Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Furcifer pardalis - chovná skupina

Dobrý den,
chtěl bych si pořídit chovný pár F. Pardalise a vrtá mi hlavou jedna věc. Jsou různé lokality výskytu např. Ambilobe, Ambaja, Tamatave, Nosy Bé, Diego Suarez atd... Musí být sameček i samička ze stejné lokality ? Zda to má nebo nemá žádný vliv na páření ? Předem děkuji za odpovědi...

Předmět Autor Datum
Měli by být ze stejné lokality, a to kvuli zachování čistoty (asi špatné slovo, ale teď nemohu najít…
Host123 05.11.2010 09:39
Host123
Děkuji za radu :-)
Plotner 05.11.2010 09:42
Plotner
vždy je dobré držet stejnou lokalitu a neprodukovat křížence poddruhů. Myslím, že by se pářili i tak…
.tomas. 05.11.2010 09:43
.tomas.
to máš určite pravdu
spouny 05.11.2010 09:46
spouny
Je skvely napad chovat a rozmnozovat zvirata ze stejne lokality/populace. Nejde ale o to, ze budou p…
xuebao 05.11.2010 10:06
xuebao
Také souhlasím :-) poslední
Plotner 05.11.2010 10:08
Plotner

vždy je dobré držet stejnou lokalitu a neprodukovat křížence poddruhů. Myslím, že by se pářili i tak, ale kdyby tohle dělal každý, tak už si nebudeš moct vybírat že se ti líbí ta a ta lokalita, ale koupil by sis mládě křížence a netušil, co z něj vyroste za barvu, škoda ne? Je škoda všechno zbastardit, můj názor.

Je skvely napad chovat a rozmnozovat zvirata ze stejne lokality/populace. Nejde ale o to, ze budou pak potomci porad stejne barevni. Variabilita ve zbarveni byva u mnohych druhu velka. Pak jsou z toho spis zbytecne trenice, kdyz se nekdo snazi dokazat cisty puvod svych zvirat, a druha strana mu predhazuje, ze zvire ma o dve tecky na hlave vic a ocas trochu do cervena. Spis je duvodem jakasi geneticka "cistota" a zamezeni krizeni mezi poddruhy/druhy, jak psal kolega v prispevku vys. Ono ale je to s druhy i poddruhy vec osemetna, a jeste osemetnejsi je meditovat nad tim s ohledem na zajmovy chov. Existuji koncepty evolucne anebo ochranarsky vyznamnych jednotek, ktere jsou podle mne vhodnejsi nez tradicne skatulkovani na druhy a poddruhy. Tady to uz ale hranice zajmoveho chovu prekracuje jeste vic.

Na druhou stranu, pokud se nedodava nova krev do chovu opet ze stejne lokality, dojde po nekolika generacich k inbridingu, coz opet neni dobre. I kdyz nekdo zase treba rad inbredni zmetky, u kterych jsou upevneny ony tradovane "rozeznavaci" znaky te ci one populace. Kvuli tomu jsou v zoologickych zahradach zalozeny chovne programy, kde se u zvirat sleduje puvod, rodokmen a rozmnozovani se na zaklade techto informaci planuje.

Takze si vyber ;-). Kazdopadne z puvodnich rodicu mas sanci, ze ziskas skvela mladata, ktera posunes dal. Mladata pak pri trose stesti budou sparovana se zviraty identickeho puvodu, a v par dalsich generacich to budou ty skvele a "ciste" z te konkretni lokality.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru