Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Horšící se kožní problém. ReptiGlo? Prosím o konzultaci.

Dobrý den,

ačkoli vím, že problematika kožních chorob u chameleonů se zde řešila v mnoha rozličných vláknech, zvolil jsem raději cestu srkze nové téma, protože bych se rád vyhnul případnému přehlédnutí dotazu.

Čtyřměsíčnímu samci Chamaeleo calyptratus se přibližně před třemi týdny začala na pravé straně hřbetu vydouvat zpočátku nenápadná bulka. Když nezmizela, a naopak jsem zaregistroval její další růst a také fakt, že problematicky začíná vypadat i velká část hřbetního hřebenu (suchá kůže, tmavnutí), pojal jsem podezření, že by mohlo jít o neblahé působení UV zářivky ReptiGlo 10.0 (zde na poradně se o škodlivosti některých kusů již mnohokrát psalo). Žárovka byla umístěna nad teráriem, v blízkosti pletiva, takže chameleon mohl být ozařován 10 hodin denně z blízkosti cca. 6 cm (k tomu ještě připomínám fakt, že část záření muselo odfiltrovat pletivo). Žárovce bylo zvíře vystaveno měsíc a půl. Po objevení potíží jsem žárovku odstranil, potíže se však horší (viz děsivá fotografie, za jejíž kvalitu se omlouvám - nemám v současné době po ruce fotoaparát, jsem odkázán na mobil).
S chameleonem jsem navštívil veterinární kliniku. Vyžádal jsem si předem telefonicky lékaře, který plazům rozumí - sázka do loterie, pochopitelně. Lékař zvíře prohlédl, zaregistrovali jsme nažloutlé kapky na bulce i na dvou částech hřbetního hřebenu. Předepsal antibiotika (žádný odběr krve ani vyšetření trusu nenavrhoval) a roztok Betadine na potírání problematických míst. Návštěva lékaře se uskutečnila minulý týden ve středu.
Chameleon konzumuje bez problémů antibiotika (gel), ve kterých namáčím cvrčky, rovněž aplikuji naředěný roztok Betadine. Situace se však nelepší, výtok pokračuje, bulka roste a celý hřbet vypadá žalostně. Veterinář mě rovnou připravil na to, že pokud léčba ihned nezabere, bude muset přikročit k otevření rány pod celkovou narkózou zvířete - a upozornil mě, že chameleoni snášejí narkózu velmi špatně. Nemohu si pomoct, veterinář ve mně nebudí pražádnou důvěru, vlastně se syčícího zvířete spíš bál...
Chameleon se chová velmi aktivně, s chutí žere, prolézá teráriem, sluní se (tepelný zdroj je obyčejná žárovka 40W, k dotyku s žárovkou dojít nemůže), ovšem situace přesto vyžaduje rychlé řešení. Budu vděčný za jakoukoli připomínku či radu. Budu zkoušet i jiného veterináře, ale sám jsem právě na nemocenské, takže pár dní se z domu nedostanu :(

[51Obraz171.jpg]

Tyjo musíš sem dát lepší fotku, ale i tak nevím, jestli ti tady poradíme. Ty problémy s UV začínají většinou u očí, ale několik zdejších kolegů mluvilo o "spálení" zvířat - já jsem bohužel ta zvířata, která měla údajně "spáleniny" od UV neviděl (pokud jsem prosil o fotky, tak jsem byl vždy odmítnut nebo prostě nebyly), ale třeba ten kdo s tím měl své zkušenosti může napsat víc.
Podle tebou přiložené fotky je poznat jen to, že je to chameleon jemenský, bohužel nic víc.
Pokud máš pochybnosti ohledně veta, určitě zajeď do Práglu k MVDr. Hnízdovi - www.exopetvet.cz, je to špičkový plazí vet.
Já bych se s píš přikláněl k nějaké ošklivé kožní chorobě, ale nemůžu nic potvrdit ani vyloučit - netuším o co se jedná.

