Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Andulka

Dobrý den, moc prosím o radu. Mám 5 měsíčního samečka andulky. Je ochočený, ještě předevčírem se nechal hladit, mazlil se, dokonce mi usnul i v náručí... Ovšem ode dneška je na něm zřetelně vidět, že není ve své kůži. Sice je pořád se mnou (snaží se mi vždy být nablízku), ale nechce se nechat pohladit, nemůžu se ho pomalu ani dotkout. Ožene se - neklovne, mám pocit, jako by mi jen zobákem dal pryč mou dlaň. Navíc je načepýřený, evidentně nesvůj. Jeho trus má nápadně zelenou (až hráškovou) barvu. Navíc silně přepeřuje (a co mě děsí, ,,padají" z něho takové bílé kuličky (?)). Nevíte, co by to mohlo být? Už jsem bezradná, nevím, jak mu pomoci. Může být jeho reakce na mě důvodem nějaké bolesti?

Těžko se to popisuje. Zdá se mi to jako kůže, či co. Hodně často se drbe a právě při proletu, nebo začepýření se se objevují ty kuličky. Přirovnala bych to konzistenčně možná k lidským lupům... Nevím. Každopádně děkuji za radu. Co dělat v případě zaparazitování, prosím?

a koupit chemisol na odčervení ptáků

no, ono muze jit i o kombinaci cervu a hlavne i o pritomnost roztocu (proti nim odcervovadla obvykle nezabiraji). Bez veterinare se neobejdete, rovnou s sebou muzete vzit i cerstvy vzorek trusu (zakapnuty vodou aby nevyschl)pro zjisteni pritomnosti vnitrnich parazitu. Ty vnejsi by mel veterinar odhalit pri podrobne prohlidce. Dulezita pak bude dukladna ocista klece a jejiho okoli.

mno,zelený trus - to může být salmonea:x: ... nebo taky jen že se přecpal salátem na což by stačil slabý hořký čaj + suché proso (dieta)nebo něčím zeleným - ??kytkou v pokoji?? JEDOVATOU???
bílé "lupy" může být obyčejný pudr, nebo jak psala Jabula...
PO NETU se léčit NEDÁ...ALE zase vet "pejskař" vám taky moc nepomůže a bude jen zkoušet, čili nejlépe k vetovi PTÁČKAŘI
PŘENOS ve škatulce pod bundou aby ještě "nenamrz"
dejte pak vědít co a jak ;-)

Co se týče parazitů, s těmi žádné zkušenosti nemám, ale náš jinak celkem mazlivý žako se stává při přepeřování taky trochu nesnášenlivým na dotek - vím, že jak mají ta pevná brka, tak je to prý na omak bolí... jinak u andulek, ani u agapornisů, jsme se doma s žádnými bílými kuličkami nesetkali... ale prachu větší papoušek nadělá pěknou haldu, hlavně při přepeřování. Radši vždycky veta, i když v tomhle počasí a s ptákem, nic moc... přeju hodně štěstí!

Tak se ozývám... Zdá se, že vše dobře dopadlo, zkusila jsem změnit stravu + jsem na radu veta napustila ptákovi koupelničku a zdá se, že je to hned lepší. ;) Každopádně děkuji všem za odpovědi.

Nám se koupe všechno, díkybohu! A ještě je pravidelně rosíme... to není na škodu, ale pak se zase musí dávat pozor na průvan při větrání. Takový naskrz promáčený agapornis a otevřené okno... je pravda, že spousta různého škubání peří u papoušků pochází z nízké vzdušné vlhkosti. Hlavně, že je všechno OK... :-D

Žejo? Všichni tihle "brabci", ať už Afrika nebo Austrálie... jeden náš andulák miloval puštěnou vodu ve dřezu... a kanárek, ten jel! U andul je to hloupý, protože ty jsou tak pitomý, že klidně vletí do čehokoliv... včetně hrnce s horkou polévkou (nám se to naštěstí nestalo, ale dobře se s tím straší "chovatelé")... :-D

jo těm hrncům bych klidně i věřila..ony nejsou snad ani tak pitomé, jako spíš důvěřivé a tak zdegenerované domestikací, že už prostě v ničem nevidí nebezpečí. Nám se andula málem utopila ve vyšší skleničce- byl v ní do poloviny džus, a andula jaxe tam nakláněla, aby na něj dosáhla, tak tam zahučela a nemohla se v úzké skleničce ani otočit, ani vycouvat, takže byla do půlky papoucha potopená v džusu a vesele se topila. No naštěstí jsme si toho všimli včas, takže se nestihla utopit...tak jsme ji vyndali a za pár dní to zkusila znova :-D

Tak takhle retardovaného máme doma jen kocoura... :-D A ještě jen jednoho ze tří koček celkem, to jde. Přijde mi, že andulky jsou tím chytřejší, čím víc se jim člověk věnuje a ne v hejnu chované. Jenže mít andulku sólistu, to chce věnovat mu/jí spoustu času... ale že se potvora radši netopila v něčem onačejším, když už! :beer:

Pravda... proto nám zvěř přetéká z oken a dveří... sólo jenom křečková (to by to dopadlo!) a leguška... ale křečková je v ruce a výběhu víc než doma a leguš je taky celkem společenská, od přírody... tak snad OK. Všechno ostatní v páru... jéééžiš, padouch Bertík! Žako. Taky sólista, ale to je plávopratný silně pubertální člen rodiny, s tím se dá i relativně rozumně poklábosit... :-D Prostě co jde, tak aspoň v páru, lépe v hejnu či smečce...