Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr akvária pro želvu nádhernou

Zdravím, potřeboval bych pomoci s výběrem vhodného akvária s ostrůvkem a popřípadě nějakým čistícím filtrem. Jedná se o želvu nádhernou velkou na šířku 10cm a na délku 11-12cm. Želvu mám už asi čtyři roky, ale doteď jsem ji měl v bývalém skromném akváriu po rybičkách, tak jsem se rozhodl pro koupi něčeho lepšího. Popřípadě kdyby jste mi doporučili další příslušenství typu výhřevný kamínek nebo něco tak budu rád.

Hornbach a podobné prodejny, jakožto i internetové obchody nabízejí celou řadu nádrží i s ostrůvkem. Stačí do vyhledávače zadat "želvárium". Případně lze pořídit obyč. akvárium a souš vyrobit. Není to nic těžkého. Želva nádherná ocení hodně prostoru, stejně jako vysoký vodní sloupec. Výhřevný kámen není třeba. Ale takovou žárovku nad souší jistě ocení. Želvy potřebují ke správnému růstu dostatek vápníku a UV nejlépe v podobě přímých slunečních paprsků, případně nějaké speciální terarijní zářivky s podílem UV záření.

K tomu bych tedy dodal, že se bojím, že mi želva s větším prostorem povyroste. Předtím měla malé akvárko ale jakmile se uvolnilo akvárium pro rybyčky, želva značně povyrostla až skoro dvojnásobně. Nehrozí to tedy při koupi většího prostoru?

No želvy prostě rostou. Dospělá samice želvy nádherné může mít krunýř klidně i více než 25 cm velký. Jakkoliv se je pokoušet omezovat v růstu je dle mého názoru týrání stejně jako držení želvy v nevyhovující malé nádrži. Já mám dva samce a samici. Největší samice má 5 let a 19 cm. Největší samec má 18 cm a 17 let. Mám je v akvateráriu 120X40 s 25 cm vysokým sloupcem vody a i tak by to chtělo větší. Naštěstí tráví květen-září v jezírku. Tyhle aktivní vodní želvy jsou dosti náročné právě na prostor. Pokud si jej nemůžete dovolit, je lepší k chovu zvolit třeba klapavky (Sternotherus odoratus), které mají jen do 15cm a příliš neplavou.
To, že vyrostla tak rychle určitě není prostorem. Je to dáno geneticky. V mládí rostou rychleji. Když ji budete držet v malé prostoru, bude mít rovněž málo pohybu, což vede k obezitě a vůbec. Tohle je zvíře, které je zvyklé prohánět se v pořádném objemu vody.