teploty vzduchu ze 31 na 27 st. Mají topný kabel zabudovaný v poličkách, na kterých se vyhřívali, žárovky umístěné tak aby bylo pod nimi, víc než 30 st. vyhledávali méně. Pravidelně rosíme i 5x denně teplou vodou, mají dost potravy aby ji nemuseli nahánět a lezla jim kolem nosu, vitaminy na cvrčkách i AD ve vodě. Po týdnu v novém terárku se snížila u jednoho z nich aktivita, pospával na poličce a následně uhynul,druhý začal také méně šplhat a začal přivírat oči a pospávat. Ihned jsem je přestěhovala zpět do malého terárka, začala jsem ho koupat ve 32st. vodě, a je už lepší, začal být aktivní, chodí se koupat do vyhřátého jezírka sám, pozoruje hmyz, ale pořád nežere. Naposledy jsem ho viděla žrát před dvěma týdny. Exkrementy mají jen bílou složku, takže asi opravdu nežere, bříško má prázdné ale žebra mu zatím nelezou. JAK DLOUHO může trvat, než začne žrát? Druhý bazouš žere hodně, je spíš obézní, je aktivní koupe se ve vodopádu a je viditelně větší. Mám starost, jak dlouho může mládě bez potravy vydržet.....Předem děkuji za každou radu a zkušenost.
Nejsem odborník, ale zajímalo by mě, kde jste je sehnala? Je to import, nebo z nějakého domácího chovu? Můžete taky napsat jaké ty přípravky (vitamíny + AD) používate? A jak přesně je používáte?
No a když vám jeden uhynul, neuvažovala jste o pitvě? (cca 500,-Kč)
Mláďata jsou domácího chovu,vypadala velmi dobře, řídila jsem se přesně radami chovatelky, používám AD vitmin v kapkách pro miminka, přidávám ho do vody kterou používám k rosení 2 kapky do denní dávky vody. Je to velmi nepřesné dávkování, ale nenapadá mne jak jinak a paní chovatelka doporučila tento postup. Zvířata přijímají vitamin v kapičkách, které olížou z listů a kůží, práškový vitamin na cvrčky používám pro všechny ještěrky stejný, mix speciál pro ještěry. V tom asi chyba nebude, druhý bazilišek je na tom zatím velmi dobře, aktivně loví cvrčky, ale nechce vůbec nic jiného (švábíky, červy žádné)jsou asi velmi vybíraví. Obávám se že je nastydlý, podcenila jsem pokles vzdušné teploty a vyhřívací místa to asi nedohnala. O pitvě jsem uvažovala (jsem lidský doktor), ale v našem okolí není veterinář specialista na ještěrky a sama jsem se do něj pustit nechtěla, stejně houby poznám. Jo, a včera večer vypadal ten nemocnej zase o trochu hůře, nežere pořád (16. den byl včera)
Takže teď je v tom terárku sám? Já bych už po takto dlouhé době u mláděte přešel k trošku nucení - tj. otevřít tlamku a šoupnout cvrčka. Dle velikosti bych mu dal i myší holátko - nejprve zkusit nabídnout do misky, případně zase do tlamky. To je energetická pecka, tak by ho to mohlo nakopnout.
Obdobně jsme to dělali s nežravýma kočinčinama...
Jinak je ještě možnost umístit ho do malého karnténího terárka kde bude mít co nejvíce klidu a vy větší přehled o počtu cvrčků a tím i o tom, zda žere.
Ad AD3 - to dáváte denně? Já bych to rozhodně tak nehrotil, D3 se celkem snadno předávkuje.
Já jsem tedy úplný laik, ale myslím, že v kapkách pro miminka je D2 (ergokalciferol), ale pro ještěry musí být D3(cholekalciferol).
Osobně bych se spíš klonil k předávkovávání vitamínem D3. Jedna věc je dodávat pravidelně minerály, ale s D3 to je trošku jinak. Právě jsem se dočetl, že AD kombinal dodávájí chovatelé tak jednou za 1 až 2 měsíce a to po kapce na jedince. Samozřejmě záleží na tom kolik jednotek je obsaženo v přípravku a tak se množství může lišit, ale ne zas tolik jak popisuješ.Určitě by pomohl nějaká fotka všech přípravků, které používáš (rep. jejich obalu :) ).
S tim nachlazením bych to neviděl z jednoho prostýho důvodu. Takhle malý rozdíl teplot by neměl mít na jedince markantní vliv. Jde o studenokrevné živočichy a tak malý pokles teploty se spíš projevý krátkodobou neaktivitou. Navíc večer by mělo dojít k daleko výrznějšímu poklesu teploty.
U stěhování zvířete do jiného terária musíš také počítat s aklimatizací, která může trvat (individuálně) i několik týdnů. To je pak zvíře neaktivní a nežere. Samozřejmě že s hladem by měla přijít chuť na nějakou tu potravu.Ale jak píšu, je to individuální. Některým jedincům to může trvat třeba jen den,ale např. jedna z mých samiček Agam vousatých se aklimatizovala 3 týdny.
Pokud tedy nemáš možnost navštívit specialistu (což ti vřele doporučuji), zkus vysadit AD a "násilně" nakrmit. Ale pokud je jedinec převitamínovaný D3, tak se mu stav nezmění ze dne na den. Z krevního řečiště se musí vyplavit nadbytek vápníku co nejrychleji (s tím by ti taky měl pomoc specialista, tedy pokud už není pozdě).