Ano, pokusím se co nejdříve o nějaký lepší snímek. Osobně z toho mám pocit, jako by šlo primárně o popálení a následně o nějakou kožní infekci oslabených míst. U těch problémů s UV se zde píše převážně o apatickém chování, přivírání očí, odmítání potravy, nic takového ale u chameleona nenastalo. Tímto se obracím na návštěvníky poradny, kteří se dříve zmiňovali o popáleninách v souvislosti s Repti-Glo, jestli by se o své zkušenosti nepodělili. Děkuji!
Možná jsem s tím UV ovšem úplně vedle. Díky za tip na veterináře, škoda jen, že to mám z Ostravy tak daleko - a ve všední den se do hlavního města absolutně nedostanu :(

Zkuste tedy veterinu v Brně, na teraporadně dohledáte kontakt. Mělo by to být přímo v areálu VFU.
Jinak fotka je velmi špatná, ale mohlo by se jednat o kožní mykozu. Nemáte náhodou na rukou vy nebo někdo jiný, kdo bere chameleona do ruky oloupanou kůži? Setkal jsem se s podobným problémem. Bylo potřeba léčit chameleona zároveň s majitelem a vše dobře dopadlo.

Děkuji za tip. Brno je opravdu dosažitelnější. Do kontaktu s chameleonem přijdu jen já, oloupanou kůži na rukou nemám. Kromě toho přímý kontakt se zvířetem je takřka nulový, chameleon snáší dotyk velmi těžce, hlídá si minimální vzdálenost i při krmení (z pinzety se nechává krmit teprve od nedávna), takže to respektuji a zbytečně jej nestresuju.

[93Obraz181.jpg]

[94Obraz186.jpg]

[83Obraz187.jpg]

Ještě jednou se omlouvám za tu příšernou kvalitu fotek, ale s mobilem je tohle prozatím maximum. Na druhé fotografii je dobře patrný ten nažloutlý výtok, třetí fotografie je v rámci zobrazeného asi nejvýmluvnější - je zde patrné zduření, ale i pruh uprostřed zad - jako spálený. To mě právě vedlo k úvahám o UV zářivce.

Přidávám do každého krmení střídavě buďto samostatný vápník nebo Roboran stejně jako druhému chameleonovi, kterého chovám už třetím rokem (samice). Druhá věc je, že nevím, v jakém zdravotním stavu jsem zvíře dostal, risknul jsem zverimex, protože plaz vypadal zdravě, aktivně - je u mě doma teprve dva měsíce.

Nějaká odumřelá/nekrotická tkáň tam jistě bude, teď jde o to co tu nekrozu způsobuje... je možný, ale netvrdím to, že došlo ke spálení tou lampou a následně se rozjela nějaká infekce nebo mykoza (nebo oboje) - nebo je to důsledek "jen" té mykozy, která se neléčená rozlezla. Říkáte, že se mu to dělalo postupně asi 3 týdny? Jestli chcete, můžete mi poslat lampu, já ji změřím (a pošlu samozřejmě zpět) a uvidí se. V mezičase nebo všeobecně by ale bylo jistě vhodný zajít za kvalifikovaným vetem. Já veterinář nejsem ani náhodou, ale troufnu si říct, že minimálně odběř tkáně a následné testy jako kultivace a biopsie by asi byly vhodné - k určení další léčby.
Ostravě je MVDr. Raška? kdyžtak mě někdo prosím opravte - několik lidí sem dávalo na něj odkaz, že dělá plazy, osobní zkušenost ale nemám.

"že došlo ke spálení tou lampou a následně se rozjela nějaká infekce nebo mykoza (nebo oboje)"

K tomuhle se také přikláním. Ano, celý proces trval tři týdny, ale zpočátku velmi nenápadně - na hřbetě zešedlá suchá kůže, která se nesvlékla společně se zbytkem. Později se začala zvětšovat ta zduřenina, nevypadalo to na souvislost, to už jsem ale odstranil ReptiGlo. A v poslední fázi se ta bulka začala rychle zvětšovat a objevil se výtok (nejprve na ní, během dvou dnů i na jiných místech hřbetu) - to už jsem vyhledal veterináře.
MVDr. Raška je u nás v Ostravě, ano, už jsem mu před pěti dny volal, bohužel zrovna končí dovolenou, do konce týdne nemám šanci se k němu dostat - a to i z důvodů vlastních zdravotních problémů.

zdar:-D
začnu glo :-D,tuto je docela dobrý klump za velké peníze,potažmo k těmto "světluškám" by jako "zadarmo" měli dodávat svářečská skla stačí 8-10.
k problému:
já osobně bych to viděl na story o zimě?sáhni si svého svědomí a práskni se jaká je teplota raní a pak taky tuto je z praxe:máš květináč na spodní hraně obalen sítkou(nerez apod.)asi ne? protože tuto je klasická popálenina...ráno je zima,pak se rozsvítí a chamík už nestihne odejít..taky to nejni "špekáček",že? a s tím glo je to docela vržebná kombinace.
Za sebe:hned při prvním zjištění abcesu bych to řešil asi něco z mastiček Opthalmo-
nebo Panthenol spray a nebo je to zelený a mají to v nemo :-)apod.
v momentální situaci bych to řešil asi odsátím abcesu,všechna poštižená místa pomalu a klidně očistil borovou vodou a namazal výš uvedenými preparáty.
Jj pořídil bych si lepší "světlušku" asi z řady Madmika,tam to opravdu funguje na regeneraci tkáně.Tuto nejni reklamní trik,ale pár let praxe. :-D

Pokud jsem zadavatele pochopila a dobře přečetla jeho dotaz, tak k popálení dojít nemohlo, jelikož má žárovky nad pletivem. Já bych zkusila podat minimální množství vitamínu D, opravdu minimální a ošetřovala postižená místa řepíkem. K obalování bych přidala ještě Plastin. Divné je, že nepomáhají antibiotika.

Pokus bohužel nemohu uskutečnit, protože už mi zhasly terárka a v bytě mám úsporky. Repti Glo 10 jsem nikdy neměla,tak proto se mi to ználo unméglich. Používám Repti Glo 5 a 2, za což to tady asi schytám, nicméně za ta leta jsem neměla nikdy žádný problém, žádnou vážnou nemoc.Tedy zvířata. Je to asi také tím, že od května do září sluním venku. Zbytek roku mám tyto Repti, a tak jednou za 2 měsíce dám pidikapičku vitamínu D.

Predátoři nehrozí! Jsou venku jen přes den, respektive cca od 12 do večera, ve všední dny až tak od odpoledne do večera. A hlídají je 3 až 4 psi!! Jen jednou jsem je tam nechala přes noc kvůlima zaseknutí se v osvěžovně do ranních hodin, a to jsem měla fakt bobky, protože na zahradě máme kunní ráj! No, dobře to dopadlo, ale už si dávám pozor, takže když jdu do hospody, preventivně je ukládám ke spánku dříve.

Přímo na univerzitě VFU je nejlepší Prof. MVDr. Zdeněk Knotek CSc. přednosta ústavu ptáků, plazů a drobných, normálně ordinuje na ambulanci plazů.
Moje poznatky o popálení reptiglem jsou takové: jako první sou problémy se svlekem či lehké popálení kůže- změna barvy na nahnědlou. Později by pravděpodobně došlo k trvalým poškozením: černá, nekrotická, suchá ložiska. Nikdy jsem to nenechal zajít tak daleko,lehké polálení se odhojí po několika svecích samo. Nebo je možné použít nějákou hojivou mast- doporučuji konzultovat s veterinářem.
Ad doba- popálení je poměrně rychlé- problémy se svlekem již po několika hodinách popálení klidně do jednoho dne- záleží určitě na intenzitě a vzdálenosti a době osvitu nevhodným zdrojem. Nicméně ložiska jsou nejčastěji plošná- boky a hřbet zvířete přilba. Problémy se zrakem nemusí být vyjímkou.
Poškození kůže a hřbetu může být ovšem zapříčiněno i vysokou teplotou z nevhodného intenzivního zdroje, případně přímo popálením kontaktem se zdrojem tepla- postižená místa jsou podle umístění zdroje, či kontaktu určitou částí těla- i chodidlo, končetina může-li chameleon přijít do přímého styku se zdrojem tepla.
Dle fotek, v rámci mezí lze usuzovat na popálení. Následná infekce nekrotické tkáně, zánět a různé výpotky mohou být komplikace takového poranění. V tomto stavu je vyhledání veterináře a cílená léčba určitě důvodná. Je třeba se vyvarovat neodborných zásahů. Vhodné je i zacílení atb léčby.
Doporučuji odstranit reptiglo, proměřit a odskoušet teploty v teráriu pod zdroji tepla i rukou, není- li někde problém a se zvířetem navštívit vet. lékaře.
Mnoho úspěch v léčbě.
Omlouvám se ale boužel mne nenapadlo zdokumentovat projevy popálení od uv záření fotograficky. A boužel se mi nechce další zvířata vystavovat zdravotním komplikacím.

K diskuzi ohledně možného popálení: K přímému kontaktu se žárovkou či zářivkou dojít nemohlo. Bodová žárovka (k ohřevu) je zavěšena uvnitř nádrže, ale tak, aby se jí chameleon dotknout nemohl. UV zářivka, jak jsem psal výše, je umístěna NAD teráriem, vzdálenost od hřbetu zvířete minimálně šest centimetrů. Mám vyzkoušeno, že kompakt vydává velmi málo tepla - navíc takhle "přefiltrovaný" přes pletivo hřeje ještě méně. Tedy vysokou teplotou by to být nemělo. Usuzuji spíš na škodlivost některé složky záření - viz zdejší četné diskuze o ReptiGlo 10.0
Každopádně zkusím dr. Rašku, snad se něčeho dopátráme. Děkuji Vám všem za rady a připomínky, samozřejmě vítám jakýkoli další postřeh.

Docela mě překvapuje kolik lidí tu tvrdí, že by to moholo být ReptiGlo 10kou. Po pravdě, každej kdo jí má, musí vědět, že už tak 3 cm pod ní je téměř zima, nehřeje vůbec, takže bych silně pochyboval, že by to mohlo být tím. Co se škodlivých složek UVčka týče, to byla podle mého diskuse tak před rokem, kdy se ty případy tu a tam objevovaly, letos jsem nic nezaregistroval. Je ale samozřejmě možné, že se zatoulal nějaký starý kousek, to by se muselo přeměřit. Mám pocit, že tento víkend bude zdroje v Praze na srazu chovatelů želv měřit pan Junek v Pražské zoo.

zdar:-D,VilemC...napadlo tě něco jiného???že nehřeje dále jak 3cm??jak která?p:-Dvní jsem tušim kupoval někdy na konci Brumlovky a začátku Edenu a ty topily jako sv...,to se váže k trubicím stejné značky..ty sice netopily,ale byl po nich docela dobrý zánět spojivek,ale necháme si každý své bude to tak lepší a věř mi at dopadne měření jakkoliv v tutom měření věřím akorát dvěma lidem a spolehám na jejich nestrannost a nikdy jsem na svůj sedlácký rozum a jejich měření nepohořel.Jedu už M.R.pár let ale na USA a jak zjištuji tak to předělám na Evropu.

Pro VilémaCé - UV záření nehřeje zdaleka tak jako IČ, nicméně spáleniny způsobuje o to horší, a to právě proto, že nehřeje. A Repti-glo desítka úsporka mi popálila část odchovu cham. jemenských, ale jak píše Charloschuanche, hned jak šla barva hřbetů do hnědé, zářivka letěla z domu. Po pár svlecích byli OK, ještě z nich mám tři (ty původně nejhorší) a vidět na nich není nic, tak snad je to bez následků. Čekám na jejich odchov, abych se ujistil, jak to dopadlo.

Přiznávám, že jsem lama největší :-D, páč na spálení UVčkem jsem uplně zapomněl :-(. No omlouvám se, uznávám chybu a jen dodávám, že já někde kdysi vyšťáral, že Reptiglo 10 by neměla být k zvířeti blíže než 10cm, protože pod 10cm je tam toho UVčka docela dost, takže pak by těch 6cm mohlo být opravdu hodně.

Ahoj, pred 3-4 tyzdnami som riesil podobny problem. Chamik mal hreben na chrbte (predpokladam) uplne spaleny.
Postihnute miesto som natieral roztokom Betadinu a kedze to nepomahalo cca po 2 tyzdnoch som zacal pouzivat mast Betadine.
Stare tkanivo (tvrde ako kamen) sa za mojej pomoci cca po tyzdni odluplo.
Zacal som pouzivat slabsiu ziarovku a odvtedy je vsetko bez problemov.
Zatial je este vidiet postihnute miesto ale predpokladam ze po zvleceni starej koze sa vsetko upravi do povodneho stavu.
Foto mozem pridat zajtra, cham dneska uz spi a nechcem ho rusit :-)

Ahoj, děkuji za zkušenosti. Betadine používám taky, snížil jsem teplotu na výhřevném místě - pokud to bylo způsobeno žárovkou i přesto, že se chamík zdroje přímo nedotýkal. Fotografie klidně přidej, nejlépe i z doby největších problémů, aby byl patrný rozdíl. Děkuju!