
Ochočená krajta zelená ??
Zdravím
Už dlouho mám v plánu postavit si vlastní terárium a pořídit si krajtu zelenou. Postupně pročítávám různé články plných rad a zkušeností.
Je tento druh krajty opravdu tak agresivní a náročný?
S hadem se mazlit nepotřebuju, ale občas bych rád na něj sáhnul aniž by se choval nějak podrážděně a podb.
Jsem skoro začínající chovatel a nerad bych zvířeti ublížil špatnými podmínkami na základě málo zkušeností.
Prosím poraďte
Vsak jsem nepsal, ze by to bylo casto, ale 2x do mesice si toho vsimnu. Viridisky chovam rok
plne souhlasim s edvardem a corallusem ve vsem.jen bych chtel podotknout,ze vetsinou samci nesnaseji tak velkou teplotu jako samice a slezaji dolu,po uprave teploty se zase vraceji zpet ( alespon v mem chovu )
Já musím souhlasit se všemi. Mám samce. Mám ho necelý rok. V létě ležel i přes noc na svým oblíbeným místě, jen se v noci prolezl a když měl hlad šmějdil. S příchodem podzima začal neuvěřitelně řádit (nejspíš období rozmnožování) prolézal celé terárium, hrabal v substrátu, a to třeba i celou noc. Přes den vyhledával i chladnější místa a celkově se jeho chování trochu změnilo(byl takový ,,akčnější,,) Na zemi ho vidím jen když prolézá terárium, ale že by ležel někdy v misce s vodou. To by podle mě už značilo nějaký problém. U misky s vodou ho vidím jen když pije nebo když přes ní leze(samozřejmně se občas i trochu namočí. Knihu THE COMPLETE CHONDRO jsem taky četl a to hodně pozorně. A nic o trávení času ve vodě jsem se tam nedošetl. Dle mého je viridiska vcelku ,,akční had,, není až zas tak náročný. A k věci koupání, že se ještě do 8 dní nevykálel. To je podle mého přehnaná starost(zácpa se dá přeci poznat po pohmatání a né hnedka koupat, zkuste koupat kočku každy týden a uvidíte jakou bude mít radost). Taky někdy chodím an velkou jednou denně a něky i 3X. Je to hold individuální.
Právě k zácpě může u chondroušů docházet při malé možnosti napití, proto je dobré takřka denně narosit na rostliny (pokud tam jsou) nebo na zařízení nebo přímo hadovi na tělo, aby se dostatečně napil, pokud se pár dní vynechá, tak už začínají problémy obzvlášť při sušším chovu (což jinak problém nedělá), chondrouš se z misky normálně nenapije, to už musí být. Z těla se ale napije rád a často.
ad kroko) naši pijou z misky normálně jako psi... je to ale tím, že navečer už moc vlhka v terárkách nedržíme... (takže smyčky prázdné)
Kocour: U nás bylo většina (vlastně asi všichni dospělí) odchyt a ty moc misku neberou. Pokud začali hodně pít z misky nebo do ní dokonce vlezli, tak to byl většinou spíš nějaký blížící se průser...
K tomu ucpávání ještě dodám, že to i souviselo z ohřevem ze spoda (od spodních pater terárií), kdy terária právě dost rychle vysychala, z misky pít nechtěli (neuměli), tak bylo třeba je denně narosit, jakmile se to pár dní zanedbalo, začinali se některé "ucpávat".
Tak zacpa vetsinou vznika tim, ze se had nemuze pohybovat(male terarium), je dehidrovany, lezi na vyhratem bidlu a pod. Mozna je prehnana starostlivost ho nechat protahnout ve vode, ale jednou za uhersky rok v tom fakt nevidim problem, jo a navic moje M.V. se vyprazdnuji po 6-7dnech, vedu si prehledny denik. Vyprazdnovani po 1mesici me prijde trosku prehnane a podle meho spis nebezpecne, mozna bude problem ve velikosti terarek ve kterych je chovas a to by pak hranicilo s tyranim a nebo je krmis selatama?
Co se tyka napajeni, jak uz jsem rekl, mam velkou misku s vodou, a na jedne z bidylek mam zavesenou mensi misku, tak daleko jak je jen mozne od jejich oblibenych mist, aby nebyly tak lenosne se aspon dolezt napit. Kdyz jsem mival jen misku, vzdycky si dolezla, ono se rika, ze kdyz se rosi na hada, had se napije z vlastniho tela a nebo pokud maj napajecku na vetvi pak "zapomene" pit z misky, je to totalni blbost, zas tak hloupi nejsou vodu si vzdy dokazou najit...
Rosim 1x denne, a to teplotou vody umerne teplote v terariu, aby zvirata nestudila, tudiz jim to neni tak neprijemne, je to totiz pro ne hrozne pohodlne napit se z vlastniho tela, delaji to rady, taky by jste nechodili pro vodu do studne, kdyz ji mate u postele...
Edvarde, v této diskuzi vidím řadu lidí, kteří mají s chondrama dlouholeté zkušenosti. Víceméně Ti všichni říkají, že je to kravina a hada hlavně stresuješ. Nejde jim o to Tě poučovat nebo se s Tebou přít, řekl bych, že jsi jim celkem ukradený, ale chtějí pomoct zvířeti, které máš doma.
Zkus se nad tím zamyslet a přestat toho chodrouše koupat a lidi tady přesvědčovat, že je to správné...
m.
souhlas
Ze si dovoluju vam do toho vstoupit. Taky se mi nezda uplne OK tahat co tyden zvire do vody k vykoupani. Na druhou stranu, i cihaci stromova krajta se normalne v prirode hybe, minimalne mezi odpocinkovym a lovicim mistem. Mozna prave pohyb je fajn pro dobrou kondici a spravne traveni. Coz se v terarku s pudorysem 60x60 a dvouma tycema napric neprovadi zrovna nejlepe. Takova viridiska umi urazit i nejakych 200 m za noc. Takze proc hadovi nenabidnout moznost pohybu, kdyz je privykly manipulaci?
Nynejsi diskuse je za posledni dobu pro mne jedna z nejctivejsich, takze klidne prosim nejak konstruktivne pokracujte. Edvardove nazory jdou zcasti proti proudu, coz nemusi byt na skodu veci, zejmena s objektivni argumentaci z jedne i druhe strany. Cil mame prece vsichni stejny.
Ad ledovy dest v tropech; taky jsem parkrat zmoknul, ale ledove jak svina se mi to nijak nezdalo. Po nejake hodince v mokrych hadrech to samozrejme muze pusobit ponekud sveze
.
Edit: Tak mi unikly ty posledni repliky na druhe strane. Zrejme jsem prisel s tim svym navrhem na konstruktivni diskusi pozde. Fakt to chcete takto ukoncit?
ok, ja to beru, neurazim se, jen proste nevytahuju z tveho textu vety se kterymi nesouhlasim, rikam svoje poznatky a zkusenosti jak uz jsem tu psal, ve vetsine semnou musis souhlasit, jiste ze jsi sve hady nikdy nevidela se koupat, kdyz jsi mela zavesene misky na zdi terarka tezko se tam asi vlezou, had je to dost aktivni, na zem casto sliza, pije jak z misky tak z listi, nebo steny, nebo z kapek co ma na sobe, samozrejme jsou dny kdy prociha na jednom miste atd.. Co se tyka brani do ruk, beru hada jednou tydne jak uz jsem psal a to protoze nechci aby byl agresivni, had je nato zviklej a uplne klidnej a rozdil mezi M.V. odchovanou v zajeti a odchytem je podle meho velkej rozdil srovnavat. Konec
Moji původně měli normálně na zemi bazének, ale vůbec ho nevyužívali. Takže byl postupem času zrušen a zůstaly akorát misky na stěnách, z kterých pili. Měli původně biotopně zařízenou ubikaci (140x60x100 pro 1,1) s kytkama a vyndavacíma větvema, časem vyměněnýma za praktičtější bidla. Hadi ten prostor a vybavení ocenili tím, že seděli na 1 oblíbeném místě na větvích a číhali na kořist, na zem slezli zcela ojediněle, jak jsem psala výš. Fakt je ten, že když měli mrousek, tak samec docela jezdil, i samice v tu dobu byla čilejší, ale jinak u nich větší aktivita spíš znamenala, že se jim něco nelíbilo. Třeba teplota atd. Brát do ruky je vůbec nebylo potřeba. Nejsou to křečkomyši, aby musely být uvyklé na častější manipulaci. Naopak, braní do ruky je zbytečný stres pro jakéhokoliv hada, ikdyž různé druhy to snášejí různě. A co se týče kousavosti- ten had buďto je, nebo není, nebo není moc kousavej, bez ohledu na to, jestli se bere do ruky. Hadi, co nejsou kousaví nejsou kousaví ani bez braní a naopak. A pokud nějaký had kouše, tak se k němu prostě přistupuje jako ke zvířeti, co kouše. To je celé. Navíc ho 1x týdně koupat, ikdyž se mu to zjevně nelíbí je prostě další zbytečné stresování zvířete. Co se týče odkládání trusu- tak zdravý had ho odloží i bez koupání, to kálení při násilné koupeli je spíš reakce na stres, to ale dělá hodně zvířat, nejen hadů. Howg.
A kde jsem psal, ze ji kazdy tyden koupu? Vzdyt je to blbost, psal jsem, ze jedine pokud mam podezreni na problem s vyprazdnenim, mivaji problemy s vyhrezem a zacpama a jednoduse protoze sedej cely den na jednom miste + dalsi veci, ktere jsem uz zminoval, navic nemyslim si, ze to co pises o naviku na ruku je pravda, mival jsem tmavky a ty kdyz jsem nebral mesic do ruk, staly se z ni pekny svine. Ten had ti zdivoci a nezalezi natom jestli je to krecek, nebo jesterka, nebo had, proste to tak je.
??
zdravým hadům teda kloaky samy od sebe nevyhřezávaj, navíc zdraví hadi ani nemají zácpu, takže bych hledala příčiny někde jinde- možná právě mimo jiné v nadměrném stresu zvířat. Ono i to přílišné lezení a lezení do misky s vodou zřejmě bude reakce na nějakou nepohodu zvířat, zkus se nad tím zamyslet- doteďs psal, že hadi jsou ok, mají se skvěle, ideální podmínky- a teď najednou píšeš, že mívají výhřezy a zácpu. Což teda odporuje tomu ok nebo skvělým podmínkám, a možná právě zdůvodňuje to, proč hodně lezou, lezou do vody atd.
pěkný blábol
podívej, já mám na starost cca 1800 zvířat- hady, ještěry, drobné savce... a krom těch drobných savců, kde to je trošku něco jiného můžu směle říct, že ta zvířata buď koušou, nebo nekoušou, nebo koušou občas - já plazy do ruky neberu vůbec, protože kdybych to některým citlivějším druhům udělala pár x po sobě, tak mi brzy zkápnou. Ale na jejich kousavost/nekousavost to nemá vůbec žádný vliv. To, že zvířata "zvlčej"- spíš se jim vrátí přirozená potřeba se bránit.
Ja rikam obecne tito hadi mivaj tyhle problemy, nerikam, ze moji hadi tenhle problem maji, prijde mi, ze vidis jen to co se ti hodi, koncim s touhle debatou, preji hodne stesti s chovem drobnych savcu a jesterek.
ja se priklanim plne na stranu edvarda i kdyz veci nejsou tak proste a jednoduche
To Edward: Přijde mi že tady cituješ jen to co sis přečetl (The Complete Chondro, samomzřejmně i já jsem se hodně z knihy inspiroval ale nemusíš zas vše kopírovat), terárium mám nejspíš zařízený jak ty(dej se kdyžtak foto, rád se podívám). Taky mám misku s vodou v chladnější části terária, ale zas mi přijde že had který většinu života tráví na stromech se do vody na několik dnů jen tak nenakládá. To asi opravdu není moc přirozený.
Jinak můj samec je hodně aktivní a určitě si nemyslím že by měl zdravotní problémy. Žere, svlíká se, roste, pije, vyprazňuje se a celkově prosperuje.
Dále si myslím, že Kocour, krokodýl a další co ti sem napsali svoje postřehy z chovu bys neměl brát na lehkou váhu. S některými věci třeba nemusíš plně souhlasit (osobně na hada přímo nerosím, vím že pije pravidleně z misky, to mám vypozorované, naproti tomu moje spilota se zas jinak než ze sebe nenapije), ale například pravidlé tahaní mi jako moc vhodné nepřijde.
Dále si myslím že co se týče teplot v teráriu tak had není podle mě blbý a sám si najde místo kde mu to aktuálně vyhobuje. Například co se týče nočních teplot. Tak se většinou uvádí že by neměla teplota klesat pod 24C, v teráriu mám v noci různý teploty protože nevypínám keramické zářiče. Takže tam jsou teploty od 28 - 22C. I přes to si někdy lehne na vyjřáté místo nebo klidně i na místo kde je těch 22C. Tam leží jak mu to vyhovuje a pak si přeleze třeba zas na teplejší. Tímto bych se rád zeptal zkušenýc chovatelů jestli je to v pořádku.
takto mám zařízené terárium já.
![[http://img690.imageshack.us/img690/1096/pa110394.j pg]](http://img690.imageshack.us/img690/1096/pa110394.jpg)
Ani obecně tito hadi nemívají tyto problémi
to patřilo víš
Prosimte kde jsem psal, ze se mi had naklada na nekolik dni do misky? Vzdyt jsem tu psal, ze se mi stava, ze pri pruzkumu teraria si rad zaplave a to i s hlavou ponorenou pod vodou, dal jsem psal, ze je normalni, kdyz hada najdete nalozenyho v misce, nebo smotanyho na zemi, nepsal jsem tu ze to moji hadi konkretne M.V. delaji, nebo ze tam jsou kazdy den, ja uz fakt nevim...
Jestli tu cituji knihu, s necim z ni nesouhlasite? Podle toho co se v ni pise, musim zatim se vsim jen souhlasit.
Teploty pres den udrzuji jako drtiva vetsina z vas, vlhkost udrzuji vyssi, v noci pod 24stupnu nejdu, pouzivam tento zvlhcovac vzduchu, je delany pro lidi, ale koupil jsem ho hlavne protoze vyrabi i teplou paru, ma ionizaci vzduchu a pomaha mi s circulaci cerstveho vzduchu a proti plisnim: http://www.nakupka.cz/vyrobek/zvlhcovac-vzduchu-to pcom-1850/
ted kdyz na nej tak koukam, je levnejsi nez jsem ho porizoval ja, jeste neco chces vedet?
Ad k tvemu terarku, je male
ps. jeste mi rekni s cim mi Krokous a Kocour poradili?
80x45x90 mi prijde idealni. treba ze bys ji nemel stresovat koupanim, ale komu neni rady.....
Diky za vycerpavajici radu a zkusenosti s chovem a prosim priste sem nic nedavej kdyz nedokazes ustat neci namitky k velikosti tveho terka, vylevy tu nikoho nezajimaji, spis se snaz vysvetlit tu tvou normalni velikost terarka proc je podle tebe tahle velikost normalni a ne se snazit do me strefovat.
Námitky k velikosti terárka jsou absolutně neopodstatněné. Klidně chovejte chondra v hangárech, ale velikost tohoto terária bych rozhodně nepovažoval za malé. Já bych řekl, že nedokážete ustát naopak Vy názory lidí, kteří už nějakou chvilku zvířata chovají.
Stresovat chondra zbytečným koupáním apod. je nesmysl.
nemám pocit že bych něco neustál, spíš bych řekl že s tim máš problém ty
řešil jsem to s několika chovateli v ČR a nechal jsem se i inspirovat knihou The Complet Chondro, kterou tak rád cituješ (píše tam rozměr 70-90*60*60 což je na objem stejný jako 80*45*90)
po celou dobu nemám pocit že bych se do tebe já nebo snad nikdo jiný strefoval. Jen ti tady napsali zkušenější chovatelé (já se za ně určitě nepovažuji jen jsem psal své poznatky) chyby kterých se dopouštíš. To ty neumíš ustát kritiku.
Tím to bych to ukončil a určtě toto vlákno využiji k případným dotazům, protože si rád nechám poradit od zkušenějších.