Předem moc děkuji za vaše rady, včera večer jsem to už nevydržela a dostal 2 malé masné červíky čerstve usmrcené v pinzetě, chvíli vypadal že to byla poslední akce v jeho životě Lekla jsem se, že má červa v průdušnici,ale pak se rozdýchal a napil se vody z vodopádu. Ráno byl živ, ale aktivita oproti druhému jedinci pořád malá. Vitaminy dostal naposledy 31.10. a vzhledem k tomu, že dostávají 2 kapky do cca 200ml vody, kterou rozprašuji do celého terárka, jednou týdně, byla jsem v klidu. Teď mi došlo, že možná zůstávají nalistech a při dalším rosení je mohou zase při olizování pozřít.Rozhodně je teď vysadím a uvidím jestli se to zlepší.
Vrtá mi hlavou, proč jeden umřel, druhej skoro a třetí prospívá výborně. Přidávám fotku z 1.11.
Uhynul i druhý, poslední vypadá zatím v pořádku. Může ho stresovat že zůstal sám? byl zvyklý na skupinu byli spolu ve fyzickém kontaktu. Omlouvám se, jestli se ptám jako pitomec, ale už mám obavy ze všeho. Napadlo mě, zda by nemohl být problém v barvě (vodou ředitelná čistá akrylátová báze bez ředidel, ostatní nebezpečné látky méně, než 0.5g/l) nebo v silikonu použitého na natření vodopádu (100%vodou ředitelný silikon Ceresit pro vnitřní i vnější použití zase bez organických rozpouštědel a ředidel). Terárko je sice krásný, ale budu se bát tam cokoli živého dát, asi to celý přetřu černou barvou na školní tabule, ta je, prý nejedovatá.
Jakékoliv barvy při použití v teráriu musí být určeny buď pro styk s potravinami nebo jsou velmi vhodně i barvy na dětské hračky. Jestli je jako rozpouštědlo použita voda nebo něco jiného je docela jedno, stejně se to odpaří. Jinak barva na tabule se dělá i zelená, ale o (ne)závadnosti této barvy nemám ponětí.
Ne, toho není třeba se obávat.
Teď k problému, v teráriu udržujete tu teplotu kolem 30°C všude po celý den? Máte nějaký zdroj UV? Přípravek s vit D je pro savce nebo plazi, ptáky a podobně, myslím, že jsem někde nahoře četl, že je to pro mimča, ten obsahuje D2 kterýžto je plazům k ničemu. Na listech by se koncetrovat neměl, světlo a naředění tyto přípravky ničí. Nicméně takhle ho podávat je neuvážené. U vodopádu je filtrace? Kolik stupňů je v nejchladnějším a nejteplejším místě terária? Bazének je vyhřívaný?
Vit D jsem vysadila a koupím speciál hydrovit, terárium má místa s teplotou 23st. nejchladnější a pod zdrojem i víc, než 40. Teploměr stálý je v horní části, kde je přes den 30 a v noci 25, Voda v bazénku je standartně vyhřívaná na 30. Na burze v Ládví jsem konzultovala s Plzeňáky co chovají B.l.l. prý se to někdy stane, a ani se člověk nedoví proč. Mladí samci prý žerou málo a neochotně tak asi zbyla odolná slečna. Od soboty je zpět v novém terárku, barvy jsme taky probrali a prý tím to nebude. Zdroj UV jako malí u chovatelky neměli, jsou to stromová zvířata, žijí ve stínu a na slunce prý přijdou málokdy. Děkuji všem za rady a doufám že se úhyn nebude opakovat.
Tak to mě mrzí, jsou to opravdu nádherná zvířata. Neuvyžujete o té pitvě? Rozhodně by to mohlo napovědět, co bylo špatně.
Jinak ten postupný úhyn může být tím, že každý jedinec je individuálně odolný.Takže to nevylučuje, že ten poslední jedinec taky časem nezhyne.
Btw. to umřel ten, kterému jste dala ty červy? Tzn. byl nakrmený a přesto to už tělo nezvládlo. Takže pravděpodobně selhání nějakého orgánu :(
Ahoj, jen informace o stavu pro, ty, kdo mi radili. Toxicitou v terárku to nebylo, zbylé mládě i nový velký samec si v něm vegetují spokojeně, loví aktivně mouchy (v letu) a cvrčky, pojí z pipetky, jen mne udivilo jak malou část terária využívají. I velký samec sedí celý den na oblíbené orchideji a nikam nejde, jen kouká po mouchách a když nějaká letí kolem, tak ji bleskově smlsne. Mládě se projde častěji, ale také jen v horní části terárka, kde jsou jen větve bez zelených kytek, (ty tam teprve musí dorůst) Předloženého mírně zmačklého cvrčka si vezme tak dvakrát denně, mouchu zatím nechytilo.Proměřovala jsem teploty, v horní části je cca 30 uprostřed 28 a dole kolem 25 st, pod zdroji víc.Asi jsou pohodlní. Dík za vaše rady a pomoc.
Jen trochu podotknu něco k názvu, všiml jsem si, že používáte nesprávný vědecký název Basiliscus laemanctus longipes, to je samozřejmě nesmysl, vím z kterého zdroje (chovatelka) ten název pochází a je chybný, paní chovatelka je sice dobrá chovatelka s citem a velkou péčí o své "ještěrky", ale systematoložka je nevalná. Jedná se o baziliška druhu Laemanctus longipes (tedy rod Laemanctus a ne Basiliscus, jak by s výše uvedeného názvu vyplývalo). Rod Basiliscus je velmi odlišný vzhledově, hlavně proporcionálně i daleko "temperamentnější", agilnější atd. než rod Laemanctus nebo rod Corytophanes, což jsou sice všechno rody leguánovitých ještěrů nazývaných česky shodně baziliškové, ale jedná se o velmi rozdílné (jak morfologicky, tak eto- i ekologicky) rody. To jen pro pořádek, aby nevznikaly další návazné omyly ve jménu tohoto nádherného ještěra.
Díky, jsem ráda, že mám jasno.....